

Култура
Габрово под прожекторите на Международния фестивал BGMOT

снимка: Община Габрово
Карнавалната седмица започна с откриването на седмото издание на Международния фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT’18”. От 14 до 19 май карнавално Габрово е и театрално средище на актьори, режисьори, драматурзи, публика и любители на сценичното изкуство.
Приветствие към публика, жури и театрали отправи заместник-кметът на община Габрово Нела Рачевиц по време на официалното откриване. Директорът на ДТ „Рачо Стоянов“ Невена Митева сподели какво е значението на фестивала за града и какво прави фестивала значим – умението само най-добрите актьори да привличат публики на своите моноспектакли.

снимка: Община Габрово
А какво най-много подхожда на едно откриване – спектакъла „Откриването“ на Ники Сотиров, с режисьор Бойко Илиев и хореографи Теодора Стефанова и Ники Сотиров. По думите на актьора публиката съпреживя най-голямата си любов или най-ужасната си катастрофа, защото в театъра всичко е възможно, наред с цялата палитра от чувства и емоции, които преплитат човешкото битие.
Програмата на фестивала е съставена равностойно от български и чуждестранни спектакли. Фестивалът BGMOT цели да обмени идеи в областта на монодрамата, да разшири аудиторията си и да привлече нови публики, да представи българските актьори пред чуждестранните им колеги.
Невена Митева е селекционер на българските представления, а Нина Мазур от Германия на чуждестранните заглавия, които ще бъдат представени. От страната са поканени за участие: Ива Тодорова с моноспектакъла „Приятно ми е, Ива” и Захари Бахаров – с „Чамкория” от Театър 199, Яна Маринова – с „Глас“ от НБУ, Иван Юруков – с „Пилето, което казва ку”, Петър Тосков – с „Тосковиада”, Димитър Бакалов – с „Шегите, които Бог си прави” и Ованес Торосян с авторския моноспектакъл „Нarlem shake”

снимка: Община Габрово
Чуждестранните представления включени в афиша са: „Дивачката” – Тяса Ферме – Ню Йорк, САЩ, „Еленчето” – Бела Киквадзе – Озургети, Грузия и „Моят добър приятел (Пушкин)” – Игор Ларин – Санкт Петербург, Русия.
Журито е международно и в него се включват изтъкнати театрални творци – театроведи, режисьори и актьори. Тази година в състава му са Краси Филипова – България, Габриел Попеску – Румъния и Лудвиг Арутюнян – Армения.
Поканени като гости, селекционери и продуценти са Габриел Попеску (Румъния), Нина Мазур (Германия), Мохамед Ал Афкам (ОАЕ), Тобиас Бианкони (Швейцария) и генералния секретар на Международния театрален институт към Юнеско – ITI.
Международният фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT“ съществува от 2006 г. и е част от веригата на ЮНЕСКО – ITI. В журито му постоянно присъстват двама чуждестранни и един български театрален критик.
В богатия му афиш са показвани постановки от: България, Русия, Украйна, Швейцария, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния, Македония, Косово, Германия, Израел, Литва, Италия, Албания, Словакия, Хърватия и други. От българските актьори, носители на наградите на фестивала са: Татяна Лолова, Невена Мандаджиева, Илка Зафирова, Тодор Колев, Велко Кънев, Йорданка Стефанова, Николай Урумов, Мариус Донкин и Елена Атанасова. От чуждестранните са били отличени актьорите: Ирина Клишевска (Украйна), Александър Рубиновас (Литва) и Андре Мошой (Германия).
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“