Свържи се с нас

Култура

ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти се провежда в Етнографски музей на открито „Етър” от 6 до 9 септември. Събитието е под патронажа на г-жа Цвета Караянчева – председател на Народното събрание на Република България. Организатори са Министерство на културата, Община Габрово и Етнографски музей на открито „Етър“.

Майстори от 13 държави вземат участие в Панаира. Занаятчиите са от Азербайджан, Германия, Естония, Иран, Латвия, Литва, Република Южна Африка, Румъния, Русия, Сърбия, Украйна, Унгария и България. 27 са чуждестранните гости, а 54 – българите.

Важен акцент по време на ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти е Майсторската надпревара, която тази година е по каменоделство.

В съвременността този занаят не е запазена територия за мъжете, тъй като участие в надпреварата вземат
и две жени – Индия Кърмова е от София, а Цветелина Ангелова е от Пловдив.

В Младежката секция към Майсторската надпревара се включват трима ученици от Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино. Вечерта на 8 септември журито ще обяви решението си. Победителят от Майсторската надпревара става носител на голямата награда Сребърна хлопка, а от Младежката секция – на Бронзова хлопка.

На Международното изложение базар на традиционни занаяти майсторите от 13 държави ще представят своите изделия пред посетителите в музея.

В дните на Панаира е обособено изложение базар АртЗона, където съвременни творци представят свой прочит на традиционните занаяти. Публиката може да види развитието и модерното приложение на различни стари техники за шиене, плетене и украса. Посолството на държавата Палестина представя богатството и изящество на своите традиционни занаяти в Изложбената зала в Кръстникколчовия хан. Откриването е на 7 септември от 13:00 часа.

Изложбата „Изкуството – мост между културите“, която показва традиционни занаяти от Иран, ще бъде представена от 7 до 30 септември в изложбените зали над Шарланджийската работилница в ЕМО „Етър”.

През всеки от дните на ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти ще има богата фолклорна програма. Изпълненията на 6, 7, 8 и 9 септември започват преди обед. Със свои изпълнения се представят танцьори и музиканти от цялата страна.

Информация за часовете на концертите може да бъде намерена на сайта на Панаира.

На 7 септември, от 11:00 часа е официалното откриване с участието на Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, след което са изпълненията на ансамбъл „Чинари“. От 14:30 часа посетителите могат да видят второто им представяне пред публиката в ЕМО „Етър”.

Основни медийни партньори на ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти са: телевизия България ON AIR, Българско национално Дарик радио, телевизия Дестинация BG, списание „8”, информационна агенция „Фокус”.

ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти се реализира с медийната подкрепа на: Sofiapress, СЕТИ ТВ, телевизия Стойчев, Бумеранг радио, „Габрово Нюз“, вестник Росица, вестник „100 вести”.

Информация за ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти може да бъде
намерена на сайта и във Фейсбук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Мария Гетова и Биляна Тодорова представят пред габровци дебютните си поетични книги

Published

on

Габрово е четвъртата спирка от т.нар. „северен тур“ на две млади български авторки, участнички в проекта „Поезия на Севера“ – Биляна Тодорова и Мария Гетова, които ще представят пред габровската публика своите дебютни поетични книги – „Годината на Март“(2022 г.) и „Полуразпад“ (2023 г.)

Домакин на събитието е Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово.

Биляна Тодорова е сценарист, поет и преподавател. Участник е в редица литературни събития, като на четенията си редовно изпълнява и авторска музика. Носител е на второ място в международния конкурс Sofia Singer Songwriter за 2019 година, а през 2022 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Годината на Март“.

Мария Гетова е културолог и поет. Участва в литературни събития с разнообразни формати. Носител е на втора награда в Националния конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2022 г. През 2023 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Полуразпад“, за която е номинирана в категория “Дебюти” на Националните литературни награди “Перото”.

Проектът “Поезия за Севера” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение”.

Мария и Биляна споделят, че с нетърпение и радост очакват срещата в Габрово, защото искат да опознаят града и да се запознаят с нови хора, да поговорят със своите публики за детството…за писането…за градовете…за хората…за поезията…

Заповядайте в библиотеката на 14 май, вторник, от 17.00 ч. в читалня „Д-р Петър Цончев”.

Зареди още

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица