Свържи се с нас

Новини

Днес е Денят на Европа – 9 май!

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 9 май 1950 година е направена първата стъпка към създаването на Европейския съюз. На този ден в Париж, на фона на опасността от Трета световна война, която би погълнала цяла Европа, френският министър на външните работи Робер Шуман прочита пред международната преса декларация, в която се призовават Франция, Германия и други европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като „първа стъпка към европейска федерация“.

Той предлага да бъде създадена наднационална европейска институция, която да управлява въгледобивната и стоманодобивната индустрия – сектор, който по това време е бил в основата на военната мощ. Страните, към които той отправя призива си, почти са се били унищожили взаимно в ужасен конфликт, оставил след себе си чувството на материално и морално опустошение.

Затова всичко започва на този ден. Затова на срещата на лидерите на ЕС в Милано през 1985 г. е взето решение 9 май да се чества като „Ден на Европа“.

Всяка страна, избрала демократично да се присъедини към Европейския съюз, подкрепя неговите основни ценности – мир и солидарност.

Тези ценности намират израз в икономическо и социално развитие с екологични и регионални измерения, които гарантират достоен жизнен стандарт на всички граждани.

Въпреки че Европа съществува от векове, елементите, които са я обединявали при отсъствието на правила и институции в миналото, са били недостатъчни, за да предотвратят ужасни трагедии.

Интеграцията на Европа няма да стане факт за един ден или дори за няколко десетилетия. Все още има много недостатъци и очевидни несъвършенства. Проектът, започнат непосредствено след Втората световна война, е все още нов. В миналото усилията за Европейски съюз са се основавали на доминирането на една група над друга. Тези опити не биха могли да издържат дълго време, защото покорените са имали само едно желание: да си върнат свободата.

Днешната амбиция е напълно различна: да се изгради Европа, уважаваща свободата и идентичността на всички нейни граждани. Само чрез обединяване на нейните народи Европа би могла да вземе в ръце съдбините си и да играе положителна роля в света.

Европейският съюз служи на своите граждани. Въпреки че запазват специфичните си ценности, обичаи и език, европейските граждани би трябвало да се чувстват удобно и спокойно в своя „европейски дом“.

източник: europa.eu

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ПГТ – Габрово представи България на международен панаир в Сърбия

Published

on

Ученици и учители представиха ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово в XII Международен панаир „Хляб и сирене“ в Пирот, Република Сърбия. Поканата на партньорското училище Млекарска школа „Д-р Обрен Пежич“ стана традиция, тъй като събитието се провежда ежегодно, с идеята за популяризиране на традиционни хлебни и млечни изделия от региона.

Нашите участници Ивета Трифонова и Никол Василева от 10-ти клас, Яница Станева и Виктория Ковачева от 12-ти клас, с ръководители Венцислав Станев и инж. Симона Касамакова – Пенева, демонстрираха високи професионални умения при приготвянето и представянето на хлебни изделия, като спечелиха трето място в класирането от общо 18 училища.

По време на събитието ученици и учители обмениха опит с колеги от други държави, запознаха се с добри практики в хранително – вкусовата промишленост и представиха достойно българските традиции.

В програмата бяха включени още посещения на културни и исторически забележителности, както и срещи с домакините. Участието на ПГТ „Пенчо Семов“ за пореден път показва високото ниво на професионална подготовка на учениците.

Зареди още

Новини

Зарибиха с шарани язовир „Александър Стамболийски“

Published

on

Екипи на ИАРА сектор Велико Търново и риболовни сдружения издаващи билети за любителски риболов на територията на Велико Търново и Габрово, извършиха зарибяване на язовирите „Йовковци“ и „Александър Стамболийски“.

Във водите на двата водоема бяха пуснати близо 5000 броя шаранчета, със средно тегло – 150-200 грама. Зарибени бяха още река Росица при Севлиево и Бяла Черква, р. Янтра при с.Раданово, Долна Оряховица, Първомайци, както и Стара река с близо 1 200 броя рибки от вида „шаран“, със средно тегло от 0.150 г. до 2 килограма.

Предстои още зарибяване и засилен контрол по тези места, посочват още от ИАРА.

Зареди още

Култура

Регионалната библиотека с подарък към четящите хора в Габрово

Published

on

По повод Националния ден на четенето Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” прави подарък на четящите хора в Габрово – безплатна регистрация за библиотечни услуги на 21 ноември (петък) 2025 година.

От възможността да се регистрират могат да се възползват малки и големи габровци, които не притежават читателска карта, както и онези читатели, чиято регистрация е изтекла преди 21 ноември 2025 година.

Потребители със задължение към библиотеката (заявка за книги, глоба), което не надвишава 2.00 лв. също ще могат да си направят нова регистрация за библиотечни услуги.

При записването трябва да бъдат представени документи за самоличност за пълнолетните граждани, а за децата и учениците – ученическа карта и/или лична карта на родител/настойник и попълнена декларация съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент от 27 април 2016 г. и Закона за защита на личните данни.

Издаването на картите се извършва на гише „Регистрация и информация“ в централната сграда на библиотеката от 9.00 до 18.30 ч. на 21 ноември 2025 г. Читателски карти на деца и тийнейджъри до 14 години – в Детски отдел, който се намира в сградата на Народно читалище „Априлов – Палаузов” (Театъра) от 9.00 до 17.30 ч. на 21 ноември 2025 година.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица