

Култура
Иконата – един личен и дълбоко откровен разговор с Бог
Тишината и покоят предразполагат човек да помълчи. Затова посетителите на изложбените зали над Дърворезбарската работилница в ЕМО „Етър” не разменят много думи. Иконите, представени в изложбата базар на участници в миналогодишната Майсторска надпревара, те карат да се вгледаш в себе и да се обърнеш към Бог. Едно изчистено от ежедневни страсти пространство, в което си заслужава да се потопи човек.
Гергана Симеонова споделя, че самото рисуване на икона е разговор с Господ. Признава, че зографисването е неин път към Бог и тя върви по него с радост. Гергана, която е участник в миналогодишната майсторска надпревара, получи покана от победителя Стела Василева, заедно с другите български участници в Надпреварата, да представят свои творби в изложбата базар.
Самата Стела не е привлечена от излишните думи и не дава основание да се мисли, че обича да споделя вътрешния си свят. В иконите й е изобразена, като най-осезаемо чувство, скръбта. Особено впечатляваща е Богородица, която скърби за своя син. Цялото лице на Дева Мария излъчва дълбоката, неподлежаща на описание мъка на майката в нейното изпитание.
Стела Василева обаче не е съгласна, че в православните икони няма радост. Дава за пример Възкресението. Гергана Симеонова показва на посетителите икона на Стела, където лицето на светицата е без скръб, излъчва чистота.
Иконите изразяват християнската идея, че истинската радост и триумф за един човек не могат да бъдат земни. До тях всеки върви по свой собствен път. За участниците в миналогодишната Майсторска надпревара от ХV Международен панаир на традиционните занаяти този път е свързан с рисуването.
И докато творят, водят свой собствен разговор с Бог. Така всяка икона представя един диалог – много личен, много истински и дълбоко откровен. Иконите, показани в изложбата базар над дърворезбарската работилница в ЕМО „Етър”, са на Стела Василева, Гергана Симеонова, Михаил Белоев и Елена Дигбоюшка.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката