Свържи се с нас

Новини

Евродепутат Момчил Неков: Как гражданите да разбират ЕС и неговите политики, след като този Съюз не им говори на техния роден език

Published

on

„Макар че българският език е един от официалните езици на ЕС, голяма част от европейските програми и ръководствата за кандидатстване не са достъпни на моя роден език. Същото важи и за официалните страници на институциите. Това означава, че информация за различни възможности, които предоставя Съюза не достига до всички мои съграждани“.

Това заяви евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Момчил Неков на заседание на Комисията по култура и образование към ЕП по време на обсъждане ролята на езиците в ЕС.

„В Европейския съюз, повече от 60% от хората не говорят английски език, а в България статистиката е още по-радикална – по-малко от 20% от населението владее английски. Как при това положение се очаква от нашите граждани да разбират Европейския съюз и неговите политики, след като същия този Съюз не им говори на техния роден език?. Точно от този слабост се възползват популистките и крайно десните партии, които създават насторения против ЕС“, обърна се към своите колеги Момчил Неков.

Според него е добре, че темата за многоезичието все по настъпателно заляга в европейския дневен ред.

„Съвсем скоро Комисията по култура прие доклад относно езиковото равенство в дигиталната сфера. Докладът, по който работих като докладчик в сянка, поставя въпроса за ролята на т. нар. малки или по-малко говорими езици в рамките на Европейския съюз. Като представител на България, която е една от държавите, носители на език, който спада в категорията на по-малко говоримите езици, смея да твърдя, че познавам отблизо проблемите, които срещат носителите на т.нар. малки езици в ЕС. Истината е, че те често се чувстват дискриминирани“, каза още Неков.

Евродепутатът постави въпроси към Европейската комисия: Какви стъпки възнамерява да предприеме комисията за издигане на ролята на т. нар. малки езици? И какво ще направи за взаимното признаване на езиковите компетентности в ЕС?

За Момчил Неков:

Член на ЕП от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите;
Член на Комисията по „Земеделие и развитие на селските региони“;
Член на Комисията по „Култура и образование“;

Член на делегациите на ЕП за връзки с Китай и с държавите от Централна Азия, както и на интерпарламентарните работни групи за биоразнообразието и устойчивото развитие, за климатичните промени, за развитие на туризма, културното наследство и европейските културни маршрути, за спорта.

http://www.mnekov.eu/
https://bg-bg.facebook.com/momchil.nekov/
https://twitter.com/momchilnekov

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Присъединете се към екипа на „Косач Трепач“

Published

on

Специализираната габровска фирма „Косач Трепач“, водеща в професионалното озеленяване и поддръжка на дворове, градини, терени и зелени площи, търси служители, които да се присъединят към нашия екип.

Предлагаме следните предимства и възможности на нашите работници:

  • Трудов договор и осигуровки
  • Мотивиращо възнаграждение през обучителния период за въвеждане в работния процес
  • Стартова заплата, в размер на 1 700.00 лв/месец, с възможност за допълнително увеличение
  • Работен ден, с продължителност 8 часа
  • Допълнително финансово стимулиране за положен извънреден труд
  • Най-висок клас работно облекло
  • Възможност за кариерно развитие и обучение
  • Работа в млад и динамичен колектив

Допустими са и кандидати без опит, но с голямо желание за работа и развитие. Предимство имат кандидати, притежаващи предишен опит в сферата.

За допълнителна информация и насрочване на интервю, моля, свържете се с нас на телефон: +359 899 140 254.

Присъединете се към екипа на „Косач Трепач“ и бъдете част от успеха ни в създаването на красива и здрава зелена среда!

Зареди още

Икономика

Покана за събитие

Published

on

ФЕСТИВАЛ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЦЕЛЕВИТЕ ВИДОВЕ И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА ЗАЩИТЕНИТЕ ЗОНИ В ТЕРИТОРИЯТА НА МИГ „ДРЯНОВО-ТРЯВНА – В СЪРЦЕТО НА БАЛКАНА“

Уважаеми жители и гости на гр. Трявна,

Фондация „НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА БОРБА С БЕДСТВИЯ И АВАРИИ“ Ви кани на фестивал за насърчаване опазването на защитени видове и популяризиране на защитените зони в територията на МИГ Дряново-Трявна!

Дата: 23.09.2023 г., 15.00 ч., гр. Трявна, пл. „Пенчо Славейков“

Ще получите важна и интересна информация за защитените видове животни в района и рекламни материали! По време на събитието е осигурен кетъринг!

Събитието е част от дейностите по договор №BG16M1OP002-3.032-0001-C01 „Подобряване на природозащитното състояние на видове от мрежата натура 2000 чрез подхода ВОМР в територията на МИГ Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана”, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ г.

Заповядайте!

Проект №BG16M1OP002-3.032-0001-C01 „Подобряване на природозащитното състояние на видове от мрежата натура 2000 чрез подхода ВОМР в територията на МИГ Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана”, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ г.

Зареди още

Новини

Таня Христова присъства на представянето на „Историята на габровската адвокатура“

Published

on

Ден преди да отбележим Деня на независимостта, Габровската адвокатска колегия представи пред обществеността книгата „Историята на габровската адвокатура“.

На събитието присъства председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев, основателят и председател на Атлантическия клуб в България Соломон Паси, областният управител Мария Башева, ръководители и представители на адвокатски колегии от страната, представители на културни институции и организации.

Кметът Таня Христова отправи поздрав към организаторите на събитието и подчерта, че е привилегия то да се проведе в Габрово и допълни: „Представянето на книгата, събрала историята на габровската адвокатура, е хубав повод да ви поздравява и да ви благодаря, защото от днес в нашите библиотеки вече има и едно издание, което ще обогати всичко, което се е случвало и ще се случва в Габрово и ще добави към архивната съкровищница и „Историята на габровската адвокатура“. Много харесвам думата „правник“, която по стар български стил приобщава всички, които се занимават с правни въпроси. Носи прекрасна символика и послание. Макар и днес вече да не се наричате така, изпълвайте всеки ден от вашето призвание с тази думичка, отстоявайте правото, борете се за правотата, и намирайте симбиоза между истината и правотата, бъдете свободни и независими.“

Книгата е първата, която описва историята на габровската адвокатура, а нейният автор е член на колегията – адвокат Николай Христов. За това свое дело и други заслуги адвокат Христов беше отличен с Почетен знак на колегията.

От историята, проследявайки аспекти на професията, ще научим още интересни и малко известни факти като този, че един от радетелите в църковната борба и основен двигател на борбата за изграждане на известната църква Свети Стефан в Цариград е габровецът Никола Сапунов, който е бил пълномощник на цариградските българи.

Още един малко известен факт е, че първите българи – юристи университетски възпитаници са от рода Палаузови; или че първият българин – професор по право Владимир Палаузов е с габровски корени; първият преводач и издател на Наполеоновия кодекс на новобългарски език е габровецът адвокат Христо Арнаудов.

В историята са описани предизвикателствата на времето, свързано с политическите промени в страната, както и кратки характеристики за повече от 200 габровски юристи, от които 191 адвокати или членове на колегията от нейното съществуване от Възраждането до днес.

Гостите на събитието имаха възможността да наблюдават кратък епизод от началото на адвокатската професия в Старо Габрово с участието на актьори от ДТ „Рачо Стоянов“. Автор на сценичния етюд е самият автор на „Историята на габровската адвокатура“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица