Свържи се с нас

Новини

Втори Мемориален хандбален турнир „Георги Добрев“

Габрово беше домакин на хандбален турнир за деца до 10 г. в памет на Георги Добрев

Published

on

снимка: Община Габрово

Габрово беше домакин на Втория Мемориален хандбален турнир за деца до 10 г. в памет на Георги Добрев. Близо 100 деца от отборите на ХК „Раховец“-Горна Оряховица, ХК „Локомотив“-Горна Оряховица, ХК „Полюс“-Плевен и габровските момичета и момчета на ХК „Бъки“ и ХК „Чардафон“, които участваха с по 2 отбора, се изправиха един срещу друг в двадесет срещи по мини-хандбал.

Габровският хандбален турнир, който ХК „Чардафон“ организира за втора поредна година, не случайно е в памет на заслужилия учител, състезател, треньор и хандбален съдия Георги Добрев.

„Георги Добрев е човекът, отдал живота си на хандбала. Така бихме могли да го представим накратко, но истината е, че за него може да се каже много повече…

Изключително скромен, честен и отговорен, добър човек и приятел, професионалист, раздаващ се за играта, за спорта, за хандбала, винаги готов да окаже подкрепа – така определят Георги Добрев хората, които са имали привилегията да го срещнат в живота си и онези, в чиито сърца е оставил трайна следа. Заслугите на Георги Добрев за българския хандбал, за българските деца и спортисти ще пазят жив споменът за неговата личност дълги години, а историята му ще напомня на сегашните и идните поколения, че в живота и спорта всичко е възможно – стига да го пожелаеш и да се бориш за него.“ – така беше представен заслужилият деятел на хандбала Георги Добрев пред малките хандбалисти в зала „Орловец“.

Добрев напуска този свят на 53-годишна възраст след тежко боледуване. През тази година се навършиха 5 години от неговата кончина.

С едноминутно мълчание почетоха паметта на габровския хандбалист отбори, треньори и гости на турнира.

Събитието завърши с награждаване на всички участващи отбори, които получиха своите купи, медали и грамоти от състезателите на мъжкия хандбален тим на „Чардафон“.

И въпреки че турнирът се проведе изцяло по правилата на хандбалната игра – със съдии, делегати и отчитане на резултата, в края на деня нямаше победители и победени.

За организаторите беше важно децата да се забавляват, да тренират уменията си и да играят спортсменски – да усетят реалната емоция, която създава хандбала на терена.

И понеже през тази година ХК „Чардафон“ празнува своя пети рожден ден, нямаше по-подходящ момент за неговото отбелязване.

Малките хандбалисти се почерпиха с вкусна торта, а децата от различните възрастови групи на ХК „Чардафон“ бяха подготвили специални треньорски тениски за своите треньори Милена Иванова, Христо Данаилов и Деница Асенова, както и голяма изненада за своите вдъхновители от мъжкия отбор на клуба – знамена с имената на всеки състезател, които децата с гордост развяваха по време на хандбалния двубой между „Локомотив“-Варна и „Чардафон“.

Вторият Мемориален хандбален турнир се проведе благодарение на подкрепата на Програма „Децата и спортния клуб“ на Министерство на младежта и спорта и на Община Габрово. Всички малки шампиони в турнира получиха и подаръци от дарители.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Може да не се стигне до грипна епидемия в Габрово, поне засега

Published

on

Днес, 21 януари, се проведе заседание на Областния оперативен щаб за борба с грип и ОРЗ, като целта бе оценка на ситуацията в областта по отношение на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ).

Към днешна дата заболеваемостта е 266 на 10 000 души население, което е с 10 пункта по-малко спрямо предходния ден.

Броят на отсъстващите ученици за областта се движи средно 12%, а на отсъстващите учители е 2 %. Директорите на лечебните заведения за болнична помощ докладват, че натовареността е в рамките на обичайното за сезона.

След обсъждане на докладваната информация, членовете на Областния оперативен щаб за борба с грип и ОРЗ взеха решение на този етап да не се обявява грипна епидемия, както и да не се въвеждат временни противоепидемични мерки.

РЗИ – Габрово продължава сентинелното наблюдение върху заболеваемостта от Грип и ОРЗ на територията на област Габрово.

Зареди още

Новини

Президентът Румен Радев получи покана от президента на САЩ

Published

on

Президентът Румен Радев получи писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, с което се отправя покана България да се присъедини към страните-основателки на инициирания от американския президент Съвет за мир, а президентът Радев да бъде представител на страната ни в бъдещата международна организация.

Създаването на Съвета за мир по инициатива на президента Тръмп има за цел да насърчи международното сътрудничество за постигане на мирно решение на военните конфликти в Газа и други региони.

В отговора си до президента на САЩ българският държавен глава подчертава значението на мирните инициативи на президента Доналд Тръмп за деескалацията на редица военни конфликти.

Румен Радев изразява надежда, че оказаната от Доналд Тръмп подкрепа за ролята на дипломацията ще доведе до постигането на устойчиви мирни решения в Газа и в глобален план.

Президентът Радев откроява и признанието за българската дипломация с назначаването на български дипломат като Върховен представител за Газа в Съвета за мир.

В отговора си българският държавен глава прави преглед и на актуалната политическа обстановка в страната ни: подадени оставки от правителството след многохилядните протести в цялата страна и от самия него от президентския пост, за да се ангажира пряко с оздравяването на държавността в България, укрепването на върховенството на правото и възстановяването на диалога между институциите и гражданите.

Румен Радев изразява очакването си, че в близко бъдеще България ще има необходимата устойчива институционална среда за продължаване на ползотворното сътрудничество със САЩ в интерес на общите усилия за запазване на мира и сигурността.

Зареди още

Новини

ИМ-Дряново ще проведе Петата конференция „Епохи, личности, памет“

Published

on

Петата национална научна конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе в Дряново в началото на октомври 2026 г. Домакин на събитието ще бъде Исторически музей – Дряново, който на 1 до 2 октомври ще събере учени, изследователи и специалисти от цялата страна.

Те ще представят свои доклади и разработки в шест области: История на Дряново и дряновския край; Културно наследство – история и опазване; Архитектура и строителство; Проблеми на българската музеология и музеография; Етноложки проучвания; Изкуство, художествени занаяти и художествени направления.

Организатор на конференцията е Исторически музей – Дряново, която се реализира в партньорство с Община Дряново, Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и Университета по архитектура, строителство и геодезия. Научен ръководител ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”).

„Епохи, личности, памет“ се провежда ежегодно в началото на месец октомври, като всяко издание акцентира върху важна годишнина или историческа личност, свързана с Дряново. Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в научен сборник – пореден брой от Известия на Исторически музей – Дряново.

За участие в конференцията е необходимо докладите да бъдат предоставени в дните на форума на хартиен и електронен носител, с резюме на български и английски език. Текстовете трябва да бъдат с обем до 10 стандартни страници (1800 знака с интервали на страница, шрифт Times New Roman, Pt 12).

Заявки за участие се приемат до 30 юни 2026 г. на адрес: 5370 Дряново, ул. „Шипка” 82, Исторически музей – Дряново или на електронна поща: office@museumdryanovo.com. Заявките трябва да съдържат данни за научната степен, длъжност, институция, заглавие на темата, кратка анотация с указание към съответния тематичен кръг, електронен адрес и телефон за връзка.

За допълнителна информация и въпроси, можете да свържете се с Исторически музей – Дряново на посочения по-горе имейл или на телефон: 0895854820.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица