Свържи се с нас

Култура

Основните цели на Програма 2030 представиха в НМО – Габрово

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Информационна среща за четири от най-важните цели на Програма 2030 – качествено образование, добро здраве, равенство между половете, мир и справедливост, се състоя днес в Националния музей на образованието в Габрово.

Програмата на ООН предвижда съучастие на институции, бизнес и гражданско общество за изпълнение на основното послание „Никой не е забравен или изоставен“.

Особено значение в документа за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации се отдава на глобалното образование – като инструмент за развиване на критично мислене, постигане на разбиране за взаимовръзките в света, формиране на знания, умения и ценности за създаване на по-справедлив свят.

Катерина Лазова, участник в проекта за граждански диалог за развитие, направи презентация по темите като най-голям интерес и дискусия сред присъстващите предизвика образованието като средство за постигане на всяка друга цел.

В резултат на световните програми за образование, усилията на международната общност и националните правителства през 2015 година 91% от децата по света са обхванати в начално образование (при 83% през 2000 г.)

Извън първи клас са останали 57 милиона деца. Равносметката от „постигане на начално образование за всички“ показва, че посещаемостта на децата не води автоматично до овладяване дори на базисни компетенции по четене и математика.

Според Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) резултатите в България са най-ниски.

снимка: НМО – Габрово

В Програма 2030 се казва, че предучилищното образование в ранна детска възраст е предпоставка за успех и се препоръчва увеличаване дела на децата под 5-годишна възраст – при равен достъп и ограничаване на дискриминиращите влияния на социална и семейна среда.

И тук резултатите на България са сравнително ниски. Едва 13.2% са българските ученици, които успяват да преодолеят негативното въздействие на социално-икономическата среда и да постигнат по-добър успех.

В дискусионната част на срещата беше споделено, че ниска грамотност се наблюдава дори на ниво кандидат-студенти. На входа на университетите се появяват хора, чиито „писмени работи изглеждат като кардиограми“.

Участниците препоръчаха да се „отсяват“ кандидатите в различни образователни степени навреме, да не се допускат неграмотни и немотивирани млади хора във ВУЗ, защото се разпилява енергия, ресурс и качество в името на минимален успех. После тези хора не са конкурентни на пазара на труда.

Отчетена беше обратнопропорционална тенденция – всяка година в българската образователна система се ангажират все повече специалисти, ресурс, включително и финансов, а няма видимо подобряване на общата картина.

Препоръката от информационния ден в Габровска област беше глобални цели като „осигуряване на равен достъп за всички жени и мъже до финансово достъпно и качествено техническо, професионално и висше образование, включително и университетско такова до 2030 г.“ да се формулират възможно по-реалистично и изпълнимо.

Информационни дни по проекта за граждански диалог за развитие се провеждат във всички областни градове. Те са във връзка с Българското председателство на Съвета на ЕС и ангажимента на Европейския съюз да бъде лидер в прилагането на глобалната Програма за устойчиво развитие до 2030 година.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица