Свържи се с нас

Новини

Земните стихии събират българските фамилии на фестивал в Боженци

Published

on

Най-многобройната фамилия, гост на фестивала „Четирите стихии“ в Боженци, на 2 юни ще получи подарък – семеен портрет, нарисуван със светлина, както и рамки за скъпи семейни спомени.

Фестивалът е посветен на въздуха, огъня и водата и ще събере семейства от региона и всички краища на страната, за едно духовно съприкосновение със земните енергии. Ще има забавления за всички възрасти – от бебе до баба.

Ще отворят врати работилници и ателиета , в които гостите ще развихрят въображението и желанието си за съприкосновение със стихиите чрез различни видове изкуства, занаяти и развлечения.

Малчугани и родители, синове и внуци, баби и майки, ще бъдат въвлечени в творчество и обучение. Ще четат, ще рисуват, ще подчиняват водата и огъня, ще се радват на свежия въздух и аромата на тревите в предбалканското село, съхранило уникални образци на българската възрожденска архитектура.

Майстори и занаятчии, танцьори, певци и свирачи, ще представят своите умения в този ден в село Боженците.

Официалното откриване е в съботния ден в 12 часа и 12 минути. На мегдана ще запее и заиграе Капанският ансамбъл. А най-ентусиазираните ще могат да разучат стъпките от тяхната хореография, както и на най-популярните български народни танци, в работилничката „Дръж се, земьо“.

Флаер с програмата и картата на селото ще бъде предоставена на всеки гост, който ще може да се ориентира къде какво го очаква. Два концерта и 16 ателиета ще забавляват посетителите. под мотото „Заедно да сътворим и преоткрием огъня, земята, въздуха и водата, творейки“.

Семейният фестивал „Четирите стихии“ е вдъхновен от природата и всяко занимание ще е едно докосване до онова, което тя ни е предоставила – рисуване с вода, ваене на глинени съдове, изпичане на хляб, леене на свещ от природни материали, засаждане на цветя, носене на вода с кобилица, приготвяне на билков чай…Много са изненадите – за всеки интерес и възраст.

На финала ще бъдат и най-желаните атракции – нестинарските танци, представени от танцьорите на Капанския ансамбъл и рисуване със светлина – атракция, подготвена от младите артисти на Центъра за изкуство „Алос“.

Очакванията на домакини и организатори са на фестивала да пристигнат гости от близо далеч, а обикновено това са семейства или приятели. Затова са решили да наградят най-многобройните фамилии, които са дошли в Боженци с представители от различни поколения – баби и дядовци, майки и бащи, синове и дъщери, внуци и правнуци, зетьове, братовчеди, сватове, кумове и кръщелници, вуйчовци и учинайки.

Най-многобройната група от приятелски семейства също ще получи подаръци: „лакомства“- за мъжете с висок градус, за децата – със сладост и за дамите – такива, които носят радост. Какви точно? Запишете се при пристигането си в Боженци и изчакайте 19.30 часа преди началото на концерта на Фолклорен танцов ансамбъл „Боженци“, за да си ги получите, а след това се хванете на хорото на ансамбъла, в който ръка за ръка тропат деца и техните родители.

Семейният фестивал е не просто събитийна атракция в и без друго обичания от българите туристически обект Боженци. Той ще стане една нова традиция, която носи послание за заедност, така необходима както в личния, така и в професионалния ни живот.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица