Свържи се с нас

Култура

Изводите от „Форум – художествено образование и култура” ще залегнат в Националната културна стратегия

Published

on


Добрин Атанасов, представител на Център за неформално образование и културна дейност АЛОС, е организатор на събитието „Форум – художествено образование и култура”, което се проведе в ЕМО „Етър”. В него участваха специалисти в различни области, като целта е проблемите на специализираните училища да бъдат разгледани от различни гледни точки.

Форумът е посветен на проблемите и потенциала на художественото образование в България. Идеята е да се създаде една обща визия. Във „Форум – художествено образование и култура” участват изкуствоведи, културолози, музейни специалисти, представители на образователните среди.

Добрин Атанасов припомни, че в момента се подготвя Национална културна стратегия и образованието в сферата на изкуствата би трябвало да е част от нея.

„Искаме да дадем базова визия, от която да се идентифицират проблемите и посоките. Неразбирането на спецификата на художественото образование е важен проблем. В много отношения решенията се вземат от хора, които не са специалисти, а се пропуска да бъдат попитани специалистите от какво има нужда системата.”


Училищата по изкуствата и културата са към Министерство на културата и имат сериозна традиция и потенциал. Демографските проблеми обаче оказват влияние и тук. В останалите училища се лансират специалности, които са атрактивни, но в по-далечен план създават проблеми. В тях няма специалисти с познанията на преподавателите в училищата по изкуствата, където пък се появява дефицит на ученици. В Смолян имаме загуба на специалността текстил, а това може да доведе до директна загуба на нематериално културно наследство.

Има и друга тенденция, която задълбочава проблема. Музикалните училища започват за откриват художествени паралелки. Това до голяма степен „обезкървява” художествените училища.

Училището в Трявна е създадено на регионален принцип – на базата на традициите на населението там. В него кандидатстват ученици от цялата страна. Когато в Плевен, Русе и Варна музикалните училища открият художествени паралелки, родителите от тези градове предпочитат да ги запишат в тях. Липсата на целенасочена политика създава допълнителни проблеми.

Докладите на лекторите ще бъдат представени в онлайн-издание и ще са достъпни за всеки. Изводите и препоръките ще бъдат изпратени до Министерство на културата, за да бъдат взети под внимание при изготвянето на Националната културна стратегия.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица