Свържи се с нас

Култура

Успешно приключи първата учебна практика на студенти от НХА в ЕМО „Етър“

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Успешно приключи първата учебна практика на студенти от Национална художествена академия в ЕМО „Етър”.

Светлин Балезров и Венцислав Йорданов – асистенти от специалността „Рекламен дизайн” в Национална художествена академия, проведоха учебната практика на десет свои студенти в Етнографския музей на открито.

Внасяне на подобрения върху картата, която се предоставя на посетителите – това е първата поставена задача. Втората се оказва доста сериозно предизвикателство – подобряване на информационните носители на два от обектите в музея – сушилото и пушилото за сливи.

снимка: ЕМО „Етър“

За да оптимизира работата и да провери възможностите на своите възпитаници за работа в екип, Светлин Балезров взе решение да ги раздели на две групи, всяка от които да изпълни отделните задачи.

Асистентът сподели, че след обстойно проучване – нещо важно за крайния продукт, студентите са разбрали какво представляват сушилото и пушилото – два нехарактерни за нашата съвременност обекта.

снимка: ЕМО „Етър“

Балезров смята, че младежите са успели са вникнат в същността им. Сушилото и пушилото служат за консервиране, но без консерванти, а по естествен път, на плодове. Студентите са разгледали обектите от всички възможни страни, за да изработят предложение за информационното им обезпечаване, което би ги направило разбираеми за публиката.

Светлин Балезров е изключително доволен от работата на своите студенти, всеки от които, по думите му, ще получи най-високата оценка.

Главният уредник на ЕМО „Етър” Ваня Донева е впечатлена от сериозния подход на студентите към поставените задачи. Според нея те са направили свои собствени проучвания, за да изпълнят поставените задачи.

„Работа на преподавателите е да пишат оценки на студентите, а ние бихме могли да използваме техните мнения, за да подобрим дейността на музея. Интересна е забележката на групата, работила върху задачата за пушилото и сушилото за мястото на информационната табела. Триизмерният им подход към картата на музея, която ние даваме на посетителите, също няма как да не ни направи впечатление. Вярвам, че те ще продължат да имат желание да провеждат и други свои практики в „Етър”-а, защото тук ги очакват още предизвикателства.”

Дизайнерът Мирослав Живков – един от специалистите в ЕМО „Етър”, който демонстрира забележителен, нетрадиционен подход и новаторски търсения в работата си, също дава висока оценка на студентите и на резултатите, които те представят в края на практическото си обучение. Той казва, че им дава най-високата оценка.

снимка: ЕМО „Етър“

„Те не са направили компромис и не са се щадили. Личи си, че са започнали от нулата и са стигнали до края. Представят един продукт, който е завършен. В процеса на работа са назовали доста проблеми, изчистването на които ще бъде в полза на музея и на целия ни екип.”

Мирослав Живков вече е преминал пътя, по който вървят студентите и е категоричен, че резултатите от студентския труд могат да бъдат приложени в реалността. Той смята, че е добре да се направи експеримент с различни видове карти, предназначени за публиката в музея. Без това няма как да стане ясно дали една идея работи. Показаното от студентите, според Мирослав Живков, е напълно приложимо, адекватно и много полезно за работата на музея.

снимка: ЕМО „Етър“

Светлозар Тодоров, координатор „Работа с публики” и Ваня Донева, главен уредник в ЕМО „Етър”, връчиха на всеки от студентите Уверително – официален документ за проведената в музея практика.

Контактите между ЕМО „Етър” и Националната художествена академия бяха създадени по инициатива на директора на музея доц. д-р Светла Димитрова, която проведе среща с представители на катедрата. Последва тяхно посещение в „Етър”-а. Резултат от това сближаване е първата учебна практика на студентите в музея. И двете страни са убедени, че сътрудничеството ще се задълбочи.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Очаква ни запомнящ се финал на Международен куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

На 27 юли, събота, в 17.00 часа Фондация „Арте Вива“, София ще открие програмата на последния фестивален ден от Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“ с представлението „Привет, магьосници, и сбогом“. Място на събитието е площад „Възраждане“.

По забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика публиката ще разбере, че във всеки от нас се крие по една малка зла магьосница. Тя може да стане голяма и силна. Дали ще ѝ позволим, зависи от нас. Спектакълът разказва как малкият Башир успява да я победи със своята доброта. „Привет, магьосници, и сбогом“ е по мотиви от френски приказки. Постановката е на Ваня Йонкова, сценографията – на Свила Величкова, а музиката е композирана от Методи Иванов. В спектакъла участват Симона Нанова и Елена Грозданова.

В 17.50 традиционната за фестивала работилница ще занимае своите гости с голямата тема за буквите в нашата азбука. Това става възможно благодарение на партньорството на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов“, която подкрепи проекта на Фондация „ОТ БГ“.

В 18.30 Театър ВЕСЕЛ – Велико Търново ще покани всички в зала „Възраждане“, за да се потопят заедно в света на една „Русалка“ по „Легенда за Лорелай“. Легендата за Лорелай е вдъхновявала творци от различни епохи. Тя разказва за красивата дъщеря на беден рибар, която пленявала стари и млади със своите омайващи песни. Това е старата и вечна история за свободния дух и за погубената любов.

Спектакълът носи атмосферата на суровия северен пейзаж и въздейства с вълшебството на приказка и с драматизма на антична трагедия. Драматизацията и режисурата са на Тодор Вълов, сценографията и куклите – на Наталия Гочева, а музиката – на Пламен Мирчев – Мирона. С участието на Елка Баланова и Веселин Василев.

Зареди още

Култура

Пет млади пианистки от МК „Весела“ ще свирят във Виена

Published

on

„Виена ни очаква” – под това мото премина концертът на децата от Музикален клуб „Весела” преди отпътуването за австрийската столица на лауреатите Невин Халил – 1 клас, Лорен Николова – 4 клас, Ай Хасегава – 8 клас, Полина Флориду – 9 клас и Адриана Кънева-10 клас. Те ще се представят „на живо” със своите музикални програми във финалите на Международния конкурс „Виенска класика”.

Възпитаничките на клавирния педагог Весела Пенева са сред отличените 65 деца, спечелили необходимия брой точки и получили покани за участие в заключителния тур във Виена, който предстои.

„Това е уникално постижение за нашия клуб“, сподели музикалният педагог Весела Пенева и продължи – „То ни прави безкрайно щастливи от постигнатия невероятен успех, а именно да бъдем забелязани и отличени измежду над 200 деца от 50 държави! Каква огромна чест е това за едни деца, които не се занимават с музика професионално, а свирят на пиано, просто защото им харесва! Във всяка възрастова група са поканени само по 10 участници. И моите момичета са между тях! това е изключително висока оценка, дадена ни от международното жури!“

„Скъпи Неви, Лори, Ай, Поли и Ади – в музикалната столица Виена, вие ще се докоснете до европейската музикална история, ще имате незабравими срещи с изкуството, ще свирите в хубави зали и ще се запознаете с деца-музиканти от различни националности! Вашата най-голяма победа е, че сте участници в една музикална олимпиада, която ще бъде прекрасен спомен за цял живот ! Олимпийския принцип гласи „Най-важно е участието..”, а аз бих добавила – и трудът, който влагаме! Вече съм напълно убедена, че всяко усилие рано или късно се възнаграждава ! Пожелавам ви да свирите с любов, мисъл и вдъхновение! Гордея се с вас, обичам ви и ви вярвам!“, добави още Весела Пенева.

Зареди още

Култура

В очакване на третата фестивална събота на Международния куклен фестивал

Published

on

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ продължава на 20 юли, събота, от 17.00 часа на площад „Възраждане“. За габровци и гости на града организаторите от Фондация „ОТ БГ“ са поканили Театър „Арт Ленд“, София и Държавен куклен театър Бургас.

„Гон, малката лисица“ е една трогателна приказка, която носи послание за лицето на невидимото добро. Представена е чрез интересна културна ценност на Япония, а именно – уличен театър „камишибай” или „театър в картини”, особено популярен през 30-те години на 20 век.

Актьорите, разказвачи на истории, обикалят с колело, на което има малка сценична кутия с поставена история в картини. Спектакълът представя интересна форма за общуване със съвременната публика.

Постановката и сценографията на „Гон, малката лисица“ са на Мария Банова. Ролите изпълнява Юлия Коларова. Постановката е на Театър „Арт Ленд“, София. Творческата работилничка, която започва в 17.50 часа, този път е за майсторене на изделия от хартия.

В 18.30 часа гостите от Бургас ще представят на публиката „Две пръчки и три съчки“. Не си мислете, че баба Хели е вехтошарка! В своята количка с три колелета тя събира какво ли не и го преобразява в герои, приказки и вълшебства, за да задоволи безкрайните прищевки на своята внучка Лили.

Крои, кове, лепи, сглобява, измисля и твори по пет приказки на ден без почивен ден. Тя е истински феномен! Авторът на текста на „Две пръчки и три съчки“ е Христина Василева. Нейни са и сценографията, и постановката. Музиката е на „Puppetspirit“ – Белгия. В ролята на баба Хели влиза актрисата Румяна Кралева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица