Свържи се с нас

Култура

Китайският художник Чен Уайонг откри изложбата „Хиляди планини и реки“

На 2 август в ХГ „Христо Цокев” беше открита дългоочакваната изложба „Хиляди планини и реки” на китайския художник Чен Уайнонг.

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

На 2 август в Художествената галерия „Христо Цокев” – Габрово беше открита дългоочакваната изложба „Хиляди планини и реки” на китайския художник Чен Уайнонг.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Като приветства авангардния автор, Евгени Недев отбеляза: „Благодаря, Чен , че прие поканата ни да гостуваш на нашия град. С това ти доказваш, че изкуството няма граници, че единствено то е способно да преодолява разстояния, народи, езици, култури. Нашите два народа си приличат по това, че всеки има собствена азбука помогнала му да съхрани своята култура през вековете. Ние с теб като творци си приличаме по това, че и двамата намираме вдъхновение в планините. За нас, габровци, чийто град е възникнал и съществува благодарение на планината, е особена чест да бъдем домакини на тази изложба, вдъхновена и озаглавена „Хиляди планини и реки“. Добре дошъл Чен!“

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

За мен е чест, че моята художествена изложба е в Габрово днес. Благодарение на галерията, моите художествени творби и аз имаме възможността да се срещнем с вас. Миналият декември, имахме творчески обмен в Международната резиденция за изкуство Сйте Де з-ар в Париж заедно с директора на Галерията – Евгени. Идеята за тази изложба възникна след като се срещнахме.

Преди три дни съпругата ми и аз, за пръв път дойдохме в България. Като художник, идването на нова дестинация и възможността да направим тази изложба, ми дава шанс да опозная нов свят и да създам нови приятелства чрез изкуството.

Името на тази изложба е „Хиляди планини и реки“. Това е китайски идиом в Чианшан, Китай, чието произношение е qiān shān wàn shuǐ, което означава да се опишат много пейзажи, метафората е трудна и широка.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

От Китай до България трябва да се лети над планините и реките. Пейзажната живопис на китайското изкуство се различава от западната живопис. Китайските художници трябва да четат хиляди книги и да пътуват на хиляди километри, за да успеят да споделят това изкуство“, сподели в обръщениевто си Чен Уайнонг.

Изложбата е разделена на три части.

Първата част се състои от 27 картини, които са нарисувани чрез изпръскване на мастило върху ръчна хартия. Серията е създадена през 2017 г.

Втората част е голямата инсталация в средата на изложбената зала с видеопрожекции, проектирани върху нея.

„Използвах 160-те стола на галерията и 100 квадратни метра бяло платно за да пресъздам планините, които символизират непрекъснатостта, безкрая – подобно на родения в Габрово художник Христо Явашев – Кристо.

Първото видео „Хиляда километра реки и планини“ е картина на земята, снимана от самолет на височина 10 000 метра. Тя е свързана с известната картина „Хилядата мили от реката“ в династията Song на Китай.

Втората видео творба е „Chang Shu“, която създава абстрактна калиграфия в Китай. Музиката е древната китайска песен „Планинска течаща вода“.

Третото видео „Калиграфия във вятъра“, бе записано миналата година на площада пред музея за модерно изкуство „Помпиду“ в Париж.

Третата част от изложбата представлява пърформанс, в който Чен Уайнонг нарисува 10 метрова съвременна калиграфия. Чрез нея, авторът показва значението на „Тао“. (истина, път, посока, морал, причина, метод, говор).“

Тази изложба е подарък, който давам на град Габрово. Намерих ново художествено вдъхновение в този град и много нови приятели.

Накрая искам да завърша със стих на китайския поет от династията Тан: „Паметта на морето, краят на света“, каза още след пърформанса авторът. И добави: “Това означава, че има близки приятели на четирите морета. Дори и да са далеч, те изглеждат близо до вас.”

Творбата, създадена по време на изложбата остава, за галерия “Христо Цокев.”

Изложбата може да бъде разгледана до 20 август в ХГ „Христо Цокев”, етаж 3.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд

Published

on

Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков  „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.

Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево

Published

on

Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.

Програма с авторско кино и международни акценти

Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.

Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.

Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.

Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.

София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.

Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.

*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица