Свържи се с нас

Култура

Занаяти от 15-ти век ще бъдат показани на „Семе българско“

Гостите на фестивала „Семе българско“ ще могат да се включат в изработването на житни класове от дърво

Published

on

снимка: РА „Елмазови“

За първи път на фестивала „Семе българско“ посетителите ще имат възможност да се срещнат с хората, които съхраняват древните български занаяти и ги предават на поколенията. В двата дни на 12 и 13 май в парк „Казармите“ в Севлиево майсторите ще разказват истории, ще показват и ще учат гостите на занаятчийските тайни.

На 12 май в „Къта на занаятите“ гостите на фестивала ще видят един много стар занаят още от 15 век – плетене на дантела тип фриволит, плъстене на вълна, изработване на бижута от вълна, плетене с беленица, плетене на дървено бърдо и др.

В парк „Казармите“ ще срещнат гайдаря Цвятко Цвятков – единственият човек в България, който прави гайди като запазва цялата структура на животното.

Ще се запознаят и с майстора Валентин Василев, оставил преуспяващия си бизнес в големия град, за да отдаде живота си на дърводелския занаят. Той ще покаже, че дърводелската работа с ръчни инструменти може да бъде изключително ефективна, продуктивна и удовлетворяваща. Ще даде възможност на посетителите да участват в изработката на детайли с ръчни инструменти, които ще сглобят в житни класове.

На фестивала със своя изложба ще се представи майсторът-реставратор на църковни куполи и камбанарии, инж. Христо Пашов, както и ловецът на най-силно докосващите български снимки, запечатали красотата и разнообразието на българския фолклор, фотографът Асен Великов.

Специално за фестивала един от най-добрите майстори на бъчви, Добрин Блажев, ще разкаже тънкостите по създаването на продукти за винопроизводството и съзряването на спиртни дестилати.

снимка: РА „Елмазови“

Как да отбиете едно растение от пътя му, за да го привлечете в храма на своето тяло и какво ще намери там? Отговорите на тези и други въпроси ще даде в съботния ден известният билкар Емил Елмазов. На щанда „Билкария“ той ще покаже възстановка на богомилския ритуал „Привличане на растение“.

През втория фестивален ден, на 13 май, в „Къта на занаятите на Идеал Стандарт – Видима“, работещи в компанията ще представят уменията си по дърворезба, плетене на една и две куки, ножарство и изработване на икони от гипс. Иван Маринов е майстор в художествената обработка на дърво и изработката на сувенири, поставки за ловни трофеи, пана, табели и скулптури от орех. Галя Славкова ще покаже изработването на кувертюри, покривки и гривни на една и две куки. Направата на картини и икони от гипс с техника, както при дървото, ще представи Ивайло Кушлев. Тайните на ножарството и кованото желязо ще разкрие Тихомир Кирилов, който с лекота изработва стоманени ножове, кошници за дърва и комплекти за почистване на камини и печки.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица