Свържи се с нас

Любопитно

Нов уебсайт на ЕП: Какво прави Европа за мен

Published

on


Първи по рода си уебсайт, който показва положителното влияние на ЕС върху живота на отделните граждани, беше представен днес от председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.

Според последното проучване „Евробарометър“, публикувано миналия месец, 68% от анкетираните смятат, че тяхната страна е извлякла ползи от членството си в ЕС. Но опитите да се изброят конкретните ползи от членството в ЕС за гражданите в Европейския съюз са много малко. С поглед към предстоящите избори за Европейски парламент през май следващата година, новият уебсайт илюстрира положителния принос на Европейския съюз върху нашето ежедневие.

На представянето на уебсайта в Страсбург днес председателят на ЕП Антонио Таяни каза: „Европейците питат какво Европейският съюз е направил за тях и този нов уебсайт, създаден от Европейския парламент, дава ясни отговори, без да използва жаргон. Той е ценен инструмент, който ще приближи Европа до нейните граждани.“

Интерактивният многоезичен уебсайт „Какво прави Европа за мен“ създаден от Службата на ЕП за парламентарни изследвания, съдържа стотици лесни за четене и не по-дълги от страница бележки, които представят положителното значение на ЕС в живота на хората. Потребителите могат лесно да намерят специфична информация за това какво Европа прави за техния регион, тяхната професия или любимото им занимание в свободното време.

На разположение на потребителите са над 1800 бележки, които могат да бъдат четени онлайн, споделяни в социалните мрежи или сваляни като документи. Бележките са организирани в две основни категории.

Раздел „В моя регион“ позволява на потребителите да изберат мястото, където те и семействата им живеят и работят и да прочетат как Европа присъства в техните градове и региони, например в Габрово, Ловеч, Варна или Шумен. Този раздел обхваща над 1400 места от целия Европейски съюз.

Раздел „В моя живот“ позволява на потребителя да избере от 400 бележки и да открие неща, които са важни лично за него или за нея. Как ЕС влия върху нашите семейства, здравеопазване, хобита, пътувания, сигурност, потребителски избор и социални права? Как ЕС подкрепя хората в техните професии – от пчеларите до шофьорите и пивоварите? Какво е направил ЕС за хората, които обичат в свободното си време да се занимават със спорт, с музика или да гледат телевизия

Третият раздел на сайта, „На фокус“, допълва първите два раздела с по-подробни информационни документи за политиките на ЕС, които очертават някои от постиженията на настоящия парламентарен мандат, например в сферата на опазването на околната среда и културата, и представят бъдещите перспективи, със специален акцент върху общественото мнение и гражданските притеснения и очаквания за действия на европейско ниво.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Осигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест

Published

on

Осигурен е транспорт за всички желаещи да посетят екологичния фестивал Узана Поляна Фест, който ще се проведе този уикенд. В екологичните автобуси ще се возите комфортно и ще пристигнете на Узана само на 50 метра от фестивалното градче, съобщиха организаторите.

Извънредните автобусни линии за фестивалните дни 17, 18, 19 юли до местността Узана пуска Общински пътнически транспорт Габрово. Превозите ще се извършват с екологични автобуси, а стремежът е да се улесни пътуването до фестивала и да се подкрепи екологичния градски и междуградски транспорт.

Посоченият час на тръгване е от началната спирка в съответното направление. Автобусите се движат по маршрут АВТОГАРА Габрово – местност УЗАНА и обратно.

Времетраенето на пътуването е около 50 минути. Цената на билет е 3.50 евро, за деца до 7 години е безплатно, а за деца до 14 години – 2 евро.

В петък – автобусът в 22.30+ часа ще изчака пътуващите до приключване на концерта на Мери Бойс Бенд.

В събота – автобусът в 22,30+ часа ще изчака пътуващите до приключване на концерта на Миро.

РАЗПИСАНИЕ НАПРАВЛЕНИЕ ГАБРОВО-УЗАНА

Автобусите тръгват от спирка АВТОГАРА, преминават през пл. „Възраждане“ и всички спирки от обществения транспорт по маршрута Автогара-Узана. Крайната спирка в м. Узана е до почивна база “Горски дом”, на 50 метра от фестивалното градче.

Петък, 17 юли – 12:00 ч. – 15:00 ч. – 18:00 ч. – 19:00 ч.
Събота, 18 юли – 9:00 ч. – 10:00 ч. – 11:00 ч. – 12:00 ч. – 14:00 ч. – 15:00 ч. – 16:00 ч. – 18:00 ч. – 20:15 ч.
Неделя, 19 юли – 9:00 ч. – 10:00 ч. – 15:00 ч.

НАПРАВЛЕНИЕ УЗАНА – ГАБРОВО

Автобусите тръгват от временната спирка при разклона за почивна база „Горски дом“ , на 50 метра от фестивалното градче. Крайната спирка в гр. Габрово е АВТОГАРА.

Петък, 17 юли – 13:30 ч. – 16:30 ч. – 22:30+ ч.
Събота, 18 юли – 10:00 ч. – 11:00 ч. – 12:00 ч. – 13:00 ч. – 15:00 ч. – 16:00 ч. – 19:30 ч. – 22:30 +ч.
Неделя, 19 юли – 10:30 ч. – 12:30 ч. – 16:00 ч.

На 18 юли ще бъде организиран допълнителен автобусен курс, който ще тръгне в 9:00 часа от Автогара Габрово. Извънредният автобус ще пътува само в посока Габрово-Узана. За превоза на велосипедите ще бъде осигурен специален камион, който ще се движи заедно с автобуса и ще транспортира безопасно велосипедите. Специализираният транспорт ще бъде осъществен при минимум 15 предварително записани желаещи. Максималният капацитет е 30 души. Цената на билета (за пътник + велосипед) е 10 евро. Предварителното записване е задължително и се извършва на тел.: 066 804 400.

*Възрастта на децата се доказват с акт за раждане, ученическа книжка или карта за градски транспорт.

Зареди още

Любопитно

Дрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал

Published

on

На 14 юли, вторник, Младежки център – Габрово и ОФК „Янтра“ канят всички фенове на футбола от 14 до 29 години да гледат заедно първия полуфинал от Световното първенство по футбол.

Специалното събитие е под надслов „Светът е футбол“ и ще започне в 19.30 ч. на сцената на Младежкия център със спортни изненади още преди съдийския сигнал на голямата среща.

Събитието има и дрескод – футболна фланелка на любимия отбор – български, световен или разбира се – Янтра!

Звездното присъствие на вечерта ще осигурят футболистите от ОФК „Янтра“ Габрово – Тони Иванов, Айвън Ангелов, Ивайло Енчев и Мартин Ганчев. Професионалистите ще се включат в серия от предизвикателства за майсторство с топката, а присъстващите младежи ще имат шанс да премерят сили с тях и да спечелят награди.

Програмата преди мача включва още мини турнир по джаги със записване на място (няма да бъдат записвани участници под 14 години) и футболен куиз, който ще тества знанията на най-запалените фенове и ще донесе много изненади за победителите.

Освен наградите, осигурени от Младежки център и ОФК „Янтра“, победителят ще получи и реплика на купата на Световното по футбол, направена от клуба по 3D принтиране на Младежкия център.

Кулминацията на вечерта ще бъде споделеното гледане на първия полуфинал от Световното първенство.

Входът е свободен!

Събитието е предназначено за младежи на възраст от 14 до 29 години. Тъй като полуфиналният мач започва в 22.00 ч., лицата под 18 години могат да останат за неговото гледане, само ако са придружени от родител/настойник или придружител с предварително попълнена декларация за придружител (съгласно изискванията на Закона за закрила на детето).

Декларацията може да бъде изтеглена и от събитието във фейсбук.

Зареди още

Любопитно

Детски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли

Published

on

Община Габрово организира детски следобед, изпълнен с игри и изненади, който ще се проведе в понеделник, 6 юли, от 17.00 до 18.00 часа на детската площадка зад Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.

Инициативата е насочена към най-малките жители на града, както и към гостите на Габрово, а входът е свободен за всички семейства, които искат да прекарат приятно време заедно.

Събитието се организира съвместно с няколко институции и организации, които работят активно с деца и хора в неравностойно положение. Сред тях са Държавен куклен театър Габрово, Център за обществена подкрепа към Сдружение „ИМКА“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, Дневен център за деца с увреждания, Център за социална рехабилитация и интеграция „Келер“, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, както и кафе Липите.

Очаква се децата да могат да участват в различни занимания и игри, подготвени специално за случая, докато родителите ще имат възможност да наблюдават или да се включат заедно с тях.

Организаторите канят всички семейства с деца да се възползват от инициативата и да прекарат част от следобеда на понеделник в компанията на приятели, игри и добро настроение край библиотеката.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица