Свържи се с нас

Новини

Отбелязваме 133 години от Съединението

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Днес, 6 септември, отбелязваме 133-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя).

Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия.

За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите „Съединение“. През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

снимка: Община Габрово, Архив

Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев.

Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

6 септември е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

Published

on

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки. Това каза Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“ по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.

Съобщенията гласят, че получателят трябва или да вземе пратка, или да се откаже от нея и да заплати разходите по доставката и връщането, като в противен случай срещу него ще бъде заведено дело и това ще му донесе разходи в размер на от 1 000 лв до 4 000 лв за такси за съда, адвокатски хонорари, технически експертизи и т.н.

„Заплахата със съд е един от най-притеснителните елементи в тези съобщения. Има строго определен ред, по който ние трябва да поръчаме, да получим пратката, да я платим и той е описан в общите условия. Куриерските служби имат свои условия – до 7 дни трябва да се получи и след това започва таксуване на всеки следващ ден. Но това не означава, че отиваме на съд“, коментира Руменова.

Според нея, смущаващо е и насочено специално към непълнолетните изречение, което гласи, че при незаплащане на поръчана от тях пратка, ще се търси отговорност на техен родител или настойник.

„Абсурдно е, защото при проблем с търговеца, ние не тръгваме да го съдим веднага, а опитваме да разрешим казуса в диалог. Без значение дали става дума за измама или насреща има реален търговец, всеки случай трябва да се изследва индивидуално, подобна комуникация е недопустима“, категорична е тя.

Руменова обясни, че по закон при договор от разстояние, който предвижда задължение за потребителя да извърши плащане, търговецът е длъжен да получи потвърждението на клиента, че поръчката е свързана със задължение за плащане от негова страна – например да има бутон с този надпис върху него или друга подобна функция.

Там трябва ясно да са посочени също характеристиките на стоките и крайната цена. Ако търговецът не е изпълнил тези задължения, потребителят не е обвързан от договора или поръчката и няма право на каквито и да било претенции спрямо клиента.

Експертът обърна внимание и на друг притеснителен пасаж от съобщенията – че при неполучаване на пратката потребителят ще дължи и куриерските разходи по доставката. Тя цитира закона и подчерта, че дори при упражнено право на отказ в 14-дневния срок разходите по доставката остават за търговеца. Руменова уточни, че изключение правят случаите, в които потребителят изрично е избрал начин на доставка, различен от стандартния за този електронен магазин.

Освен това, ако търговецът се е съгласил предварително да поеме разходите по прибирането на стоката при упражнено право на отказ, то той следва да го направи, затова винаги трябва да се запознаваме с условията.

На въпрос често ли потребителите ползват опцията „Преглед и тест“, за да избегнат заплащане на непоръчани пратки, Габриела Руменова посочи, че това се прави основно от тези с повече опит, както и когато се пазарува за първи път от непознат за дадения потребител до момента електронен магазин.

Тя обаче посъветва винаги да ползваме тази възможност, за да намалим рисковете, включително и от непреднамерени грешки. Всички правила във връзка с плащането и доставката трябва предварително да са описани в общите условия на търговеца – как става плащането, какви са сроковете, а не те да се налагат впоследствие с подобен тип агресивни послания, добави още тя относно допустима ли е такъв тип комуникация.

„Когато получим сигнал във връзка с подобни агресивни и заплашителни съобщения, ние извървяваме заедно с потребителя целия път на проверката. Оказва се, че някои от хората не са подготвени и попадат в капана на този, който изпраща съобщенията да ги вкара в паника и те стриктно да изпълнят това, което се очаква от тях, вместо да помислят кой е подателят, взаимодействали ли са с такъв търговец, очакват ли нещо от него“, разказа Руменова.

Зареди още

Култура

Започва конкурсът за събитие на годината в областта на културата

Published

on

Започва набирането на предложения за участие в ежегодния конкурс „Събитие в областта на културата” – Габрово 2024. Клубът на будителите към НЧ „Будителите 2017” ще връчи своята награда за единадесети път.

Конкурсът отличава събитието, докоснало сърцата на габровци през изминалата година, като прави своеобразна ретроспекция на създадения в общността културен продукт.

Предложенията се приемат от 15 април до 5 февруари 2025 г. на e- mail: buditelite@mail.bg и buditelite@buditelite.bg, или във Фейсбук на страницата Народно Читалище „Будителите 2017“ и на страницата „Клуб на будителите“.

В кутиите в Регионална библиотека „Априлов Палаузов” и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” се приемат предложения на хартиен носител, които трябва да носят името на подателя. Гласуването за номинираните събития ще продължи от 5 до 25 февруари по същия начин.

Вотът на публиката и журито ще определят събитието на Габрово в областта на културата за 2024 година и победителят ще получи специалната годишна награда. Събития от изминалата година с особен принос към културния живот на общините от областта, ще бъдат отличени от Областен управител – Габрово.

Наградите ще бъдат връчени на церемония през март.

Зареди още

Новини

С нови електробуси се подобрява транспортната услуга в Габрово

Published

on

Новината съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово. Новите транспортни средства, пристигнали в Габрово в навечерието на 2025 г, са оборудвани с климатици за отопление и охлаждане, удобства за хора с увреждания и други екстри за пътниците.

Те са произведени в една от най-големите китайски компании за автобуси „Хайгър“ (Higer) и ще заместят част от старите дизелови превозни средства на „Общински пътнически транспорт“ ЕООД – Габрово. Стойността на електробусите е 2 640 000 лева с ДДС, а общата сума по договора е 2 892 000 лева, който включва и доставка на пет зарядни станции. Изпълнител на поръчката е „Чериът моторс“ АД.

Екологичните автобуси ще бъдат пуснати в движение след изграждане на необходимата зарядна инфраструктура. Те ще обслужват общинската транспортна схема на Габрово, която включва градски и междуселищни линии, както и направлението Габрово – Севлиево и обратно. Размерите им са съобразени с междуселищните пътни трасета.

Пригодени са за възрастни и трудноподвижни хора, имат обособени места за пасажери с увреждания и за майки с детски колички. Електробусите „Хайгър“ са нископодови, оборудвани са със система за накланяне, частично отваряеми прозорци и автоматични врати със светлинен и звуков сигнал. Подът е с противохлъзгащо покритие, а седалките са пластмасови със сменяема тапицерия.

Превозните средства са 7-метрови и побират 31 пътници. Те са с шестгодишна гаранция, като разходите за обслужване през първите три години (или 150 хил. км) са включени в цената.

Освен доставката договорът предвижда и обучение на персонал, както и сервизна поддръжка. Автобусите са осигурени по проекта за екологосъобразна мобилност в общините Габрово и Севлиево, който е на обща стойност 10 411 082.36 лева и е съфинансиран от Механизма за възстановяване и устойчивост. Той има за цел да подпомогне адаптацията на транспортния сектор към новите екологични изисквания и е важна стъпка в усилията на общините да създадат по-чисти и по-устойчиви транспортни решения.

През тази година предстои да бъдат доставени още два високоподови електрически автобуса с дължина 12 метра. По проекта ще бъде внедрена електронна система за таксуване на пътниците, ще се направи допълнително осветяване на пешеходни пътеки в Габрово и в Севлиево, както и изграждане на велосипедна алея в град Севлиево.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица