Свържи се с нас

Култура

РСО „Централна Стара планина” осигури българското участие на голямо изложение

Published

on

Снимка: РСО „Централна Стара планина”

РСО „Централна Стара планина” осигури българското участие в голямото изложение Homo Faber, проведено във Венеция.

Мариела Петрова, изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина” бе един от тримата български представители на изложението на занаятчийски изделия Хомо Фабер. Контактите на оглавяваната от нея организация с фондация „Микеланджело” осигуряват включването на още двама български представители в събитието – доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър” и Росина Пенчева, фотограф.

Хомо Фабер (изписва се Homo Faber) е латински израз. Среща се често във философската книжнина и би могъл да се преведе като „човек сам кове своята съдба”.

Снимка: РСО „Централна Стара планина”

Homo Faber 2018 в цифри: 62 500 посетители за 17 дни; 13 куратори на 16 изложбени пространства; Около 900 образци на изящното занаятчийство, изработени от 410 майстори занаятчии и дизайнери от 35 европейски страни; 91 демонстрации на занаятчийски умения на живо; 105 студенти по приложно изкуство и дизайн от 26 европейски образователни институции – посланици на културата в тази уникална инициатива.

Снимка: РСО „Централна Стара планина”

„Homo Faber 2018 е първата голяма инициатива на фондация „Микеланджело” в подкрепа на нейната мисия да съхранява, популяризира и насърчава изящното майсторство. Тя показа, че трайни красиви неща се създават само когато човешка ръка, сърце и ум работят заедно.

За да постигне своите цели, Фондация Микеланджело изгражда мрежа от съмишленици: публични и частни организации, училища и музеи за приложни изкуства и дизайн. Повече от 70 от тези организации от 26 европейски държави посетиха Homo Faber 2018, за да се срещнат и обменят идеи. През следващите години те ще продължат да подкрепят най-добрите майстори занаятчии в своите страни и да предприемат местни действия в съответствие с мисията на фондация „Микеланджело”.

На Homo Faber присъстваха 105 студенти по приложни изкуства и дизайн от образователни институции в мрежата на фондацията, представляващи следващото поколение занаятчии и дизайнери. Специално подбрани за Програмата за млади посланици на Хомо Фабер, те бяха натоварени със задачата да споделят своите знания и страст с посетителите на 16-те изложбени пространства на Homo Faber. За тези талантливи ученици това беше изключителна възможност да изградят общност с техните връстници и да потърсят вдъхновение за бъдещата си кариера от майсторите занаятчии и дизайнерите, присъстващи на място.

Homo Faber е замислено като културно изложение, което да подчертае истинската стойност на изящната майсторска изработка. Затова изложените изделия не се продаваха на място. Информация за тези изключителни предмети и произведения на изкуството, както и за техните създатели, може да се намери чрез онлайн каталог на уебсайта на Homo Faber.

Входът за Homo Faber 2018 беше безплатен, но се изискваше предварителна регистрация”, разказа изпълнителният директор на Сдружението Мариела Петрова.

Снимка: РСО „Централна Стара планина”

От 1 юли 2018 РСО „Централна Стара планина” официално е включено в партньорската мрежа на Фондацията за креативност и изящно майсторство „Микеланджело”.

Дейността на сдружението на старопланинските общини в сферата на креативните индустрии и целенасочената подкрепа за развитие на занаятчийския сектор привлече вниманието на фондацията още в края на 2016 година, когато нейният представител Жак Рей – ръководител на отдел „Стратегически отношения”, се срещна в Габрово с изпълнителния директор на РСО „Централна Стара планина” Мариела Петрова. Оттогава датира неформалното партньорство между двете организации, довело до публичното присъединявана на сдружението към глобалната мрежа от партньори на фондация „Микеланджело“.

Снимка: РСО „Централна Стара планина”

РСО „Централна Стара планина” признава културата и креативността като един от основните фактори за устойчивото развитие на градовете и заедно със своите членове (14 общини, разположени по северните склонове на Стара планина) насърчава развитието на креативните индустрии.

Вече 10 години сдружението подпомага занаятчийския сектор чрез участие в различни европейски проекти: Креативен растеж, Иновативни политики за насърчаване на предприемачеството в сектора на занаятите (ИНОКРАФТС), Регионално сътрудничество за развитие на занаятите (РЕГИОКРАФТС) и Авангардни занаяти: нови модели за професионално образование и обучение в художествените занаятите (АВАНТКРАФТС). От 2015 год. организацията е координатор за България на Европейските дни на художествените занаяти, а от 2016 – съорганизатор на лятното ателие Стъклена плетеница.

Снимка: РСО „Централна Стара планина”

Способността да създадем произведение на изкуството със собствените си ръце е не само творчески акт, но и начин да изразим себе си и да оставим ценна следа в този свят. Споделяйки тази философия с партньорите на фондация „Микеланджело”, РСО „Централна Стара планина” ще работи още по-активно за пренасяне на културното наследство в бъдещето, за информиране на широката публика за света на майсторите занаятчии и изграждане на уважение към тях, за създаване на контакти между занаятчийски общности, дизайнери, образователни институции, музеи и местни власти.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

(Не)познатият Колю Фичето: 225 години от рождението на Първомайстора

Published

on

През 2025 г България ще отбележи 225 години от рождението на легендарния възрожденски майстор Колю Фичето. Националната инициатива „(Не)познатият Колю Фичето“, под патронажа на Министерството на културата, ще включва над 15 събития, организирани от Историческия музей и Община Дряново.

Колю Фичето, роден в Дряново през 1800 г, е сред най-значимите личности на Българското възраждане. Неговото строително наследство — мостове, църкви, обществени сгради — продължава да вдъхновява със своята естетика и инженерна прецизност.

Основната цел на инициативата е да популяризира делото на Фичето и да затвърди Дряново като център на честванията. Програмата включва конкурси, изложби, научна конференция, детски архитектурни работилници и пленери по живопис.

Специално място ще заемат издаването на книга за Колю Фичето и провеждането на среща на неговите наследници. Кулминацията ще бъде празничен концерт и научна конференция през октомври.

Тази информация бе съобщена по време на пресконференция, състояла се в Националния пресклуб на БТА в Габрово, участия в която взеха Трифон Панчев – кмет на Община Дряново, Диляна  Джеджева – заместник-кмет, Тодор Георгиев – председател на Общински съвет – Дряново, Иван Христов – директор на Исторически музей – Дряново.

Те представиха богатата програма, с която ще бъде почетен майстор Колю Фичето в своя роден край. Според кмета на Дряново Трифон Панчев и директора на Историческия музей Иван Христов, инициативата е възможност да се обърне внимание на наследството на Фичето, което остава вечен пример за бъдещите поколения.

Подробната програма за Честванията можете да видите оттук.

Зареди още

Култура

Коледният фестивал в Габрово завършва със „Съзвездия“ на Народния театър

Published

on

Декември носи магията на празничния дух в Габрово, а един от акцентите на традиционния (пред)Коледен театрален фестивал ще бъде спектакълът на Народния театър „Съзвездия“ от Ник Пейн на режисьора Елица Йовчева. Него може да гледате от 19.00 ч. на Голяма сцена в ДТ „Рачо Стоянов“ на 11 декември – финалната вечер на фестивала, който обещава незабравими емоции и подаръци за публиката.

След края на представлението актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян ще изтеглят зрителите, които ще спечелят страхотни награди, сред които много билети за театър, ваучери за спектакли в Габрово и в цялата страна, книги и най-голямата награда – „Златен билет“ за всички премиери на габровския театър през 2025 година!

„Съзвездия“ е нежна и вдъхновяваща история за любовта, която надхвърля границите на времето и реалността. В нея млад мъж, който е загубил съпругата си, получава уникалната възможност да я срещне отново в паралелна дигитална реалност. И вместо това да е мрачен разказ за загубата на любимия човек, спектакълът разкрива светлината на истинската любов, която ни помага да продължим напред, дори в най-трудните моменти.

Постановката на Елица Йовчева повежда зрителите в свят, в който се питаме дали изборите, които ежедневно правим и отстояваме, са проява на свободна воля. Навярно да, ако любовта и спомените са в състояние да ни пренесат в друго измерение, в което да си простим за грешките си, да надмогнем болката и да съзрем многоизмерността на смисъла да сме заедно.

Не пропускайте възможността да усетите магията на любовта по време на (пред)Коледния театрален фестивал в Габрово. Билети се продават на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, както и онлайн: https://entase.to/u61.

Зареди още

Култура

Снежно – коледен маратон от любими заглавия в ДКТ – Габрово

Published

on

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица