Свържи се с нас

Култура

Параграф 22

Или колко е лесно да обвиняваме читалищата, а не потърсим проблемите в собствената си къща?

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Проблемите между дряновските читалища са национално достояние! Години след години те се въртят в един порочен кръг. Липсата на конкретна политика на Община Дряново, в областта на културата и респективно читалищата, е видима и явно последователна. Създалата се ситуация стана нетърпима, което доведе до груби действия на някои читалищни представители.

Елементарното възпитание и протокол за поведение на обществени места остана в небитието. Причината е пълното бездействие на Общината, неизпълнение на решенията на съда. Предприетата политика на неплащане на държавната субсидия към някои читалища, надявайки се, че ще ги откаже от дейност е напълно погрешна.

В обществото съществува мнение, че на Дряново му е достатъчно едно читалище, не отговаря на съвременната действителност. Беше време, когато обвинявахме в монопол и тоталитарно управление дейностите в икономиката, културата и услугите. Те формираха една единствена и правилна политика на работа. Самите представители и борци против тоталитарното управление, за изграждането на демокрация в обществото и свободна пазарна икономика тогава, днес са защитници на собственото си тоталитарно управление!

Доказателство за това са: не приемане на различното мнение; не признаване на възможностите и квалификация на други специалисти освен личните; липса на приемственост между поколенията; не подготвяне на млади специалисти за продължаване и развитие на дейността на читалищата и мн. други.

Правилата на пазарната икономика по отношение на бизнеса, услугите, културната политика и отчасти образованието са едни за всички. Правото свободен избор, конкуренцията между идеи и възможности играят основна роля в развитието на обществото.

Когато в обществеността съществуват очаквания, но няма кой да ги реализира се създават инициативи, формални и неформални сдружения, за да покрият нуждите на общността. Такава възможност създаде законът за народните читалища.

В резултат на еволюцията на обществените отношения и граждански контрол през годините доведоха до създаването на много нови читалища в страната и респективно в град Дряново. Всеизвестна е междучиталищната борба за бюджетно финансиране. От това зависи дейността им. Възможността им за развитие закупуване на книги, носии, ангажиране на преподавателски състав и пр.

Тук е мястото и основната роля на Общинският съвет и Общинската администрация да създадат условия за справедливо разпределение на средствата, предоставени от Министерството на културата за действителна дейност, постигнати резултати и принос за развитието на града.

Допускам, че обществото по презумпция е възприело тезата, че читалищата разполагат с парични средства и получават високи възнаграждения. Де факто ситуацията е съвсем различна. В голямата си част читалищните дейци са назначени на минимална работна заплата, на непълен работен ден от по четири часа. Надеждите им за спокоен живот на старини и пенсия са химера.

А как стоят нещата при читалищата, не получаващи бюджетни средства, но задължени да спазват законите за осигуряване на своите служители?

За да има обективност и справедливост в разпределението на бюджетните средства е необходимо да се разработи процедура и критерии еднакви за всички читалища в общината. От една страна читалищата да приемат необходимостта от правила, от друга Общината ще може да формулира правилна културна политика и програма за развитие.

Безспорно ще се чуят мнения, за това че Министерството на културата е приело критерии за разпределение на бюджетни средства, но практиката в страната показва, че в различните региони съществуват специфики и критериите трябва да се разработят и допълнят, съобразявайки се с тях.

Така че Общините са тези, които трябва да намерят най-справедливия подход за разпределение на средствата. Създаването и доказването на добра и работеща практика изисква време и години доказване!

Очакваме Община Дряново да се превърне в полезен за обществото балансьор и арбитър на възникналите проблеми!

Надяваме се, че ще осигури благоприятни условия за развитие на читалищата и подкрепи усилията им за допълващо образование на нашите деца, възпитаващи любов към родината, традиционните в нашия регион и прокламиращи четенето като модерна и полезна дейност, откриваща нови хоризонти за развитие и самоусъвършенстване.

Автор: Ирен Петкова
*ОЧАКВАЙТЕ: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА МЕХАНИЗЪМ ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДЪРЖАВНАТА СУБСИДИЯ ОТ МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА*

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица