

Култура
Библиотеката попълва фондовете си с нови книги
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово спечели проект за нова литература на стойност 8 200 лева. Още 10 библиотеки от региона ще обогатят фондовете си с нови книги и други източници на информация.

снимка: Община Габрово, Архив
Само преди дни бе одобрен проект на РБ „Априлов-Палаузов” за закупуване и попълване на фондовете на библиотеката с книги, периодични издания и други информационни източници, включително и на електронни носители по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” 2018 г. обявен от Министерство на културата.
Основната цел на програмата е обновяване на библиотечните колекции, насърчаване на интереса към книгите и четенето и съдействие за развитие на библиотеките като основни центрове за духовност, придобиване на знания и информация. Едно от условията, залегнали в правилата на програмата е изискването заглавията, с които библиотеките кандидатстват, да са съобразени с културните и образователните потребности на гражданите, които обслужва дадената библиотека.
Право на участие в конкурса имаха обществените библиотеки, вписани в Регистър на обществените библиотеки до края на 2017 г. В област Габрово вписаните в регистъра библиотеки са 50.
С проектни предложения са се включили над 1 300 регионални, общински и читалищни библиотеки от цялата страна. От експертна комисия, включваща специалисти в областта на книгата и библиотечното дело, както и експерти от специализираните дирекции в Министерство на културата са одобрени проектите на по-малко от 1/3 от желаещите да участват в конкурсната сесия. Общата сума на получилите положителна оценка проекти е 998 998 лв.
От област Габрово проектните предложения успешно защитиха и: НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Васил Левски – 1922” с. Яворец (общ. Габрово); НЧ „Денчо Славов – 1900” с. Ганчовец и НЧ „Христо Ботев – 1894“ с. Гостилица (общ. Дряново); Градска библиотека – Севлиево, НЧ „’Напредък – 1887“ с. Крамолин, НЧ „’Искра – 1909“ с. Малки Вършец, НЧ „’Климент Охридски – 1899“ с. Сенник (общ. Севлиево); НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци (общ. Трявна).
Списъкът със заглавия, изготвен от регионалната библиотека в Габрово, одобрен от Министерство на културата, съдържа приоритетно произведения на български автори. Освен класиците на българската литература, включени в учебните програми: Паисий Хилендарски, Добри Чинтулов, Пенчо Славейков, Ран Босилек, Емилиян Станев, Ивайло Петров, фондовете на различните отдели на библиотеката ще се обогатят със заглавия от Георги Господинов, Палчи Ранчев, Любомир Левчев, Недялко Йорданов, Теодора Димова, Деян Енев, Захари Карабашлиев, Константин Трендафилов. Детската художествена литература е представена от автори като Петя Кокудева, М. Енде, Р. Киплинг, Славея Захариева. Истинско удоволствие ще бъде за децата да се докоснат до книжките на издателствата „Рибка”, „Дамян Яков” и „Атеа букс”, до приказките на братя Грим и Шарл Перо, до поредицата за Падингтън на Майкъл Бонд, до справочните издания на издателство „Труд”: „50-те най-важни дати, които промениха света” и „50-те светини, пред които се прекланя всеки българин”.
За любителите на историята присъстват авторите Йордан Андреев с „България и световната история” и „Великите князе, царе и императори” (изд. „Абагар“),; Пламен Павлов „Асеневци” (изд. Брифон); порецицата на издателство „Захарий Стоянов“ „Дълг и чест”; за ценителите на изкуството „Златна книга Икони от България 9 – 11 век” (изд. „Методиеви книги“); раздел биографични материали с книгите за Брижит Макрон „Интимно” (изд. „Милениум“), Иля Велев с „Биографични снимки” (изд. „Труд“), „Илън Мъск” (изд. „Кръгозор“); На разположение ще бъдат така чаканите от читателите „Homo deus” (изд. „Изток – запад“) и Том Егеланд с „Ефектът на Лазар” (изд. „Персей“), ”История на Африка” (изд.“Рива“); за специалистите има изключително разнообразие на заглавия от издателство „Асеневци” и „Софтпрес” в областта на компютърните науки, издания от областите философия, право, религия, политика, езикознание, филология, спорт, кулинария, селско стопанство, изкуство и култура, музика, просвета, приложни науки, краеведски изследвания. В списъка са представени издателствата „Просвета”, „Изида”, „Сиела”, „Хермес”, „Сиби” и много други; университетските АИ „М. Дринов”, НБУ, УИ „Св. Кл. Охридски”, УИ на ВТУ, УНСС. Произведенията на утвърдени автори като Ромен Гари, Паскал Киняр, Ерик Шмит, Георги Фотев, Христо Буковски, Людмила Филипова, Владимир Левчев, Васил Мръчков, Симеон Радев са винаги топло приемани от читателите. Списъкът на нашата библиотека включва над 600 заглавия от над 70 издателства, регистрирани съгласно българското законодателство.
Предстои подписване на договор между Министерство на културата и РБ „Априлов-Палаузов” – Габрово за изпълнение на проекта и неговото отчитане.
Потребителите на библиотеката могат да се информират своевременно от сайта на институцията за закупените, обработени и предоставени за ползване в различните отдели на библиотеката новопостъпили книги и други нетрадиционни източници на информация.
Автор: Светла Лазарова, РБ „Априлов-Палаузов” – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“