Свържи се с нас

Новини

Архангеловден е!

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архангеловден е християнски празник, който се чества всяка година на 8 ноември в чест на „съборното единство на ангелските чинове“. Празникът е известен също и като Събор на св. Архангел Михаил и другите небесни безплътни сили.

Според българските народни вярвания Архангел Михаил е един от братята светци-юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души. Той взима душата на умиращия, подавайки му обикновено ябълка (китка). По тази причина той бива възприеман от населението като ангел на смъртта и оттук идват народните му названия – душовадник, вадидушник.

Архангел Михаил символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. По иконите той е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола.

Имен ден празнуват  Ангел, Алина, Ангелина, Архангел, Гаврил, Гавраил, Мила, Милен, Мильо, Михаела, Михаил, Михаел, Мара, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рада, Радивой, Радка, Радко, Радостин, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рафаил, Рая, Руси, Руска, Руско, Руслан, Серафим.

На празника му се организират курбани за светеца, семейни и родови служби, общоселски празници и събори. В съботата преди празника му се прави Архангелската (Рангеловската) задушница – една от най-големите през годината, което е в пряка връзка в представата за Свети Архангел Михаил като ангел на смъртта. За задушницата, както и за патронния празник на светеца, се приготвят специални обредни хлябове, наричани Рангелово блюдо, Рангелов хляб, Арангелово и др., които по външен вид и названия повтарят основните хлябове, приготвяни за погребение.

Най-възрастният човек в дома разчупва хляба на кръст и изрича думите ”Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди мъж до тавана!” Сипва отгоре вино от пръстена паница, а домакинята събира с шепи виното и го разпръсква навсякъде в къщата за берекет. Тя също изрича думите ”Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди жито до пояс! Сега с що можахме, а догодина с що искаме! Сега с паница, догодина с бакъра!” На някои места в родината ни домакинята разчупва обредния хляб и дава на всекиго. Къшеят хляб трябва да се поеме с две ръце и да се изрече благослов. Българите са вярвали, че ако умиращият се усмихва, значи Архангел Михаил му е подал златна ябълка.

Във всички епархии на Българската православна църква на днешния ден се отслужват празнични Свети литургии и водосвети в чест на водача на небесното войнство.

На Архангеловден българската полиция отбелязва професионалния си празник.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Втори ретро парад в Трявна

Published

on

Зареди още

Икономика

Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Published

on

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.

В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.

Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.

Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Зареди още

Крими

Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

Published

on

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.

Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.

През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.

От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.

В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.

ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица