Новини
Севлиево празнува Петковден (Програма за празниците на града)
Денят на града е на 14 октомври

снимка: Община Севлиево
Празниците на Севлиево – столица на тиквата и тази година ще приключат с Деня на града – Петковден. С литургия за Света Петка в 8:30 часа ще започне празничният 14 октомври в Севлиево.
В 10:30 часа ще се състои ритуалът по издигане на знамената, а в 11:00 ще се проведе тържествена сесия на Общинския съвет, на която ще бъдат обявени почетните отличия.

снимка: Община Севлиево
В последния ден от празниците на града от Община Севлиево са подготвили и концерт на Националната танцова група на Палестина „Алкаумия“ и Ансамбъл „Развитие“, който ще започне в 11:00 часа и с него ще приключат празниците на Севлиево – столица на тиквата за 2018 година.
Преди празника на града, обаче, всички жители и гости на града ще могат да се насладят на XIV празник на тиквата, на който организаторите от Община Севлиево обещават много изненади.

снимка: Община Севлиево
„Заповядайте заедно да отпразнуваме Деня на Севлиево – 14 октомври!“ Събитието се реализира с подкрепата на: IDEAL STANDART, ENEKOD, ДИЛМАНО ДИЛБЕРО, ЕМКА.

снимка: Община Севлиево
П Р О Г Р А М А
ПРАЗНИЦИ НА СЕВЛИЕВО – 2018
11 ОКТОМВРИ 2018 – ОТКРИВАНЕ НА ПАНАИРА
17:30 – Откриване на Севлиевския есенен панаир с концерт на дует „Ритон“ – Панаирна естрада
12 ОКТОМВРИ 2018 – ОТКРИВАНЕ НА ПРАЗНИКА НА ТИКВАТА
9:00 – Международен тиквен пресцентър – площад „Свобода“
10:00 – Турнир по стрийтбол, организиран от Ротари клуб и Интеракт клуб – СУ „Васил Левски“
10:30 – Карвинг на открито – състезание за професионалисти и любители – АВК „Дандолови къщи“
11:00 – Откриване на оранжев кът – Мултифункционално игрище в ж. к. Митко Палаузов – парк до Автогара
15:00 – Пътуващ фестивал „Улицата“ гостува на Празниците на Севлиево – ул. „Христо Спиридонов“
17:00 – Откриване на изложби „Тиква най-…, най-…“ и „Тиквени фантазии“ – Централно фоайе на Община Севлиево
17:30 – Концерт на Мая Нешкова и Кирил Икономов – панаирна естрада
19:00 – Тържествено запалване на тиквените светлини – площад „Свобода“
19:10 – Концерт на група „Оратница“ – площад „Свобода“
19:00 – 24:00 – „Нощ в музея” – отворени врати – Хаджистояново училище
19:00 – 24:00 – „Нощ в галерията” – отворени врати – ГХГ „Асен и Илия Пейкови”
13 ОКТОМВРИ 2018
10:30 – Тиквено парти:
Откриване на кулинарна изложба и награждаване -паркът пред Хаджистояновото училище
Вкусно похапване от Тиквеника – рекордьор, приготвен със съдействието на Ути Бъчваров – пред хотел „Севлиево Плаза“
Кулинарна надпревара на шеф – готвачи – площад „Свобода“
Крем-супа от тиква за всички – кулинарно шоу на Ути Бъчваров – площад „Свобода“
12:30 – Открита сцена
13.00 – Награждаване на победителите в националния фотоконкурс „Бъди вдъхновение“, инициатива на Ротари клуб и Интеракт клуб – Зала 300 на Община Севлиево
14:00 – Северняшки гайтани – национален събор – Спортна зала „Дан Колов”
15:00 – Жива картина от тикви – площад „Свобода“
16:30 – Концерт на „Северняшки гайтани“ – Панаирна естрада
17:30 – Концерт на Гуна Иванова, Ива и Велислава Костадинови – Панаирна естрада
19:00 – Концерт на „Мери бойс бенд“ и Нощ на фенерите – площад „Свобода“
14 ОКТОМВРИ 2018
ПЕТКОВДЕН – ДЕН НА СЕВЛИЕВО
8:00 – Литургия за света Петка в храмовете
10:30 – Ритуал по издигане на знамената – Площад „Свобода“
11:00 – Тържествена сесия на Общинския съвет – Зала 300 на Община Севлиево
11:00 – Концерт на Националната танцова група на Палестина „Алкаумия“ и Ансамбъл „Развитие“, Севлиево – площад „Свобода“
СЪПЪПСТВАЩИ СЪБИТИЯ
12 – 13 ОКТОМВРИ 2018
10:00–18:00 – Отворени врати в „Музей на тиквата“
10:00–20:00 – Тиквен Бар & Базар
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Пиян водач предизвика катастрофа на ул.“Капитан Дядо Никола“ в Габрово

Пиян водач с лек автомобил „Тойота“ предизвика катастрофа в Габрово. Пътният инцидент е станал вчера, 23 август, около 17.00 часа на ул.“Капитан Дядо Никола“, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габроово.
По данни на полицията 54-годишният водач, който е от Габрово, е шофирал с 2,49 промила алкохол. При движение по улицата, той се ударил в задната част на лек автомобил марка „Хюндай И 20″, който предприел маневра завиване на ляво.
Пробата за алкохол на втория водач пробата е отрицателна.
54-годишният габровец е дал кръвна проба за химически анализ. По случая е образувано бързо производство за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.
*Снимки: Симеон Петков, фейсбук.

Още един безобразно пиян водач е бил хванат отново вчера в Габрово. Часове по-късно, около 19.25 часа, на бул. Столетов, екип на полицията спрял лек автомобил „Мазда 3“, управляван от 52-годишен водач от Габрово.
При извършаната проверка за алкохол дрегерът отчел данни от 2,86 промила в количеството издишан въздух.

Новини
Габрово с ново решение за поливане на градските зелени площи

Габрово започва реализацията на пилотно водно решение за събиране и използване на дъждовна вода за напояване на градските зелени площи. Проектът е насочен към два от все по-актуалните проблеми на градовете – интензивните валежи и продължителните сухи периоди.
Вместо дъждовната вода да бъде отвеждана, тя ще се задържа, съхранява и използва при необходимост. Преди избора на решение са проучени девет варианта. Избран е комбиниран подход с два локални източника – дъждовна вода и повърхностни води от р. Синкевица при пълноводие.
Дъждовната вода ще се събира от покрива на Драматичния театър „Рачо Стоянов“ – сградата на НЧ „Априлов-Палаузов-1861“. След филтриране тя ще се отвежда към съоръжения за съхранение. Допълнителен ресурс ще осигурява дренажно водовземане от р. Синкевица.
Специално съоръжение до реката ще събира инфилтрирана в речното дъно вода при високи води.
Системата ще обслужва градинката срещу бившия Дом на книгата и зелената зона при кръстовището на улиците „Чардафон“ и „Баждар“. Напояването ще бъде автоматизирано.
Ще се следят количеството използвана вода и влажността на почвата, за да се ограничи ненужният разход на ресурс. Предвидена е и фотоволтаична система, която ще осигурява възобновяема енергия за съоръженията и напояването.
Целта е въглеродният отпечатък на системата да бъде сведен почти до нула. Пилотният проект е практическа стъпка към адаптацията на Габрово към климатичните промени.
Градът ще тества модел, при който водата от интензивните валежи се превръща в ресурс за зелената инфраструктура, а използването на питейна вода за поливане се ограничава.

Новини
Борбата с боровата процесионка продължава

Община Габрово извърши подмяна на феромоновите уловки, поставени на засегнатото дърво от вид бор в зелената площ, разположена между ул. „Капитан Дядо Никола“ и ул. „Йосиф Соколски“.
Действието е част от планираните мерки за наблюдение и контрол на разпространението на боровата процесионка и се реализира със съдействието на екипа на ОП „Озеленяване“ и “Отрови“ ЕООД.
През май т.г., след проверка във всички паркове в града, беше установено наличие на един пашкул в короната на дърво в зоната между ул. „Капитан Дядо Никола“ и ул. „Йосиф Соколски“.
През юни беше поставен капан, което сега показва реално резултат, тъй като в него се събират мъжки пеперуди, което е индикатор за успешно привличане и ограничаване на популацията.
Сега феромонът е подменен, за да се осигури непрекъснат мониторинг и ефективност на уловката. Дейностите се изпълняват по указания на експертите от Лесозащитна станция – София, с които Община Габрово работи по темата.
Мерките са превантивни и ще продължават, а капаните ще се увеличават, за да се гарантира спокойствието на гражданите. Целта е ранно установяване и ограничаване на разпространението на процесионката в градската среда.








