Свържи се с нас

Култура

Започна пленерът по живопис ,,Боженци – 2018”

Published

on

снимка: Художествена галерия „Христо Цокев“ – Габрово, Архив

Отново Архитектурно-исторически резерват събира творци на изобразителното изкуство, които с артистична свобода за поредна година ще рисуват сред тишината и красотата на Боженци от 15 до 21 август. Началото на пленера е през 1975 г. Няколко прекъсвания бележат историческият му път.

Организаторите, Художествена галерия ,,Христо Цокев” Габрово и Съюза на българските художници – София, не поставят граници в концептуално или изразно отношение. СБХ предоставя базата си в Боженци.

На художниците се осигуряват две платна 50 х 60 см., едно 40 х 40 см., маслени и акрилни бои. Две от картините на авторите ще обогатят фондовете на СБХ и Художествената галерия.

Поканени за първо участие в пленера са пет нови, интересни автори от различни поколения с участия в национални и международни изложби, членове на СБХ.

От тях три художнички са от София. Те са възпитаници на Академията за модерно изкуство „Жул Паскин” София от класа по живопис на проф. Николай Майсторов и имат участия в съвместни проекти: Райна Стоймирова (1971), Елица Стоянова (1970) и Албена Щениовска – Еглофф (1968), която е с българско и френско гражданство.

снимка: Художествена галерия „Христо Цокев“ – Габрово

Тази година те са представили свои творби в изложбата „Николай Майсторов и ученици” в Национална художествена галерия „Квадрат 500” София.

Петър Тепсизов (1969) е председател на представителството на Съюза на българските художници в Ямбол. Той е завършил Художествена академия в Оренбург, Русия и Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий’’, факултет „Изобразително изкуство”- живопис.

Божидар Мечев (1946) е габровец. И той е възпитаник на ВТУ „Св. Св Кирил и Методий”, факултет „Изобразително изкуство” – графика. Тази година той спечели наградата на Община Габрово по случай Празника на Габрово.

Към групата на пленера ще се присъедини и Евгени Недев, директор на ХГ „Христо Цокев”.

След завършване на този пленер, създадените творби ще бъдат показани в изложба на 21 август от 17.30ч. в Художествена галерия „Христо Цокев”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица