Свържи се с нас

Новини

Валери Жаблянов: Политическата фигура на Димитър Благоев не се изчерпва с мащаба на България

Published

on


„Истински се вълнувам, че представяме книга на чужд автор за български политик. Това говори за мащаба на фигурата на Димитър Благоев – на основателя на БСП. Политическа фигура, която не се изчерпва с пределите на България. Партията, която е създадена преди 127 години, е партия, която има дългосрочна цел във времето – партия на социалното преустройство, партия с неизлечими социални и политически ценности, която може да обедини около тях най-широките обществени слоеве.”

Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България” Валери Жаблянов по време на представянето на книгата на Мерсия Макдермот „Ален мак самотен” в Художествената галерия в Габрово.

Той обясни, че книгата не отразява просто събития от жизнения цикъл на Благоев. „Тази книга съдържа най-характерните и мъчителни за нашата партия моменти”, каза Валери Жаблянов.

Според него в творбата на Макдермот човек може да бъде грабнат веднага от актуалността на въпросите, които се съдържат в нея. „И днес си задаваме въпроса- кои са хората, които ще следват социалистическата партия в днешна България. Кои са хората, които могат да повярват в един бъдещ социализъм? Защото алтернативата за която ние говорим и която представяме е нищо друго, освен преустройство на сегашния социален ред, към едно по-хуманно общество със социално начало, повече солидарност, справедливост и разбирателство”, заключи Валери Жаблянов.

„Не можех да не издам книгата на Мерсия Макдермот” това каза Христо Георгиев – издател на биографията. Той благодари на хората, които са помогнали да се случи издаването на произведението. Той сподели интересен факт за погребението на Дядото. „Много хора спорят колко хора са присъствали тогава. Едни твърдят, че са били 50 000, а други 200 000 души. Такова погребение не е имало преди, няма да има и занапред. То е показателно за великата фигура на Благоев”, каза издателят на книгата.

С нашата поговорка: „Живите затварят очите на мъртвите, а мъртвите отварят очите на живите”, Мерсия Макдермот обясни мотивацията си за написването на книгата си за Благоев в свое видеообръщение. „Аз бих желала моите читатели навсякъде- в Англия, България и другаде не само да се информират за българското минало, а да се вдъхновяват от подвизите на моите герои. Да намират всичко в идеите и дейността на тези герои, които им звучат актуално и което ще им бъде поучително и полезно в сегашните борби за мир, свобода, човешки права и други блага”, каза г-жа Макдермот.


„Много голяма част от дейността на Димитър Благоев и това, което Мерсия Макдермот пише в книгата си, е свързано и със списание „Ново време” Това каза евродепутатът от групата на социалистите и демократите в ЕП Георги Пирински. „Ще ви прочета това, което тя написа по повод 120 годишнината на списанието, като приветствие към всички негови читатели: За мен, като социалист и биограф на Димитър Благоев това, че неговото „Ново време” продължава да излиза е повод за радост и оптимизъм. За всяко периодично списание, да продължи да съществува вече 120 години е забележително постижение, а за социалистическо- да успее да издържи в добри и лоши времена, е наистина чудесно постижение. По случай този достоен юбилей, отправям моите поздравления и най-сърдечни пожелания, свързани „Ново време.”

„Тази книга е посветена на основния двигател, основоположник на лявата идея. Аз съм горд, че тук ще бъде едно от първите представяния на книгата на Макдермот.” Това заяви Николай Григоров, председател на областния съвет на БСП в Габрово. Той добави, че книгата е посветена на дядото, но е важно, какви наследници на тази идея ще бъдат поколенията след това.

По време на представянето на книгата бе пуснат и отъс от филма „Мечтатели” за Димитър Благоев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Празнуваме Цветница!

Published

on

Православната и Католическата църква празнуват днес големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим, наричан още Цветница или Връбница.

Цветница е подвижен християнски, религиозен и народен празник, който се празнува седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви) Палмова неделя. Пада се в шестата неделя на Великия пост.

На този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според новозаветните евангелия, Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки.

След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим.

Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и малкото ѝ, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ.

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне.

Народът, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. Всички пеели: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев”.

Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: „Казвам ви, че ако тия млъкнат, то камъните ще извикат“.

Шествието продължило и от височината на Елеонското възвишение до Храма. Христос изгонил оттам събралите се в двора му селяни и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на болни и недъгави хора.

На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос. Moже да си направите венче,с което да се накичите(пожелание). В този ден, който е през периода на постите, се разрешава риба.

Имен ден празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и др.

Зареди още

Новини

Днес е Лазаровден!

Published

on

Лазаровден е християнски празник, който носи името на Свети Лазар. Името Лазар е символ на здраве и дълголетие. Лазар е бил приятел на Иисус Христос (Йоан, гл. 11:1 – 45). Когато умира, четири дни след неговата смърт той въскръсва. Бог казва – „Лазаре излез вън!“, и съживява Лазар, който излиза от гробницата си.

Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.

На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени, наречени „лазарки“, берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница (на следващия ден). Момите са пременени в традиционни фолклорни носии.

Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото на Лазаровден момците от селото са поисквали ръката на своята избраница.

Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение както от участничките, така и от жителите и гостите на селата и градовете. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова е било задължително всяко момиче от селото да лазарува.

Източник: Уикипедия.

Зареди още

Новини

Засякоха шофьор с почти 4 промила алкохол за волана

Published

on

54-годишен мъж от Трявна бе установен зад волана да шофира след солидни количества изпит алкохол.

Пияният водач, освен с шофьорската си книжка, се раздели и с автомобила си.

Нарушителят бил хванат снощи, 25 април, около 20.20 часа, в Трявна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Полицейски екип отбил за проверка криволичещ по платното лек автомобил “Опел Астра“, управляван от 54-годишния местен жител.

Водачът бил тестван за употребата на алкохол, като техническото средство отчело умопомрачителните 3.75 промила.

Мъжът се явил в кръвния център, за да даде проба. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица