Свържи се с нас

Култура

Заседание на Оперативното бюро на Международен панаир на традиционните занаяти в ЕМО „Етър“

Кметът на Габрово председателства заседание на Оперативното бюро на ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Кметът на Габрово Таня Христова председателства заседание на Оперативното бюро на ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти, който ще се проведе от 6 до 9 септември в ЕМО „Етър”. Представени бяха проектите за програмата, рекламна дейност и информационна обезпеченост на събитието.

В препоръките си Таня Христова насочи вниманието към факта, че 2018-та е обявена за Година на Европейското културно наследство. Тя обвърза това с един от акцентите на Панаира – Младежката секция към Майсторската надпревара. Според кмета има пряка връзка между запазването на една традиция и интереса на новите поколения към него.

снимка: ЕМО „Етър“

Кметът и председател на Оперативното бюро насочи вниманието към членството на Габрово в мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО – постижение което трябва да намери място в рекламните материали на ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти.

„Занаятът за Майсторската надпревара тази година е каменоделство. Това се случва за първи път в историята на Панаира. Сили ще премерят представители на Сдружението на българските каменоделци”, информира главният уредник на ЕМО „Етър” Ваня Донева.

Пред членовете на Оперативното бюро тя представи Младежката секция към Майсторската надпревара. Участие ще вземат ученици от единственото на Балканите училище по каменоделство, което се намира в село Кунино.

От думите на Ваня Донева стана ясно, че по време на Панаира ще има Международно изложение базар на традиционни занаяти, артзона, изложба базар „Иконопис” на Стела Василева – победител в миналогодишната Майсторска надпревара, възстановки и демонстрации на домашни занятия и занимания с деца.

снимка: ЕМО „Етър“

През четирите дена от Панаира – 6, 7, 8 и 9 септември, за гостите е осигурена фолклорна програма, чрез която се дава възможност на самодейни творци да изявят своите таланти.

Концертът на ансамбъл „Чинари” е на 7 септември, непосредствено след изказванията на официалните лица, поканени за откриването на Панаира. Патронът на събитието – Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, е потвърдила, че ще присъства.

На 8 септември са изпълненията на фолклорен ансамбъл „Шевица и ученици от Национално музикално училище „Любомир Пипков”.

снимка: ЕМО „Етър“

Пред Оперативното бюро бяха представени и шестнадесетте чуждестранни майстори, които тази година ще се включат в Панаира.

Интерес за ценители и за широката публика е гостуващата изложба „Палестина, Светата Земя”, която е организирана от посолството на Палестина у нас. Тя ще остане в музея от 7 до 30 септември и представя богатството и изяществото на традиционните занаяти.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица