Свържи се с нас

Новини

„Приеми ме на село“ очаква своите нови внучета

Published

on

снимка: Община Габрово

Вълнуващата седмица за „внучетата назаем“ в селата Враниловци и Армените приключи. През нея те споделиха автентични преживявания от живота на село, слушаха разкази от „бабите под наем“ за отминалото време, вкусиха български традиционни печива и ястия, научиха как се прави най-вкусната питка на света – тази „на баба“.

Децата имаха възможност да се запознаят с неспирната работа на полето и грижата за домашните селскостопански животни, които се различават от познатите им домашни любимци.

снимка: Община Габрово

„Внучетата назаем“ си тръгнаха с обещанието следващата лятна ваканция отново да гостуват на своите „баби под наем“ и да им помагат в ежедневните дейности от селския бит.

Организаторите на инициативата „Приеми ме на село“ очакват нова група „внучета под наем“ в село Новаковци, които ще гостуват там от 20 до 24 август.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново

Published

on

В „България: кратки хроники“ представям своя поглед върху отделни събития от целия спектър на българската история. Това сподели авторът на книгата проф. Пламен Павлов при представянето ѝ в Исторически музей – Дряново. Изданието обхваща историята на България, от Праисторията по българските земи до Средновековието ни.

Историкът посочи, че представената информация е през призмата по-скоро на неговото амплоа като писател и дори журналист, подплатена и с научни факти и с документи. Книгата на професор Павлов „България: кратки хроники“ е в две части. Тя е отпечатана от издателство „Изток-Запад“. Том първи обхваща периода от Праистория, Античност и Средновековие по българските земи. В него авторът проследява някои по-слабо известни или напълно непознати теми за събития и личности от миналото – от Праисторическите епохи до гибелта на Средновековната българска държава.

Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов благодари на проф. Павлов, че е приел поканата да представи за местната общественост книжното издание. В своето приветствие Христов подчерта, че „България: кратки хроники“ е безценен източник, с който всеки българин трябва да се запознае и да се гордее с историята ни.

Срещата в Дряново с дългогодишния преподавател от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, който е и автор на учебници, публицист и писател, бе уважена от заместник – кмета на Община Дряново Диляна Джеджева, председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, представители на архиерейското наместничество в Дряново, преподавателя във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Маргрета Григорова, общественици и граждани.

„В тази книга се опитвам да сведа до хората, това, което е най-близо до научното знание. Затова и форматът на настоящото издание е именно такъв. Тя е продукт на моите журналистически, публицистични и писателски нагласи. Опитах се да събера част от статиите, които съм писал и които са публикувани във вестници, списания и сайтове, с техните историографии“, разясни историкът.

Проф. Павлов коментира, че в книгата си е цитирал местното онлайн издание „Дестинация Дряново“, чийто автор Николай Карагьозов първи разпространи публикация за грандиозните открития в пещерата Бачо Киро, които преместиха появата на вида „хомо сапиенс“ близо 10 000 години по-рано. В изданието читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“ край Дряново, неолитната революция, цивилизацията Варна, въстанието на Спартак, добави още историкът.

Най-много от поместените статии са за Първото и Второто Българско царство. В книгата има раздел, посветен на Битолския надпис, в който през 1015 г. цар Иван Владислав се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. Според изложената хипотеза в книгата на проф. Павлов най-вероятно силно повреденият днес надпис, някога е бил римуван.

Сред интересните хипотези в изданието е и че България не пада под османско робство през 1396 г., а години по-късно – през 1422 г. с падането на Видинското царство. Фактите и документите показвали и че Добруджанското деспотство продължавало да съществува до 1399 година.

„Целият процес на залеза на българската средновековна държава изобщо не е това, което си мислим, а е свързано с интересни събития и личности, които нямаме право да забравяме“, твърди професор Павлов.

Втората част на „България: кратки хроники“ се очаква да излезе от печат през пролетта на 2025 година. В нея са застъпени събития от османското владичество, Възраждането и Нова история, сподели още Пламен Павлов.

Зареди още

Култура

Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“

Published

on

Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, безценни разговори с пазителите на българските традиции, зелени активности и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на обичания от всички Национален фестивал „Семе българско”, организиран с подкрепата на Община Севлиево. 

Начало на тазгодишната фестивална приказка ще даде космическият глас на България – Валя Балканска, под съпровода на гайдаря Петър Янев, за да се чуе надалече, че в Севлиево, на 26 и 27 април, от кълна до върха – все е българско! 

На сцената ще видим още: звездата на родната ни естрада Йорданка Христова, ансамбъл „Загоре”, Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band, ансамбъл „Развитие”, оркестър „Севлиево”, ФТА „Боженци”, трио „Звън”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, много самодейни фолклорни и поп изпълнители. Фестивалната програма включва прожекция на световно известния филм на режисьора – историк Любомир Радев „Долината на тракийските храмове”, както и представяне на интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими.

В Средището на будителите ще ни очакват: родовият терапевт Аида Марковска, учителят Димитър Гилев, дърворезбарят Уста Дарин, доц. д-р Катя Узунджалиева от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, режисьорът-историк Любомир Радев, писателката, която разкрива „дълбините на душата” Румяна Халачева ще ни разкаже повече за мисията на гласовото „ЯТ” от свещената глаголица, вещият тъкач майстор Миглена Чаталова –  за нишките на живота свише, Радина Велчева – създателката на фондация „Искам бебе”, за да си поговорим за фундаменталната потребност да бъде съхранен българският генофонд, за силата на родовата памет, за гласа на корена и още много други теми.

А гласът на съвременния българин ще може да бъде чут в специално обособената зона „Гордост българска”. В нея всеки гост на фестивала ще може да застане пред камера и да сподели с какво свързва името „България” и кое ни дава повод за лична и национална гордост. Изречените добри думи и послания ще се превърнат в основа на едноименен видеоклип, посветен на единадесетото издание на фестивала. 

„Домът за семена” отново ще е с отворени врати, за да открият посетителите любимите семена на български сортове зеленчуци, цветя и зърнени култури. Отворени за всички гости ще са редица тематични зони като „ДОБРОдарие“, обединяваща благотворителни щандове и томбола с благородна кауза, „Родно” – представяща изделия с българска бродерия, музикални инструменти и др., „Харно”, която ще предлага практични вещи от родния бит, „Китно” –  за цветя, разсади и декоративна растителност, „Ръкотворие” – демонстрация на занаяти като грънчарство, тъкачество, хлебопекарство, Фермерски пазар „ОТ БГ” – пълен с изкушаващи пчелни, млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, с гарантиран български произход.

И тази година във фестивала  се включват представителите на фондация „Гората БГ”, които ще раздадат  дръвчета. Богата програма е предвидена за най-малките посетители: забавно-образователни игри в зоната на Природен парк „Българка”, тематични ателиета с подкрепата на „Хитачи” за рисуване с японската техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и на чаровните Чичко Тревичковци, месене и печене на хлебчета с „Дар Лимец”, и още, и още.

Два дни ценно знание, българска музика и фолклор, родни вкусове и традиции. 26 и 27 април, парк „Казармите” – Севлиево. Вход свободен!

Зареди още

Култура

20 години кино в Севлиево

Published

on

Народно читалище „Развитие-1870” празнува 20 кино години в Севлиево. По този повод в седмицата от 28 март до 3 април ще бъдат прожектирани три водещи български филма: „Васко и цигулката” – документален, „Триумф” – черна комедия, „Безветрие” – драма, с преференциални цени на билетите – 9.00 лв.

Всички малки посетители на прожекциите на „Снежанка” – приключенски, драма, ще получат безплатна кутия с пуканки. 20-тата кино годишнина ще бъде отбелязана навръх 1 април 2025 г. с официално събитие за основателите, дарителите, благодетелите, партньорите и приятелите.

По програма е предвидена официална част и прожекция на „Васко и цигулката” – документален филм на Лора Крумова и Мария Йотова за живота на концертмайстора на Кралската опера в Лондон. Събитието е с вход – покана, комплимент за хората с принос в Севлиево да има кино. Архивите говорят за паметната дата 1 април 2005 година.

Прецедент – отваря врати единственото в страната читалищно кино. С финансовата и логистична подкрепа от Бизнес сдружение „Севлиево XXI век” и със съдействието на Община Севлиево е проектиран и изграден нов модерен киносалон в сградата на Народно читалище „Развитие-1870”.

Възродена е една стара традиция за срещи със седмото изкуство. След години киното е изправено пред проблем – навлизат нови технологии и все повече от филмите се изпращат в България не на лентов, а на цифров носител. Преценявайки, че киното е необходимост за града, отново Бизнес сдружение „Севлиево XXI век” провежда мащабна дарителска акция, с подкрепата на Сдружението на жените „Надежда 2001”, отделни физически и юридически лица и граждани, любители на филмовото изкуство.

В основата на инициативата отново е инж. Красимир Копчев. Със събраните средства се закупува и дарява на читалището цифрова кино машина „SONI SRX 220”, втора употреба. Така на 18 декември 2012 година се открива новата техника на Кино „21 век”.

„В България читалищата са 3500, но читалищно 3D кино има само в Севлиево” – това казва председателят на Съюза на народните читалища в България Николай Дойнов на тържественото откриване на модерното оборудване. Цифровата и 3D техника привличат нови зрители и посещаемостта се увеличава в пъти.

През 2013 година Кино „21 век” получава награда от конкурса АГОРА за най-успешна гражданска инициатива, реализирана от читалище и то при конкуренция с още 40 проекта. През 2015-2016 г. отново се появяват проблеми с техниката. На 15 септември 2017 година Народно читалище „Развитие-1870” кандидатства по проект за безвъзмездно финансиране по Програмата за развитие на селските райони и оборудва киното с цифрова и 3D техника.

Днес Кино „21 век” предлага на зрителите от Севлиево и общината да гледат всички световни кинопремиери едновременно със зрителите от цял свят в модерна и уютна зала, отговаряща на всички съвременни изисквания. Изкуството завинаги ще си остане израз на стремежа на човека към усъвършенстване и себеопознаване. Филмовото изкуство е част от културата на всяка една страна и сред водещите в съвремието.

Изживяването пред големия екран е неповторимо, завладяващо, вдъхновяващо.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица