Новини
Младите и начинаещи фермери получиха подкрепа от ЕП

Подкрепата за младите земеделски стопани да продължи и в новата Обща селскостопанска политика (ОСП) и максималното равнище на финансиране да се увеличи над 2%. Това одобриха евродепутатите при гласуването на Доклада относно прилагането в ЕС на инструментите в рамките на ОСП за младите земеделски стопани след реформата от 2013 г.
„Достъпът до земя е главната пречка за младите земеделски стопани. Справянето с проблема изисква повторна оценка на схемата на директни плащания и създаване на стимули за по-възрастните земеделски стопани да прехвърлят стопанствата си на по-младите поколения“, се казва в приетия доклад от Европейския парламент (ЕП).
„Изключително трудният достъп до земя, която остава концентрирана в ръце на малко производители, особено в страни като моята – България, е една от най-сериозната причина за невъзможността младите хора да видят в селското стопанство потенциален поминък и занимание особено в необгладотелствани региони като планинските. За това е необходимо въвеждането на стимули и насърчаване на младите“, заяви по време на гласуването евродепутатът от Групата на социалистиите и демократите Момчил Неков.
„Европейското селско стопанство е на ръба на криза – демографска и поколенческа. За това смяната на поколенията трябва да бъде един от приоритетите на бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП), като трябва да има и национални стратегии, отразяващи нуждите на отделните държави в подкрепа на младите земеделски производители. Смятам, че мярката „Млад земеделски производител“ е инструмент в правилната насока“, заяви още Неков.
С приетия доклад ЕП препоръчва да се намалят административните пречки и да се даде по-голяма гъвкавост на земеделските стопани в ЕС.
Евродепутатите препоръчват достъпът до финансиране на младите фермери да се подобри чрез субсидирани лихвени проценти върху заемите и по-специално чрез въвеждането на финансови инструменти за предоставяне на безлихвени заеми за инвестициите на младите земеделски стопани.

ЕП прие в доклада и поправки на българския евродепутат Момчил Неков, с които той настоява за по-специален подход към младите земеделски производители в регионите с ограничение – най-вече планинските райони, чрез въвеждане на допълнителен коефицент за подкрепа.
В доклада се отбелязва, че държавите членки имат възможността да прилагат допълнителни инструменти посредством двата стълба на ОСП, и насърчава държавите членки, изправени пред специфични географски предизвикателства, като например планински или в някои случаи необлагодетелствани региони, да разгледат възможността за въвеждане на коефициент на умножение (например 2), който да взема под внимание броя на реколтите на година или видовете култури, които могат да бъдат отглеждани там, при предоставянето на подкрепа на младите земеделски стопани, които искат да осъществят дейност в тези региони, с цел да бъдат стимулирани дейностите в тези региони в опит за преодоляване на съществуващите в тях демографски предизвикателства.
Докладът относно прилагането в ЕС на инструментите в рамките на ОСП за младите земеделски стопани след реформата от 2013 г. беше приет от ЕП с мнозинство (472– за, 34 против и 136 въздържали се).
За Момчил Неков:
Член на ЕП от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите;
Член на Комисията по „Земеделие и развитие на селските региони“;
Член на Комисията по „Култура и образование“;
Член на делегациите на ЕП за връзки с Китай и с държавите от Централна Азия, както и на интерпарламентарните работни групи за биоразнообразието и устойчивото развитие, за климатичните промени, за развитие на туризма, културното наследство и европейските културни маршрути, за спорта.
http://www.mnekov.eu/
https://bg-bg.facebook.com/momchil.nekov/
https://twitter.com/momchilnekov
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Председателят на БСП Крум Зарков откри предизборната кампания за област Габрово

На среща с членове и симпатизанти той постави акцент върху натиска върху производителите и потребителите, необходимостта от „ясни решения“ и политическата готовност за действие
С призив за по-решителна политика в защита на производителите и потребителите Крум Зарков даде начало на предизборната кампания на БСП-ОЛ за област Габрово. В изказването си той постави на фокус темата за високите цени, начина на функциониране на веригата на доставки и необходимостта от политическа смелост при вземането на решения.

Акцент върху цените и икономическия натиск
По думите на Зарков настоящият икономически модел създава едновременно затруднения за производителите и тежест за потребителите. „…за да може хем производителят да страда, хем потребителят да плаща много“, заяви той в обръщението си, очертавайки това като един от ключовите проблеми, към които БСП насочва вниманието си.

Критика към начина, по който се разпределят средствата
В речта си Зарков заяви, че проблемът не се дължи на липса на информация, а на начина, по който се разпределят средствата в икономическата верига. По думите му „тези пари в тази верига на доставки, те не изчезват във въздуха“, с което бе отправен ясен политически акцент към необходимостта от промяна в настоящия модел. Според него сегашната система е подредена така, че „хем производителят да страда, хем потребителят да плаща много“.
Заявка за политическа отговорност и конкретни действия
Зарков подчерта, че е необходимо поемане на политическа отговорност и предприемане на конкретни действия. „Някой трябва да стъпи на този терен, без да се притеснява, без да се страхува. Силен от подкрепата на хората и с ясни решения“, каза той. С тези думи направи заявка за активна политическа роля и готовност за намеса по чувствителни обществени теми, като така и аргументира избора на проф. д-р Николай Цонков за водач на листата в Габрово.

Послание за ясна посока и решителност
В допълнение лидерът на БСП заяви, че посоката за действие е ясна: „Знаем как, знаем какво трябва да се направи и други може би знаят, но ние не се и притесняваме да го направим. Справедлива България е възможна!“ С тази позиция Зарков очерта посланието на кампанията като ориентирано към конкретни решения, по-ясно политическо поведение и защита на обществения интерес.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „БСП – Обединена левица“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „БСП – Обединена левица“ е под номер 5 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
„Болестта на първата среща“ остава предизвикателство за общественото здраве

Здравните експерти в страната отново насочват вниманието към морбили – едно от най-силно заразните инфекциозни заболявания, познато в народната медицина като дребна шарка. С контагиозен индекс, достигащ близо 100%, вирусът се отличава с изключителна агресивност, като практически всеки неимунизиран човек, влязъл в контакт с него, се заразява.
Именно заради тази си характеристика заболяването често бива наричано „болест на първата среща“, а основният механизъм на разпространение е въздушно-капковият път чрез кашлица, кихане или дори обикновен разговор в затворени помещения. Причинителят на инфекцията, вирусът Morbillivirus morbillorum, проявява интересна устойчивост спрямо околната среда.
Докато пряката слънчева светлина и стайната температура го унищожават бързо, при ниски температури от -20 до -70 градуса той може да запази своята активност в продължение на месеци и дори години.
След заразяване следва инкубационен период от 11 до 21 дни, през който пациентът започва постепенно да проявява симптоми на обща интоксикация. Болният е източник на зараза в рамките на около 10 дни, обхващащи края на инкубационния период, целия катарален етап и първите дни от появата на обрива.
Клиничната картина на морбили се развива в три последователни етапа, като започва с повишаване на температурата над 38 градуса, сълзотечение, светобоязън и упорита кашлица. Характерен диагностичен белег са т.нар. петна на Филатов-Коплик – малки бели петънца по лигавицата на бузите, които се появяват преди типичния кожен обрив.
Самият обрив е макуло-папулозен и се разпространява по специфичен начин – започва от главата и шията, след което постепенно обхваща туловището и крайниците. Въпреки че през реконвалесцентния период състоянието се подобрява, инфекцията често оставя трайна следа върху организма. Сериозността на заболяването се потвърждава от факта, че близо 30% от преболедувалите развиват тежки усложнения.
Те могат да варират от ларингити и отити до животозастрашаващи състояния като пневмонии и енцефалити. Макар прекараната инфекция да осигурява пожизнен имунитет, лекарите предупреждават, че рискът от усложнения е твърде голям, за да се разчита на естествено преболедуване като метод за придобиване на защита. В този контекст единственият сигурен начин за предпазване остава своевременната имунизация.
Съгласно действащия Имунизационен календар на Република България, децата се ваксинират с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола на 13-месечна възраст, с последваща реимунизация на 12 години. Здравните власти призовават гражданите да проверят личния си имунизационен статус и този на своите деца, подчертавайки, че грижата за личното здраве е акт на отговорност към цялото общество. За актуална информация и консултации се препоръчва използването на официалните ресурси на Министерството на здравеопазването и платформата „Плюс мен“.

Икономика
Мирослав Дончев бе сред ключовите участници на Forbes Sustainability

Устойчивото лидерство и зеленият преход вече не са просто морален ангажимент, а категорична икономическа необходимост. Около това послание се обединиха над 40 лектори и повече от 200 гости по време на тазгодишното издание на Forbes Sustainability Forum, което се проведе на 19 март в София. Форумът събра на едно място бизнес лидери, инвеститори и експерти, за да обсъдят решенията, които оформят икономиката на утрешния ден.
Сред ключовите участници, които привлякоха вниманието на аудиторията, бе Мирослав Дончев. Присъствието на габровския предприемач и основател на компанията „Интер Пауър“ доказа, че местният бизнес не просто следва тенденциите, а активно участва в задаването на посоката за националната енергийна трансформация.
Мирослав Дончев взе участие в един от най-очакваните панели на форума – дискусията на тема: „Готови ли са ВЕИ да гарантират икономическа сила и енергийна независимост?“. Заедно с други водещи експерти в сектор енергетика, габровският предприемач сподели своя дългогодишен практически опит при изграждането на индустриални соларни централи.

В своето изложение Дончев подчерта, че самото изграждане на фотоволтаична централа вече не е достатъчно, за да гарантира конкурентоспособност. „Един бизнес би бил много по-устойчив, ако съчетае инсталирането на ВЕИ с батерийни системи за съхранение и правилно менажиране на тази енергия. Този, който управлява енергията, е много по-важен от този, който само я произвежда“, заяви от сцената той.

Воден именно от нуждата на бизнеса да се справи с високите сметки за ток, Мирослав Дончев, като съосновател на OptiSol, вече предлага работещо решение на тези предизвикателства. Той подчертава, че най-критичният момент при инвестицията в индустриална соларна централа е правилното оразмеряване на батерията. Никой собственик на бизнес не иска да инвестира в скъпо оборудване и батерия, които няма да използва пълноценно.
За да елиминират този риск, Дончев и неговият екип са разработили механизъм за най- точно изчисление на реалните нужди на всяко предприятие. Чрез софтуера OptiSol енергията се менажира интелигентно в реално време – системата сама „преценява“ кога да съхранява в батериите и кога да консумира, за да извлече максимална икономическа полза и да превърне соларната централа от пасивен актив в печеливш инструмент.
По време на форума Дончев не спести и градивната критика към настоящата нормативна уредба, посочвайки че законодателството в момента е твърде „тромаво“ за инвеститорите. Според него е нужна по-гъвкава държавна политика, за да може зеленият преход да се случи по-бързо и ефективно за българските предприятия.
В заключение, Мирослав Дончев посъветва бизнесите да не се фокусират единствено върху мащаба на централата, а да търсят партньори, които разбират профила им на потребление. Събитието на Forbes ясно показа, че иновативното бизнес мислене има силни корени в Габрово в лицето на „Интер Пауър“.

Ако високите сметки за ток са проблемът, който спира растежа Ви, екипът на Мирослав Дончев е Вашият доверен партньор. Те ще разберат от какво точно има нужда Вашият бизнес, ще оразмерят правилно батерийната Ви система и чрез OptiSol ще я управляват така, че да печелите Вие. Не оставяйте енергийните си разходи на случайността.
Свържете се с тях:
Адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ №58
Телефон за връзка: 0893 556 772
Електронна поща: info@inter-power.eu
Уебсайт: www.inter-power.eu
Интер Пауър: Умното управление на Вашата енергия.

-
Кримипреди 6 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Любопитнопреди 6 дниКак да носите мъжки кожени якета правилно?
-
Културапреди 6 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Новинипреди 2 дниГЕРБ – СДС откри предизборната си кампания в област Габрово
-
Новинипреди 2 дниДопълват областният регистър на военните паметници с още два
-
Културапреди 2 дниИсторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад
-
Новинипреди 2 дни„Янтра“ срещу „Фратрия“: сблъсък с висок залог
-
Кримипреди 2 дниПогнаха шофьора на „БМВ“-то, забило се в магазин на Бичкинята








