Свържи се с нас

Култура

Габрово под прожекторите на Международния фестивал BGMOT

Published

on

снимка: Община Габрово

Карнавалната седмица започна с откриването на седмото издание на Международния фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT’18”. От 14 до 19 май карнавално Габрово е и театрално средище на актьори, режисьори, драматурзи, публика и любители на сценичното изкуство.

Приветствие към публика, жури и театрали отправи заместник-кметът на община Габрово Нела Рачевиц по време на официалното откриване. Директорът на ДТ „Рачо Стоянов“ Невена Митева сподели какво е значението на фестивала за града и какво прави фестивала значим – умението само най-добрите актьори да привличат публики на своите моноспектакли.

снимка: Община Габрово

А какво най-много подхожда на едно откриване – спектакъла „Откриването“ на Ники Сотиров, с режисьор Бойко Илиев и хореографи Теодора Стефанова и Ники Сотиров. По думите на актьора публиката съпреживя най-голямата си любов или най-ужасната си катастрофа, защото в театъра всичко е възможно, наред с цялата палитра от чувства и емоции, които преплитат човешкото битие.

Програмата на фестивала е съставена равностойно от български и чуждестранни спектакли. Фестивалът BGMOT цели да обмени идеи в областта на монодрамата, да разшири аудиторията си и да привлече нови публики, да представи българските актьори пред чуждестранните им колеги.

Невена Митева е селекционер на българските представления, а Нина Мазур от Германия на чуждестранните заглавия, които ще бъдат представени. От страната са поканени за участие: Ива Тодорова с моноспектакъла „Приятно ми е, Ива” и Захари Бахаров – с „Чамкория” от Театър 199, Яна Маринова – с „Глас“ от НБУ, Иван Юруков – с „Пилето, което казва ку”, Петър Тосков – с „Тосковиада”, Димитър Бакалов – с „Шегите, които Бог си прави” и Ованес Торосян с авторския моноспектакъл „Нarlem shake”

снимка: Община Габрово

Чуждестранните представления включени в афиша са: „Дивачката” – Тяса Ферме – Ню Йорк, САЩ, „Еленчето” – Бела Киквадзе – Озургети, Грузия и „Моят добър приятел (Пушкин)” – Игор Ларин – Санкт Петербург, Русия.

Журито е международно и в него се включват изтъкнати театрални творци – театроведи, режисьори и актьори. Тази година в състава му са Краси Филипова – България, Габриел Попеску – Румъния и Лудвиг Арутюнян – Армения.

Поканени като гости, селекционери и продуценти са Габриел Попеску (Румъния), Нина Мазур (Германия), Мохамед Ал Афкам (ОАЕ), Тобиас Бианкони (Швейцария) и генералния секретар на Международния театрален институт към Юнеско – ITI.

Международният фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT“ съществува от 2006 г. и е част от веригата на ЮНЕСКО – ITI. В журито му постоянно присъстват двама чуждестранни и един български театрален критик.

В богатия му афиш са показвани постановки от: България, Русия, Украйна, Швейцария, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния, Македония, Косово, Германия, Израел, Литва, Италия, Албания, Словакия, Хърватия и други. От българските актьори, носители на наградите на фестивала са: Татяна Лолова, Невена Мандаджиева, Илка Зафирова, Тодор Колев, Велко Кънев, Йорданка Стефанова, Николай Урумов, Мариус Донкин и Елена Атанасова. От чуждестранните са били отличени актьорите: Ирина Клишевска (Украйна), Александър Рубиновас (Литва) и Андре Мошой (Германия).

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица