Свържи се с нас

Култура

Автентичен фолклор и много настроение в „Полите на Балкана“

Published

on

НЧ "Христо Ботев" - с. Драгановци

Второ издание на Националния фестивал за автентичен фолклор „Песни в полите на Балкана“ се проведе тази събота и неделя в село Жълтеш. Организатори на проявата са   Кметство Жълтеш, Народно читалище „Светлина 1927″ и  Община Габрово. В изданието тази година се представиха 51 организации, читалища, пенсионерски клубове и детски градини.

Първа награда и златен медал в категория „Представяне на обичаи“ бе връчена на фолклорна група „Горноросишки бисери“ при народно читалище „Васил Левски – 1900″, с. Горна Росица, Община Севлиево за обичая „Повратки“. Втора награда и сребърен медал спечели група „Добруджа“ към Народно читалище „Доростол“, Силистра за обичая „Жътва“.

Тодорка Венкова - организатор на фестивала и кмет на с. Жълтеш

В категория „Разказвачи“ първа награда и златен медал получи Мария Маркова от село Дамяново. В категория „Танцови състави“ първа награда и златен медал спечели група „Добруджа“ към читалище „Доростол“, Силистра. Втора награда и сребърен медал е за група „Ветренка“, село Ветрен, общ. Силистра. В категория „Индивидуални изпълнители“ първа награда и златен медал бе връчена на Стефан Маринов от град Кричим. Втора награда и сребърен медал е за Димитринка Тинчева от село Батошево. Трета награда и бронзов медал е за Мария Блянтова от село Дълго поле, Пловдивско.

В категория „Певчески групи“ първа награда и златен медал спечели група за автентичен фолклор към Народно читалище „Пробуда 1912“, гр. Кричим. Второ място е за женска певческа група „Орлици“ от село Бели Искър, Самоковско. Трета награда е за групата за автентичен фолклор към читалище „Христо Ботев“ в село Драгановци. Трета награда бе присъдена и на фолклорна група „Родна песен“ към пенсионерски клуб „Златна есен“село Дълго поле, Пловдивско. Трета награда спечели и група „Ветренци“ към читалище Димитър Благоев 1930″, село Ветрен, Силистренско.

Бе връчена и специална награда на група „Настроение“, с ръководител Цанка Иванова към читалище „Габрово 2002“ за участие на голям брой групи. Комплексната награда за цялостно участие, осигурена от РЕКИЦ „Читалища“, получи читалище „Развитие 1891“ в село Козловец, общ. Свищов.

Председател на журито беше доц. д-р Веселка Тончева от  Института по фолклор при БАН, а членове бяха етнографът Ангел Гоев и хореографът Олег Цонев.

 

 

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица