Свържи се с нас

Новини

„Визия за България” предлага ефективен начин на управление на държавните предприятия

Published

on

снимка: БСП

„Във „Визия за България” сме заложили на ефективен начин на управление на държавните предприятия. Управлението им да стане на пазарен принцип. Необходимо е професионално управление на конкурсно начало, отчетност и прозрачност, за да се гарантират приходи в държавните и общинските бюджети. Тези предприятия ще се управляват на пазарен принцип и ще пресечем зависимостите им при политически промени.”

Това заяви в Севлиево зам.-председателят на ПГ „БСП за България” Драгомир Стойнев. По думите му левицата предлага да се оздравят предприятията, за да се превърнат в инструмент за натрупване на финансови средства, а също и излизане на българските държавни фирми на външните пазари.

снимка: БСП

„За десет години имаме пълен разпад в МВР. БСП трябва да има алтернативно предложение, изготвено от експерти за възстановяване на доверието в институцията, ефективността на органите, мотивацията на служителите на ведомството и да се ангажира гражданското общество, за да се спазват законите, а силовото ведомство да е гарант за прилагането на нормативната уредба”, каза народният представител от левицата Красимир Янков.

снимка: БСП

Депутатът Георги Гьоков беше категоричен пред севлиевци, че трябва да бъдат преизчислени всички пенсии до 31 декември 2015 г. и да бъде премахнат максималният месечен размер на пенсията. По думите му плащания, които не са свързани с осигурителния принос, трябва да бъдат извадени от държавното обществено осигуряване и да бъдат поети от държавния бюджет.

Народният представител Йордан Младенов обясни предложението на левицата- ДДС за хляба да бъде намален на 5 %, защото българите дават голяма част от доходите си за прехрана. Той допълни, че се очаква рязък скок на цената на природния газ, което ще доведе до увеличение на хранителните продукти, а оттам ще има скок в цената и на насъщния.

снимка: БСП

Депутатът от левицата Георги Стоилов обясни пред хората, че в проекта „Визия за България” БСП предлага политики за подпомагане на малки и средни земеделски стопанства. „Ще ограничим субсидиите на едрите земеделски производители. Искаме приоритизиране на малките и средните фирми. Ще осигурим специално финансиране за младите фермери и ще осигурим финансиране за изграждане на мрежа от фермерски пазари”, добави Стоилов.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Цъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)

Published

on

Севлиево се нарежда сред градовете в България с най-богата колекция от японски вишни – сакура, чието розово цъфтене превръща населеното място в истинска пролетна гледка за около две седмици в края на април.

Десетките дръвчета сакура са засадени на различни места из града: на площад „Свобода“, в парк „Казармите“, както и наредени в изящни редици покрай улиците. Нежните розови цветове и деликатният им аромат са се превърнали в позната картина за местните жители, но неизменно спират погледа и дъха на посетителите отвън.

Всяка година, щом настъпи краят на април, Севлиево се покрива в розово. Японските вишни разцъфтяват почти едновременно, създавайки усещането за нежен розов воал, проснат над градските улици и паркове. Точно тази мимолетност – цъфтежът продължава едва около две седмици. Това прави зрелището толкова ценено и търсено.

Туристите, привлечени от разцъфналите дървета, все по-често включват Севлиево в пролетните си маршрути. Паркът „Казармите“ и площад „Свобода“ се превръщат в любими места за разходка и фотография, а оживлението в тези дни е осезаемо различно от ритъма на останалото време.

Сакурата е символ с дълбок смисъл. В японската традиция съзерцаването на цъфнали вишневи дървета е практика, известна като ханами. Това е много повече от естетическо удоволствие. То е израз на почит към природата, хармонията и вечния кръговрат на живота.

Именно тази философия, пренесена на български терен, придава особена дълбочина на всяко посещение под клоните на севлиевската сакура. Не случайно градът е развил традиция около тези дървета. Те вече не са просто декоративна украса, а са се превърнали в емблема на пролетта в Севлиево и повод за общностно събиране.

Община Севлиево приканва всички: жители и гости, да заснемат цъфналото дърво, което съзерцават, и да споделят снимките си в коментарите. Защото красотата на сакурата добива нов смисъл, когато е споделена.

Ако все още не сте видели японските вишни в Севлиево тази пролет – побързайте. Розовото вълшебство е мимолетно.

Зареди още

Крими

Трима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха

Published

on

В Районното полицейско управление в Габрово е образувано досъдебно производство за отвличане, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.

На 26 април, около 15:50 часа, в полицията постъпил сигнал, че в района на хранителен магазин на ул. „Никола Войновски“ 47-годишен мъж бил отвлечен, като впоследствие му бил нанесен побой.

В резултат на проведените оперативно-издирвателни мероприятия били установени трима мъже, съпричастни към извършеното деяние.

По случая е образувано досъдебно производство. Действията по разследването продължават под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Култура

ИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век

Published

on

Излезе от печат най-новото книжно издание на Исторически музей – Дряново. То е свързано с кулинарията и е насочено към всички почитатели на традиционния български вкус. Кулинарната книга носи заглавието „Дряновски вкусотии и изкушения“.

Тази малка книжка събира готварските рецепти на дряновката Анастасия Лафчиева (1847–1927 г.) – съпруга на Станчо Лафчиев, кмет на Дряново (1896–1899 г.). Родени в домашното пространство, изпитани в практиката и проверени от опита, тези рецепти са предавани устно: от майка на дъщеря, от баба на внучка, през няколко поколения.

Съхранени и записани от потомците в няколко тетрадки, днес те се публикуват за първи път и достигат до читателите като ценен дар от съкровищницата на Исторически музей – Дряново.

Съставители на изданието са музейните специалисти Юлия Дабкова, Стилияна Топалова – Марчовска и Христо Петров. Книгата е с твърди корици и цветни илюстрации. Графичното оформление е дело на Силвия Георгиева, а предпечатът и печатът са осъществени от издателство „Фабер“ – Велико Търново.

На над 150 страници са представени рецепти за салати, супи, основни ястия, десерти, сладка, конфитюри, напитки и парфюм – голяма част от тях актуални и към днешна дата. Уводният текст е на доц. д-р Светла Ракшиева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН (ИЕФЕМ-БАН). В изданието е включена и историческа справка за семейство Лафчиеви.

Книгата може да бъде намерена в обектите на Исторически музей – Дряново или да бъде поръчана онлайн чрез сайта на институцията. Официалното представяне на изданието ще се състои на 15 май 2026 г. в родния град на майстор Колю Фичето, в рамките на инициативата „Нощ на музеите“, в която ИМ – Дряново ще се включи и тази година.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица