Свържи се с нас

Култура

Картини на Иван Христов – Грога са акцент през декември в Галерията

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Акцент за месец декември в Художествената галерия „Христо Цокев“ в Габрово са два зимни пейзажа на добре познатия не само на габровската публика – Иван Христов – Грога. Приказните зимни пейзажи по парадоксален начин съчетават студения зимен колорит с усещането за уют и топлина.

Двете картини провокират зрителя да проследи пътя на развитие на художника, представяйки различни етапи от творчеството му. Едната от тях, е част от пътуващата изложба на габровските художници – „Изкуство от центъра”, и е гостувала в градове, както в страната, така и в чужбина, в държави като Румъния, Чехия, Унгария и Полша. Рисувана е през 2014-та година и изобразява един от типичните за Грога приказни сюжети с къщи и дървета през зимата.

Другата картина е от негов по-стар период и се казва „В края на града“, изобразяваща зимен пейзаж с улични лампи и блокове, към които води път.

Иван Христов – Грога е живописец, чиито творби се характеризират с изключително фин рисунък и прецизност. Стилът му е определян като хиперреализъм със сюрреалистичен привкус. И в реалността и в творчеството си Грога живее близо до природата и далеч от суетата на цивилизацията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Пейзажите му са изчистени, прецизно и търпеливо изрисувани, без излишни детайли или фриволни, натоварени с житейската философия на художника. Те рядко съдържат повече от един главен обект. Липсата на други акценти в творбите му се компенсира от комплексната символика.

Светът на художника е благ и изпълнен с тишина. Далеч от проблемите на забързаното и нервно ежедневие, той ни предлага една измислена реалност, изпълнена с красота и спокойствие.

Иван Христов – Грога е роден в с. Думници край Габрово на 27.02.1942 г. Завършва Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий” през 1969 г. От 1980 до 2006 г. е преподавател по рисуване в СХУ в Трявна. Има участия в над 30 самостоятелни и групови изложби, както и в много пленери в България и в чужбина. Авторът е носител на Трета награда за живопис (1999 г.) и Специалната награда за живопис на Министерството на Културата (2005) на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата-Габрово, на награда за живопис на Националната изложба на учителите – Велико Търново, на Награда за живопис на Община Габрово (2005, 2006, 2013 г.). Картини на Иван Христов – Грога се намират в галерии и колекции в България, САЩ, Гърция, Белгия, Швейцария, Беларус и др. Живее и работи в родното си село Думници.

Всеки, който иска да срещне странния и необичаен свят на Грога, може да направи това до 8-ми януари 2019 г. в ХГ „Христо Цокев“.

От Галерията припомнят на всички ценители на българското изкуство, че всеки вторник е ден без входна такса в галерията.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица