Свържи се с нас

Новини

Наградиха отличените в конкурса „С очите си видях бедата“

Художествената галерия „Христо Цокев“ в Габрово представя изложба на детски рисунки от областния етап на международния конкурс „С очите си видях бедата” 2018 г.

Published

on

снимка: РДПБЗН – Габрово

За шеста поредна година в Художествена галерия „Христо Цокев“ – Габрово се проведе областният етап на Международния конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата”. Конкурсът се организира от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово, в партньорство с ХГ “Христо Цокев”.

снимка: РДПБЗН – Габрово

Участниците в конкурса са деца и ученици на възраст от 7 до 18 г., разделени в три категории и в три възрастови групи – от 7 до 10 години, от 11 до 13 години и 14 – 18 години.

снимка: РДПБЗН – Габрово

Основната цел на конкурса е да се пресъздадат със средствата на изобразителното изкуство познанията на децата и учениците за бедствията в световен мащаб, способите за защита и самозащита, действията на Единната спасителна система.

снимка: РДПБЗН – Габрово

Тематично рисунките включват изобразени моменти от работата на пожарникарите и спасителите по време на природни бедствия, пожари, пътни произшествия, аварии и екологични катастрофи.

снимка: РДПБЗН – Габрово

Допуснати до областния етап на конкурса са 40 рисунки. Деветнадесет от тях са класирани за участие в националния етап на конкурса, който ще се проведе през месец октомври 2018 г. в гр. София.

снимка: РДПБЗН – Габрово

На тържествена церемония бяха връчени грамоти и награди на отличените млади художници осигурени от „Сдружение за приятелство Габрово – Тун“.

снимка: РДПБЗН – Габрово

Съгласно регламента, жури оцени и класира творбите на най-добрите млади художници по категории и възрастови групи, както следва:

снимка: РДПБЗН – Габрово

Първа категория – Деца и ученици от всички общообразователни училища и центрове за подкрепа на личностно развитие в системата на предучилищно и училищно образование

Възрастова група 7-10 г.

Първо място – Калоян Цонков Димитров – ОУ “Ран Босилек” – гр. Габрово
Второ място – Марина Бориславова Борисова – ДГ “Дъга” – гр. Габрово
Трето място – Дарин Георгиев Стефанов – ОУ “Васил Левски” – гр. Плачковци

Възрастова група 11-13 г.

Първо място – Лидия Бориславова Гьопсалиева – ОУ “Ран Босилек” – гр. Габрово
Второ място – Яна Цветанова Василева – ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” – гр. Габрово
Второ място – Искра Георгиева Димитров – ОУ “Ран Босилек” – гр. Габрово
Трето място – Анелия Васева Атанасова – ОУ “Христо Ботев” – гр. Севлиево
Трето място – Радосвета Цанева Колева – ОУ “Проф. Пенчо Н. Райков” – гр. Трявна

Възрастова група 14-18 г.

Първо място – Николета Дамянова Николаева – СУ “ Петко Р. Славейков” – гр. Трявна
Втора категория – Деца и ученици от профилирани паралелки, училища и школи по изобразително изкуство

Възрастова група 7-10 г.

Първо място – Даниела Данаилова Данаилова – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
Второ място – Жоржета Тихомирова Тодорова – Школа “Елиза АРТ” – гр. Габрово
Трето място – Андрея Борис Луканова – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
Трето място – Любослав Александров Георгиев – Школа “Елиза АРТ” – гр. Габрово

Възрастова група 11-13 г.

Първо място – Преслава Миленова Антонова – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
Възрастова група 14-18 г.

Първо място – Иоан Данаилов Данаилов – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево

Трета категория – Деца и ученици от училища за деца със специални потребности и домове за деца в неравностойно положение.

Възрастова група 7-10 г.

Първо място – Айлин Неджет Мехмед – СУ “Отец Пайсий” – гр. Габрово специална образователна подкрепа /СОП/

Възрастова група 11-13 г.

Първо място – Николай Звездов Стефанов – Център за специална образователна подкрепа – гр. Габрово

Възрастова група 14-18 г.

Първо място – Васил Атанасов Седефов – Център за специална образователна подкрепа – гр. Габрово
Второ място – Сезгин Мехмед Ибрям – Център за специална образователна подкрепа – гр. Габрово

Организаторите и участниците канят всички жители и гости на Габрово да посетят изложбата с представените рисунки, която ще бъде експонирана в зала „Минчо Минчев“ на ХГ “Христо Цокев“ до 13 юни 2018 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Отбелязваме Светли понеделник!

Published

on

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.

В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.

Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.

Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Зареди още

Новини

Великден е! Христос Воскресе!

Published

on

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.

В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.

В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.

До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.

Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Зареди още

Новини

Днес е Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица