Свържи се с нас

Новини

Българското председателство в ЕС бе отбелязано и в Тун

Published

on

снимка: Община Габрово

В рамките на планираните мероприятия за отбелязване на Българското председателство на Съвета на ЕС, на 13 юни, посолството на Република България в Берн организира посещение на дипломатическия корпус в Швейцария в побратимения на Габрово град Тун.

Разнообразната програма на екскурзията включваше запознаване с историята и постиженията на града, туристическа обиколка, пътуване с кораб по езерото, посещение на Панорамата на Тун и среща с кмета на града, г-н Рафаел Ланц.

В приветствието си към гостите, господин Ланц акцентира върху изключително доброто сътрудничество с Габрово и изрази специалната си благодарност за инициативата от страна на българското посолство за запознаване на посланиците с град Тун.

Приветствие към участниците отправиха и посланик Меглена Плугчиева и ръководителят на Делегацията на ЕС, посланик Михаел Матисен, който още веднъж подчерта високата оценка на постигнатото по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, като постави специален акцент върху Срещата ЕС – Западни Балкани в София. Беше прочетен специален поздравителен адрес от кмета на Габрово г-жа Таня Христова, в което освен задоволството си от успешното партньорство с Тун, бе отправена и сърдечна покана към посланиците на страните от ЕС за посещение в България и специално в Габрово.

За сведение, началото на партньорските отношения между Габрово и Тун се поставя през 1996 г., с посещение на делегация от Тун в Габрово с цел да се проучат възможностите и да се установят областите на сътрудничество. Официалното споразумение за съвместна работа между двете общини е подписано през май 1998 г. в Габрово. Залегналите в него области на сътрудничество са: общинско сътрудничество, туризъм, инфраструктура, бизнес отношения, спорт, култура, образование и младежки дейности, социални дейности. Двете общини са изпълнили този документ със смисъл с редица съвместни проекти и размяна на ноу-хау. В Тун действа и Förderverein Thun-Gabrovo – Дружество за подпомагане Тун-Габрово. Дружеството реализира множество дарения и спомага за развитието на контактите и сътрудничеството между Тун и Габрово.

Посланиците на ЕС получиха малки сувенирни – подаръци с логото на Българското Председателство, специално изпратени от Община Габрово, имаха възможност да опитат българско вино и да получат информация за България като дестинация с богати възможности за културен и спортен туризъм.

Те изказаха поздравления за успешното Председателство на България и споделиха, че българското посолство в Швейцария с разнообразната си програма през последните 6 месеца е направило най-добрата публична дипломация и реклама за страната ни.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето

Published

on

С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.

В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.

Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.

Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.

Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.

От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.

Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.

Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.

От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Икономика

„Интер Пауър“ завърши първи обект зад граница

Published

on

Габровската компания „Интер Пауър“ ООД, специализирана в областта на LED осветлението, електроинсталациите, системите умен дом и фотоволтаиците, завърши поредния магазин на партньора си „Хиполенд“ (Hippoland), който вече е с напълно обновено осветление.

Този път работата на специалистите се простира извън границите на България и бе реализирана в столицата на Румъния, Букурещ. Екипът на „Интер Пауър“ демонстрира своя безупречен професионализъм, ефективност и експертиза, като завърши всички демонтажни и монтажни дейности само в рамките на два дни.

Процесът включваше внимателно планиране и координация, за да се гарантира минимално прекъсване на работата в магазина и бързото му връщане към нормален режим на работа.

Новото осветление в магазина на „Хиполенд“ не само подобрява визуалната среда, но и допринася за по-добро клиентско изживяване.

„Интер Пауър“ предлага услуги, свързани още с електроизграждане, фотоволтаични електроцентрали, промишлено осветление, битово и офис осветление, мълниезащитни инсталации, CCTV – СОТ – Пожароизвестяване, асемблиране на ел. табла.

„Хиполенд“ АД е българска компания, учредена през 2005г. с цел изграждане на верига големи магазини за детски и бебешки стоки в цялата страна. Мисията на Хиполенд е да дава на родителите най-широк избор от качествени и маркови стоки за техните бебета и деца, и да обслужва този избор компетентно, учтиво и с грижа.

Зареди още

Любопитно

Графа започва 2025 с напълно разпродаден концерт в Габрово

Обяви втори концерт същия ден!

Published

on

Началото на 2025 година започва силно за Влади Ампов – Графа, който обяви, че концертът му в Габрово на 28 февруари е напълно разпродаден. Билетите за събитието в Дома на културата бяха изкупени за рекордно кратко време, което накара певеца да обяви второ в същия ден и да зарадва още повече своите фенове.

„Габрово, за нула време изкупихте билетите за концерта в Дома на културата и ми дадохте толкова много енергия! – споделя Графа в социалните мрежи. – Обявявам късен концерт от 21.00 часа и вече знам, че датата 28.02.2025 ще бъде паметна!“

Категоричният успех на концертите на Графа е плод на енергията, която той влага във всяко свое изпълнение, на изключителния му професионализъм и на програмата, изпълнена с най-големите му хитове.

Влади Ампов създава дълбока връзка с публиката си, която с нетърпение очаква и се подготвя за всяка предстоящата среща с любимия си изпълнител. В едно от своите последни интервюта Графа споделя, че съвсем скоро ще представи новия си албум, който със сигурност ще добави нови силни хитове към концертната му програма.

Феновете са в очакване на нова музика от Влади Ампов и на новина за предстоящо голямо шоу. Летвата е вдигната високо след мащабния концерт, състоял се на НС „Васил Левски“ на 30 септември 2023 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица