Свържи се с нас

Култура

Доц. Светла Димитрова: Който иска да притежава ръчно изработен предмет, трябва да е готов да заплати по-висока цена

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

Published

on

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

снимка: ЕМО „Етър“

Директорът на ЕМО „Етър” доц. д-р Светла Димитрова, изпълнителният директор на Регионално сдружение на общините „Централна Стара планина” и фотографът Росина Пенчева бяха единствените български представители на голямото изложение на ръчно изработвани изделие „Хомо Фабер”, което се проведе във Венеция. В няколко публикации представяме погледа на всяка от тях за това изключително голямо събитие, посветено на традиционните, редки и съвременни занаяти.

Погледът на директора!

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

Когато фондация „Микеланджело” издирва подходящи организации, които да бъдат нейни нови членове, от Регионално сдружение на общините „Централна Стара планина” организират среща с директора на ЕМО „Етър” доц. д-р Светла Димитрова. Музеят привлича вниманието като територия, която опазва традиционните занаяти.

Срещата се осъществява през 2016 година и още тогава от „Микеланджело” споделят намерението си да реализират голямо изложение във Венеция. През 2018-та „Хомо Фабер” вече е факт, а доц. Светла Димитрова и Мариела Петрова, изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина”, са поканени да представят страната ни. Заедно с тях е и фотографът Росина Пенчева. Светла Димитрова определя изложението като внушително.

„Това участие ми даде важен урок за съвременния начин на брандиране. Къде и как да се поставят табелите и информационните материали, как да бъдат облечени хората, как да бъдат подредени представяните предмети. Изложението „Хомо Фабер” е голямо, но човек не се губи в цялото това пространство, а много лесно се ориентира къде и какво може да намери.”

Детайлите по организацията на това събитие са изпипани толкова добре, че е помислено дори за най-подходящото разположение на местата за отдих на посетителите.

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

Екипът, ангажиран с реализацията на „Хомо Фабер” е добре информиран за всеки от детайлите на изложението, а любезното отношение към посетителите е важен елемент, чрез който да се оставят добри впечатления.

„Беше помислено за абсолютно всичко – от пристигането ни във Венеция, до отпътуването ни за България. Смятам, че фондация „Микеланджело” даде един много добър урок как се организира събитие с международен характер и от такъв голям мащаб. Давам си сметка, че те са привлекли сериозни съорганизатори и партньори, че притежават огромен ресурс от занаятчийски организации и личности. През цялото време имах усещането, че съм на арт-събитие с извисена атмосфера, която много ми допадна. Почувствах един дух, който ми е липсвал на събитията в България.”

Доц. Светла Димитрова уточнява, че става въпрос за дух на креативност и пълно удовлетворение от това, което се прави. Усещане, че си част от изкуството.

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

Изложението е позиционирано в дворец на един от островите. Зали, градини и свободни пространства – 13 различни сектора със собствено наименование. Представени са както занаятчийски произведения, така и демонстрации на различни занаяти. Обяснението към публиката е на много високо ниво. Продава се само на едно място и то единствено сувенири.

„Хомо Фабер” е изложение, на което отиваш да гледаш, а не да купуваш. Това ти позволява да се съсредоточиш в детайлите и да се опиташ да разбереш защо занаятчията е създал един предмет. Не мислиш, че трябва да го купуваш или да го притежаваш, а само му се наслаждаваш. Демонстраторите се бяха опитали, при това успешно, да покажат сложността на процеса и уменията, необходими за добър резултат.”

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

Доц. Димитрова споделя, че в изложението са показани художествени занаяти, такива каквито преди няколко десетилетия имаше в повечето български градове. В Западна Европа почти не са запазени занаяти във вида, който има у нас. Изделията са по-скоро произведения на изкуството, отколкото занаятчийски.

„Традиционните занаятчии в България имат голям потенциал, но е необходимо малко повече да работят върху себе си, върху произведенията, които създават. Ако по-често разглеждат такива изложения, могат да реализират много добри идеи”, споделя впечатленията си Светла Димитрова.

Старите занаяти, такива каквито ги познаваме, изчезват. С индустриалната революция светът тотално е променен. Вече има 3D принтер, с който може да се произведат всякакви изделия. Затова работата на занаятчиите се развива в посока да бъде изкуство. То е предназначено за ценители, за тези, които искат да имат нещо ръчно създадено.

Българско участие в голямото изложение на традиционни, редки и съвременни занаяти във Венеция

„Рекламните материали, които видях на това изложение много ме впечатлиха и ще заимстваме това, което е възможно. Създадените контакти ще бъдат оползотворени. Много ми допадна как са експонирани предметите и мисля, че при нас могат да бъдат канени чужденци, които да правят демонстрации на занаяти, които не са характерни за България – направа на очила, писалки, текстил, различен от нашия. Това може да се случва в Кръстникколчовия хан, когато бъде обособен като зона за изложби и демонстрации. Това ще помогне и на нашата публика, която ще обучим, че който иска да притежава ръчно изработен предмет, трябва да е готов да заплати по-висока цена за него.”

Занаятчиите не продават на „Хомо Фабер”, но самото участие е огромен престиж, затова интересът към това събитие е много голям.

Доц. Светла Димитрова отправи благодарност към РСО „Стара планина” за осъществения контакт и оцени много високо възможността тя, Мариела Петрова и Росина Пенчева да бъдат единствените български участници в изложението във Венеция.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

(Не)познатият Колю Фичето: 225 години от рождението на Първомайстора

Published

on

През 2025 г България ще отбележи 225 години от рождението на легендарния възрожденски майстор Колю Фичето. Националната инициатива „(Не)познатият Колю Фичето“, под патронажа на Министерството на културата, ще включва над 15 събития, организирани от Историческия музей и Община Дряново.

Колю Фичето, роден в Дряново през 1800 г, е сред най-значимите личности на Българското възраждане. Неговото строително наследство — мостове, църкви, обществени сгради — продължава да вдъхновява със своята естетика и инженерна прецизност.

Основната цел на инициативата е да популяризира делото на Фичето и да затвърди Дряново като център на честванията. Програмата включва конкурси, изложби, научна конференция, детски архитектурни работилници и пленери по живопис.

Специално място ще заемат издаването на книга за Колю Фичето и провеждането на среща на неговите наследници. Кулминацията ще бъде празничен концерт и научна конференция през октомври.

Тази информация бе съобщена по време на пресконференция, състояла се в Националния пресклуб на БТА в Габрово, участия в която взеха Трифон Панчев – кмет на Община Дряново, Диляна  Джеджева – заместник-кмет, Тодор Георгиев – председател на Общински съвет – Дряново, Иван Христов – директор на Исторически музей – Дряново.

Те представиха богатата програма, с която ще бъде почетен майстор Колю Фичето в своя роден край. Според кмета на Дряново Трифон Панчев и директора на Историческия музей Иван Христов, инициативата е възможност да се обърне внимание на наследството на Фичето, което остава вечен пример за бъдещите поколения.

Подробната програма за Честванията можете да видите оттук.

Зареди още

Култура

Коледният фестивал в Габрово завършва със „Съзвездия“ на Народния театър

Published

on

Декември носи магията на празничния дух в Габрово, а един от акцентите на традиционния (пред)Коледен театрален фестивал ще бъде спектакълът на Народния театър „Съзвездия“ от Ник Пейн на режисьора Елица Йовчева. Него може да гледате от 19.00 ч. на Голяма сцена в ДТ „Рачо Стоянов“ на 11 декември – финалната вечер на фестивала, който обещава незабравими емоции и подаръци за публиката.

След края на представлението актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян ще изтеглят зрителите, които ще спечелят страхотни награди, сред които много билети за театър, ваучери за спектакли в Габрово и в цялата страна, книги и най-голямата награда – „Златен билет“ за всички премиери на габровския театър през 2025 година!

„Съзвездия“ е нежна и вдъхновяваща история за любовта, която надхвърля границите на времето и реалността. В нея млад мъж, който е загубил съпругата си, получава уникалната възможност да я срещне отново в паралелна дигитална реалност. И вместо това да е мрачен разказ за загубата на любимия човек, спектакълът разкрива светлината на истинската любов, която ни помага да продължим напред, дори в най-трудните моменти.

Постановката на Елица Йовчева повежда зрителите в свят, в който се питаме дали изборите, които ежедневно правим и отстояваме, са проява на свободна воля. Навярно да, ако любовта и спомените са в състояние да ни пренесат в друго измерение, в което да си простим за грешките си, да надмогнем болката и да съзрем многоизмерността на смисъла да сме заедно.

Не пропускайте възможността да усетите магията на любовта по време на (пред)Коледния театрален фестивал в Габрово. Билети се продават на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, както и онлайн: https://entase.to/u61.

Зареди още

Култура

Снежно – коледен маратон от любими заглавия в ДКТ – Габрово

Published

on

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица