Свържи се с нас

Култура

Пианистите на Музикален клуб „Весела“ спечелиха 8 награди

Published

on

Александра, Виктор, Емили, Светослав, Адриана и Полина на Галаконцерта на лауреатите

Три специални и пет първи награди спечелиха пианистите на Музикален клуб „Весела“, участници в Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“- София 2018.

Младите габровски пианисти Адриана Кънева – 5 клас, Виктор Василев – 6 клас, Светослав Цифудин – 8 клас и Александра Станева – 9 клас, завоюваха първи награди в своите възрастови групи при индивидуалното си представяне на Петото издание на Международния конкурс на името на пианиста, композитора и педагога Андрей Стоянов.

Виктор Василев спечели 2 първи и 2 специални награди от конкурса

За уникалната интерпретация на Арабеска №1, Виктор Василев получи Специална награда за най – добро изпълнение на пиеса от Клод Дебюси, връчена му от председателя на Съюза на Музикалните и танцови дейци в България.

Клавирният дует Адриана Кънева – Виктор Василев спечели Първа награда сред ансамблите.

Вчера, в края на галаконцерта на лауреатите, състоял се в залата на Музикалната академия „Пенчо Владигеров“ – София, бяха обявени имената на 10 деца – лауреати от конкурса, които печелят наградата „Кипър“.

Измежду тях, за наша радост, бяха и габровските пианисти – Адриана Кънева и Виктор Василев. В началото на март 2019 година те ще пътуват за остров Кипър, за да участват в два концерта в градовете Пафос и Никозия.

Само през месец ноември, Емили Цонева участва в три конкурса: „Андрей Стоянов“ –София, соло и клавирно дуо – втори награди, „Класика и съвременност“-Ст.Загора, Специална награда за Бела Барток,, „Славься, Отечество“- Москва, Лауреат на Първа награда

При изключително силна конкуренция в своите възрастови групи, втори награди спечелиха Емили Цонева – 7 клас и Полина Флориду – 4 клас.

С втори награди бяха отличени също и клавирните дуети Емили Цонева – Светослав Цифудин и Александра Станева – Симона Тодорова.

С плакет, диплом и топли думи на благодарност за труда им, организаторите на конкурса наградиха педагозите на отличените деца. Музикалният педагог Весела Пенева получи специални поздравления от членовете на международното жури – проф. д-р Евгения Симеонова, проф. Ружка Чаракчиева, Жанина Билич /Хърватска/, Маркус Праузе/Австрия/, както и от много колеги- музиканти. Поощрителни награди получиха Ай Хасегава – 3 клас, Любомира Ангелова – 9 клас и Симона Тодорова – 9 клас.

Най-малките габровски участнички в конкурса Ай Хасегава и Полина Флориду

Младите пианисти от Музикален клуб „Весела“, лауреати на национални и международни конкурси, присъстват с музикалните си биографии в раздела „Златните габровски деца“ в наскоро излязлата книга на Милка Пурел  „Габровци на 20- 21 век“ – том 4.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица