Свържи се с нас

Новини

Честит Никулден! Празник на рибари, моряци и банкери

Published

on

снимка: Борис Петков – Щрък, фоторепортер на „Габрово Нюз“

Православната църква почита днес паметта на Свети Николай Мирликийски Чудотворец, празникът е наричан от народа Никулден.

Свети Николай е един от най-почитаните християнски светци. Покровител е на моряците и рибарите. На Никулден празнуват също банките и банкерите.

Николай Мирликийски е роден през 3-ти век в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Умира през 342 г. Мощите на светеца днес се пазят в италианския град Бари. През целия си живот Свети Николай помагал на страдащите, защитавал невинните, укрепвал слабите със словото на истината и вярата.

Според народните вярвания светецът причинява бурите и ураганите в морето, и затова на Никулден всички гемии спират да се движат. Подрежда се празнична трапеза, на която задължително се поднася специално ястие – рибник, приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.

Култът към Свети Николай – като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи. В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница. На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.

На Никулден завършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба. На този ден ставало разделянето между рибарите на спечеленото през сезона. Като празнували и правели едновременно с това равносметка, те не забравяли да свият венец от бръшлян и да го пуснат в морето – за онези, които не са се върнали на брега.

Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Свети Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете. С иконата на светеца жените на рибарите излизали при морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави. В миналото рибарите не излизали в морето без молитва пред иконата на Свети Николай.

Именници са: Никола, Николай, Кольо, Нено, Ненка, Николина; Ден на банкера; Празник на град Бургас.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

„Янтра“ приема „Етър“ в дербито на кръга

Published

on

Съседският двубой между представителните футболни отбори на Габрово и Велико Търново от 21-вия кръг на първенството във Втора професионална лига е днес, 24 февруари. Двата тима ще се изправят един срещу друг на стадион „Христо Ботев“, а сблъсъкът от 17.30 часа ще бъде предаван директно по „Диема спорт“.

Трябва да се отбележи фактът, че това ще бъде рядко срещан двубой в родния професионален футбол между два отбора, в чиито редици има само български футболисти. В него ще има и братски дуел – един срещу друг отново ще застанат Тони Иванов и Росен Иванов.

Младият състав на „Етър“ пристига в Габрово след добра серия – в последните си пет мача има три победи, едно равенство и една загуба. В първия кръг от втория дял на шампионата „виолетовите“ завършиха наравно у дома срещу кандидата за елита „Фратрия“ (1:1), който заема второто място във временното класиране. Старши треньорът Иван Иванов няма да може да разчита на възстановяващите се от контузии Чавдар Ивайлов и Ангел Мартинов. Наказан е Ивайло Марков.

В „Янтра“ също има важни отсъстващи фигури. Заради натрупани жълти картони срещата пропускат Петър Казаков и Асен Георгиев. Станислав Дюлгеров също ще отсъства заради червения картон, който получи при загубата от „Хебър“ с 2:3. Габровският тим е в неприятна домакинска серия от пет мача без победа.

Последният успех на стадион „Христо Ботев“ беше с 1:0 над „Миньор“ (Перник) в края на септември и е време момчетата на Емо Луканов отново да зарадват своите привърженици.

Сблъсъкът между двата тима през есента, игран на стадион „Ивайло“ в старата столица, завърши с победа 1:0 за „Янтра“. Победното попадение бе дело на Мартин Райнов, който и в предстоящата среща се очаква да има водеща роля в състава на „ковачите“.

Във временното класиране „Янтра“ е на четвърта позиция и при успех може да съкрати изоставането си от втория „Фратрия“. „Етър“ е 11-и с 23 точки и се стреми да се изкачи по-високо, далеч от опасната зона в долната част на таблицата. Главен съдия на дербито по поречието на Янтра ще бъде Иво Иванов от София с асистенти Радослав Вутов и Георги Великов. За четвърти съдия е назначен Ивайло Ненков. Съдийски наблюдател ще бъде Ивайло Лазаров, а делегат на БФС – Красимир Николов.

Зареди още

Новини

РЗОК – Габрово с кампания по разясняване на здравните права

Published

on

През февруари продължават срещите, организирани от Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) – Габрово в рамките на националната информационна кампания „НЗОК за теб“. Инициативата цели да информира гражданите за техните права и задължения в здравноосигурителната система и да насърчи активното използване на електронните здравни услуги.

На 23 февруари експерти на институцията посетиха за втори път ПМГ „Академик Иван Гюзелев“ в Габрово. Те запознаха завършващите ученици с основни теми, свързани със здравното осигуряване – избор на личен лекар, профилактични прегледи, дентална помощ и задължения при навършване на пълнолетие.

Специално внимание беше отделено на Европейската здравноосигурителна карта и реда за нейното издаване, особено във връзка с обучение или пътуване в чужбина. Учениците проявиха активен интерес и отправиха въпроси, свързани със здравните им права извън страната.

През месеца се проведе и информационна среща с членовете на Клуба на хората с увреждания в Трявна. Участниците получиха разяснения относно издаването на направления, ползването на дентална помощ, заплащана напълно или частично от НЗОК, както и достъпа до електронното здравно досие чрез мобилното приложение еЗдраве.

Експертите представиха и механизмите за контрол на институцията, възможностите за подаване на сигнали и жалби, както и предупредиха за опити за измами от името на Здравната каса. На присъстващите бяха раздадени информационни материали, а част от тях попълниха анкетни карти с обратна връзка за срещаните трудности при ползване на медицинска помощ.

До края на февруари предстои среща и с местната общност в село Яворец. Информационната кампания на НЗОК стартира през октомври миналата година, като до момента в областта са проведени 12 срещи в училища, социални услуги и клубове във всички общини.

Специален акцент е поставен върху уязвимите групи, възрастните хора, потребителите на социални услуги, както и младежите, на които предстои завършване и продължаване на образованието си.

Зареди още

Новини

Смениха областния управител и на Габрово

Published

on

Новият областен управител на област Габрово е Асен Даскалов. Той ще замени на поста досегашния Мария Башева – Венкова. Даскалов е завършил висшето си образование в СУ „Св. Климент Охридски“. Професионалният му опит до момента е в частния сектор.

До назначаването му се стигна след като правителството назначи 28 областни управители в страната и освободи досега заемащите тези длъжности.

Асен Даскалов е представител на Демократи за Силна България в Габрово. Той бе избран за председател на местната организация, по време на отчетно – изборно събрание, провело се 23 април 2025 г.

На парламентарните избори за състава на 51-во Народно събрание през 2024 г., той беше сред кандидатите за депутати от листата на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ за 7 МИР – Габрово

„Няма опит в държавната администрация, но политиката не му е чужда. Роденият във Варна 47-годишен мъж е завършил „Политически науки“ в университета в Хамбург със степен магистър и втора специалност „Социална психология“ от същия университет.

Стажува в немската неправителствена организация „Mehr Demokratie“ (в превод „Повече демокрация“). Основател е на първия Българо-германски студентски клуб „Плиска“ в Хамбург.

След като натрупва знания и опит в сферите на неговите интереси: директна демокрация, политически процеси, медиен анализ, PR, социална психология и комуникация, се завръща в България и се установява със семейството си в Габрово.

Управител е на фирма за медиен мониторинг“, съобщава ЗаИстината.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица