Свържи се с нас

Новини

В Габрово се проведе семинар за пътищата и мерките за повишаване на уменията на възрастните

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

Двудневен семинар, за повишаване уменията на възрастните се провеждат в Габрово. Той е част от национален консултативен процес, който се провежда в България по отношение изпълнението на Препоръката на Съвета от 19 декември 2016 г. относно повишаване на уменията на възрастните.

Семинарът откри областният управител на област Габрово Невена Петкова, която е и областен координатор за учене през целия живот. Приветствие отправи и Георги Маринов – началник на Регионалното управление на образованието и заместник-областен координатор.

„Ученето не е процес, който завършва с получаване на диплом. То е инвестиция, която продължава през целия живот“, с тези думи Невена Петкова даде началото на регионалната конференция и допълни, че темпът на иновации, технологични трансформации, дигитализация и глобализация налага всички да имат стремеж към повишаване на личните умения, налага и преквалификация за мнозина.

снимка: Областна администрация – Габрово

Според нея ученето през целия живот има решаващо значение за справянето с предизвикателствата на глобализацията. „Още повече, че неблагоприятната демографска ситуация в Бългаия налага хората на по-зляла възраст да бъдат все по- адаптивни и да се включват активно в различни сфери на дейност“ – каза още областният управител.

Водещият на семинара Валентина Дейкова счита, че семинарът ще обедини усилията на националния координатор за учене на възрастни и Областната координационна група за учене през целия живот в Габрово, пилотирана като координационен механизъм през предходния период от изпълнението на Европейската програма за учене на възрастни в България.

Членовете на екипа на националния координатор за учене на възрастни представиха основните акценти от Препоръката на Съвета относно повишаване на уменията на възрастните. Външни консултанти по статистика на образованието направиха оценка на състоянието на сектора за учене на възрастни, а по време на дискусията участници в семинара обсъждаха пътищата и мерките за повишаване на уменията на възрастните: индивидуално оценяване на уменията, гъвкави пътеки и валидиране.

снимка: Областна администрация – Габрово

Като част от календара на Националното звено за подкрепа (НЗП) на Електронна платформа за учене на възрастни в Европа – EPALE в България за 2018 година се състоя и семинар за придобиване на умения за създаване на онлайн съдържание.

Участие в него взеха представители на НЗП, на областните администрации от Габровска, Ловешка и Русенска области, както и на регионалните управления на образованието. Директори и преподаватели от професионални гимназии, които са активни участници в ежегодните Национални дни за учене през целия живот, ще се запознаят с възможностите на EPALE за споделяне на добри практики и опит.

Обучението включваше представяне на съдържателните и функционални възможности на Платформата с акцент върху намирането на партньори за съвместни проекти. Представени бяха подходите за разказване на истории, особеностите на онлайн писането, елементите на добрите истории, вкл. чрез провеждане на практически занимания.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Новини

Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!

Published

on

„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.

Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.

Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.

„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.

Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица