Свържи се с нас

Новини

Ученици дадоха старт на Празниците на Севлиево (Програма)

Ученици от Община Севлиево дадоха старт на празниците на града. Пет училища от общината се включиха в традиционната лекоатлетическа щафета

Published

on

снимка: Община Севлиево

По традиция с лекоатлетическа щафета започват спортните състезания за учениците от нашата община. За първи път щафетата се проведе в парк „Казармите“, чийто алеи се оказаха много подходящи за подобен вид състезание. Щафетата е посветена на Празника на Севлиево и в нея взеха повече от 100 състезатели, разделени в 5 възрастови групи.

снимка: Община Севлиево

При 5-6 клас Купата за първо място спечели отборът на СУ „Васил Левски“, на второ място бе отборът на ОУ „Стефан Пешев“, а третото място е за учениците на ОУ „Христо Ботев“.

снимка: Община Севлиево

При седмокласниците първото място завоюва отборът на ОУ „Стефан Пешев“, на второ място са лекоатлетите на СУ „Васил Левски“, трети в надпреварата са момчетата и момичетата на ОУ „Васил Левски“, с. Шумата.

снимка: Община Севлиево

В 8 клас  Купата бе за отборът на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, втори са лекоатлетите на СУ „Васил Левски“.

При по-големите, 9-10 клас, юношите и девойки на СУ „Васил Левски“ завоюваха първото място, на второ място се класираха участниците от първия отбор на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ , а вторият отбор на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ остана на трето място.

снимка: Община Севлиево

При 11-12 клас купата грабнаха спринтьорите от втори отбор на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, на второ място останаха юношите и девойките на СУ „Васил Левски“ и третото място е за първия отбор на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“.

Преподавателите по физическо възпитание и спорт Таня Куцарова и Стефан Кацарски връчиха наградите на победителите.

снимка: Община Севлиево

Предстои старта на „Ученически игри 2018/2019 година“ със срещите по футбол, които ще се проведат на тренировъчните игрища на ДЮШФ в парк „Черничките“ в периода от 22 до 31 октомври 2018 г.

снимка: Община Севлиево

П Р О Г Р А М А

ПРАЗНИЦИ НА СЕВЛИЕВО – 2018

12 ОКТОМВРИ 2018 – ОТКРИВАНЕ НА ПРАЗНИКА НА ТИКВАТА

9:00 – Международен тиквен пресцентър – площад „Свобода“

10:00 – Турнир по стрийтбол, организиран от Ротари клуб и Интеракт клуб – СУ „Васил Левски“

10:30 – Карвинг на открито – състезание за професионалисти и любители – АВК „Дандолови къщи“

11:00 – Откриване на оранжев кът – Мултифункционално игрище в ж. к. Митко Палаузов – парк до Автогара

15:00 – Пътуващ фестивал „Улицата“ гостува на Празниците на Севлиево – ул. „Христо Спиридонов“

17:00 – Откриване на изложби „Тиква най-…, най-…“ и „Тиквени фантазии“ – Централно фоайе на Община Севлиево

17:30 – Концерт на Мая Нешкова и Кирил Икономов – панаирна естрада

19:00 – Тържествено запалване на тиквените светлини – площад „Свобода“

19:10 – Концерт на група „Оратница“ – площад „Свобода“

19:00 – 24:00 – „Нощ в музея” – отворени врати – Хаджистояново училище

19:00 – 24:00 – „Нощ в галерията” – отворени врати – ГХГ „Асен и Илия Пейкови”

13 ОКТОМВРИ 2018

10:30 – Тиквено парти:

Откриване на кулинарна изложба и награждаване -паркът пред Хаджистояновото училище

Вкусно похапване от Тиквеника – рекордьор, приготвен със съдействието на Ути Бъчваров – пред хотел „Севлиево Плаза“

Кулинарна надпревара на шеф – готвачи – площад „Свобода“

Крем-супа от тиква за всички – кулинарно шоу на Ути Бъчваров – площад „Свобода“

12:30 – Открита сцена

13.00 – Награждаване на победителите в националния фотоконкурс „Бъди вдъхновение“, инициатива на Ротари клуб и Интеракт клуб – Зала 300 на Община Севлиево

14:00 – Северняшки гайтани – национален събор – Спортна зала „Дан Колов”

15:00 – Жива картина от тикви – площад „Свобода“

16:30 – Концерт на „Северняшки гайтани“ – Панаирна естрада

17:30 – Концерт на Гуна Иванова, Ива и Велислава Костадинови – Панаирна естрада

19:00 – Концерт на „Мери бойс бенд“ и Нощ на фенерите – площад „Свобода“

14 ОКТОМВРИ 2018

ПЕТКОВДЕН – ДЕН НА СЕВЛИЕВО

8:00 – Литургия за света Петка в храмовете

10:30 – Ритуал по издигане на знамената – Площад „Свобода“

11:00 – Тържествена сесия на Общинския съвет – Зала 300 на Община Севлиево

11:00 – Концерт на Националната танцова група на Палестина „Алкаумия“ и Ансамбъл „Развитие“, Севлиево – площад „Свобода“

снимка: Община Севлиево

СЪПЪПСТВАЩИ СЪБИТИЯ

12 – 13 ОКТОМВРИ 2018

10:00–18:00 – Отворени врати в „Музей на тиквата“

10:00–20:00 – Тиквен Бар & Базар

снимка: Община Севлиево

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

НАГ стана асоциирано училище към Софийския университет

Published

on

Националната Априловска гимназия получи едно от най-високите отличия в системата на българското образование. По решение на Ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ училището бе избрано за четвъртото асоциирано училище към най-стария и престижен университет в страната.

Новината беше официално обявена днес – 14 януари, от заместник-ректора по администрацията и информационните дейности на Софийския университет, доц. д-р Първан Първанов, по време на тържественото честване на патронния празник на гимназията пред паметника на Васил Априлов в Габрово.

Асоциираните училища към Софийския университет са част от национална мрежа от образователни институции, които имат официално партньорство с университета. Статутът се присъжда след решение на Ректорското ръководство и одобрение от Министерството на образованието и науката.

Новият статут предоставя редица възможности за учениците и учителите на гимназията – участие в университетски лекции, семинари и научни инициативи, реализация на съвместни проекти с преподаватели от СУ, както и достъп до академични ресурси, лаборатории и иновативни програми.

Учителите ще получават методическа подкрепа и възможности за допълнителна квалификация, а учениците – вдъхновение и реална връзка с академичната общност. Включването на Националната Априловска гимназия в тази престижна група от едва четири училища е признание за високото ниво на обучение, утвърдените традиции и устойчивата работа на училищната общност.

Партньорството със Софийския университет е естествено продължение на мисията, заложена от Васил Априлов – изграждане на модерно и просветено образование, насочено към развитие на таланти, знания и лидерски качества. С този статут гимназията затвърждава своята роля като водещ образователен център, съчетаващ традиция и иновации в подготовката на бъдещите учени, професионалисти и лидери на България.

Зареди още

Икономика

Над 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията

Published

on

Над 4 000 души декларираха доходите си през първите четири дни от данъчната кампания 2026 г., която стартира онлайн на 10 януари. Подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица в офисите на НАП, по пощата с обратна разписка и в пощенските клонове започна на 12 януари, понеделник.

Срокът за деклариране на получените през 2025 година доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа и ползването на данъчни облекчения е 30 април 2026 г. С подаване на декларация за данъчно облекчение за две деца започна Данъчна кампания 2026 г. в офис на НАП Габрово.

Първият формуляр е на Ценко Атанасов, който с годишната си данъчна декларация заяви желанието си да ползва данъчно облекчение за двете си деца. В първите дни в офиса на НАП – Габрово са приети 114 данъчни декларации, като 52 от тях са подадени по електронен път с персонален идентификационен код.

Тази година, след присъединяването на България в еврозоната, доходите от миналата година се обявяват в левове, а данъкът върху тях ще се плаща в евро безкасово – с банкова карта онлайн или през физически ПОС терминал в офис на приходната агенция.

При плащане на данъка през януари в банков клон е възможно да се плати в левове, като след тяхното превалутиране те постъпват в съответната сметка на НАП в евро. Отстъпката от 5% от данъка за довнасяне може да се ползва при деклариране по електронен път и плащане до 31 март 2026 г. включително, като размерът й не може да надвишава 255,65 евро/500 лв.

Условие за ползване на отстъпката и данъчните облекчения, е лицето да няма неплатени публични задължения към датата на подаването на декларацията. В началото на март в Портала за електронни услуги на НАП ще е достъпна предварително попълнената декларация за облагане на доходите на физически лица.

Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, ще могат да се възползват от предварително въведената в декларациите им информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски производители, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица, доходи от продажби в интернет с цел печалба и др.

Те ще бъдат вписани в левове, тъй като се отнасят за период преди 1 януари 2026 г., когато официално беше въведена европейската единна валута у нас. Лицата, извършващи дейност като търговци, еднолични търговци и земеделски стопани, избрали този ред на облагане, подават декларациите си от 1 март до 30 юни 2026 г.

Това е срокът, в който и фирмите трябва да декларират корпоративен данък /чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, както и данък върху дейността от опериране на кораби. Срокът за плащане на тези данъци е 30 юни 2026 г.

От НАП съветват данъкоплатците да използват електронните услуги на приходното ведомство , достъпни с ПИК или КЕП, за да си спестят време и посещенията в офисите на приходната агенция и пощенските станции. При необходимост от допълнителна помощ при попълването и подаването на декларациите по електронен път, агенцията е осигурила достъп до безплатен интернет (Wi-Fi) във всички офиси и технически устройства за ползване от клиентите при подаване на декларации и документи чрез портала на НАП с ПИК, с помощ на служител от НАП.

Допълнителна информация за декларирането на доходите може да бъде получена на телефоните на Информационния център на НАП: 02 9859 6801; 0700 18 700, на цена, според тарифите на съответния оператор, както и в сайта на приходната агенция.

Зареди още

Новини

Националният конкурс, посветен на Колю Фичето, стартира своето пето издание

Published

on

Исторически музей – Дряново и Община Дряново обявяват петото издание на Националния конкурс „Преминал майстор през земята“, посветен на изключителния талант и съзидателен дух на Колю Фичето, роден в Дряново.

Инициативата има за цел да открива и насърчава детските таланти в областта на изобразителното, литературното и приложното изкуство, като същевременно утвърждава любовта и почитта към делото на Първомайстора.

В конкурса могат да участват деца и ученици от детските градини и училищата в България, както и представители на българските общности зад граница. Надпреварата се провежда в четири раздела: Изобразително изкуство, Макет, Литературно творчество и Видео, като всеки участник има възможност да изрази своето творчество и личен поглед към живота и делото на майстор Никола Фичев.

Крайният срок за участие е 30 април 2026 г. Творбите за разделите: „Изобразително изкуство“ и „Макет“ се приемат на адрес: гр. Дряново 5370, ул. „Шипка“ № 82, за Националния конкурс „Преминал майстор през земята“. А материалите за разделите: „Литературно творчество“ и „Видео“ се изпращат на имейл: office@museumdryanovo.com.

Във всеки раздел и възрастова група ще бъдат присъдени грамоти и награди за първо, второ и трето място, както и специални отличия на Исторически музей – Дряново, Община Дряново, Областна администрация – Габрово, Областното представителство на Камарата на строителите в България – Габрово и Архиерейско наместничество – Дряново.

Резултатите ще бъдат публикувани на сайта на Музея до 27 май 2026 г., а награждаването на участниците и откриването на изложбата с отличените творби ще се състоят по традиция в Деня на детето – 1 юни 2026 г. в Исторически музей – Дряново, ул. „Шипка“ № 82.

Повече информация и пълният статут на конкурса са достъпни на официалния сайт: www.museumdryanovo.com.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица