Свържи се с нас

Новини

Днес е Гергьовден – ден на храбростта и Българската армия!

Published

on

На този ден честваме паметта на Свети Георги Победоносец (275-281 – 23 април 303). Той е войник в Римската империя, който е почитан като мъченик за Христовата вяра. Свети Георги е един от най-тачените светци в Източноправославната църква. Обезсмъртен в мита за Свети Георги и ламята, той е покровител на Канада, Каталония, Англия, Етиопия, Грузия, Гърция, Черна гора, Португалия,България, Сърбия, градовете Истанбул, Любляна и Москва.

Роден в Кападокия (Мала Азия), на 20 години му е дадена военната титла трибун, след като се проявява като пълководец. През 303 г., по време на управлението на император Диоклециан, е убит, тъй като е защитавал християнската вяра. На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убитата от него ламя.

Гергьовден в България се нарича денят, в който се чества Свети Георги Победоносец, 6 май. Обявен е за официален празник в Република България, както и за Ден на храбростта и Българската армия. Чества се и като главен празник на овчаря. Денят на храбростта започва да се чества в Българската армия още с нейното създаване.

Празникът се чества на 6 май, но е официално учреден на 9 януари 1880 г. с указ № 5 на княз Александър I Батенберг. По-рано на 1 януари с указ № 1 е учреден и военният орден За храброст – отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле.

През 1946 г. комунистическото управление прекъсва традицията на празника, обявявайки го само за „Ден на пастиря”. Традицията е възстановена на 27 януари 1993 г. с постановление № 15 на Министерския съвет.

Гергьовден е най-празнуваният имен ден в България преди Ивановден, отбелязван от около 180 хиляди души. Той е имен ден на носещите имената Георги, Гергана, Гинка, Ганка, Глория, Ганчо, Гено, Генчо, Генади, Гошо, Генка, Галина, Галя, Генко, Геновева, Габрил, Габрина, Габриела, Габриел и други имена, подходящи за празника.

В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Познат е с имената Гергьовден, Гергевден, Гюрговден, Герги, Джурджовдън, както и Хъдърлез и Адрелес, сред мюсюлманите и помаците. Празникът е календарно обвързан-празнува се на 6 май и се чества във всички територии населени с българи. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден.

Според народните представи св. Георги освен покровител на земеделците, е и най-могъщият покровител на стадата, затова голяма част от обредните практики и обичаите, изпълнявани на този ден имат за цел да осигурят здравето и плодовитостта на живата стока.

На Гергьовден рано сутринта се извършва ритуалното извеждане на животните на първа зелена паша (на попас), като стадото се подкарва със зелена пръчка. На този ден се прави и първото обредно доене на овцете. Овчарите отварят вратата на кошарата и която овца излезе първа, украсяват главата и с предварително подготвен венец и я издояват (другаде се дои първата оягнила се овца). Ведрото, в което се дои овцата, е украсено също с венци или различни зелени растения и пресукани бял и червен конец (мартеница). По същия начин са украсени и вратата на кошарата, както и самата кошара. Млякото на първата овца се издоява през сребърен пръстен, кравайче, венец, а някъде и през речен „гергьовски камък” с естествен отвор. Първите капки мляко се изливат на земята или върху яйце (не рядко червено), което после се заравя в земята. Някъде овчарите гърмят с пушки край стадото, за да изгонят злите духове. Широко разпространен е обичаят на този ден овцете да се захранят с обреден хляб, приготвен от жените. Също така на Гергьовден става първото вкусване на мляко и млечни продукти през годината.

Традиционно на Гергьовден се коли агне. На този ден всяка къща, независимо дали притежава или не овце, трябва да заколи агне, защото:
Изборът на жертвеното животно е различен – някъде това е първото родено агне през годината, другаде – агнето на първата излязла от кошарата овца. Може да се взема предвид и пола (първото мъжко) или цвета (първото бяло) на животното. Преди да се заколи, то също се окичва с венец или цветя, захранва се със свежа зеленина, трици и сол (на някои места и с обреден хляб) и се запойва с вода; някъде го прекадяват с тамян или свещеникът му чете молитва. От солта и хляба, с които е захранено, дават и на другите домашни животни.

В миналото агнето обикновено се е колело в къщата при огнището, като се е гледало кръвта му да опръска стената. На някои места според дебелината на кървавите бразди се гадаело плодородна ли ще е годината или не. След заколването се взима от кръвта и с нея се мазват децата по челото и бузите, за да бъдат здрави през годината. С тази кръв се мазват и праговете на вратите и ъглите на стаите. Останалата кръв се събира в съд, (в който също има зеленина), и се заравя в земята на чисто място (в смисъл далеч от бунище, тоалетна, капчук и др. места, които в народните представи се определят като „нечисти”), където не се стъпва.

На места в Южна България агнето се коли под плодни дървета и се следи кръвта да попие в земята. В Западна България пък агнето се коли при река, като кръвта му изтича във водата (ако е заколено в къщи, кръвта му се отнася и се хвърля в реката). След празника костите на жертвеното агне също се хвърлят в течаща вода („да тече млякото като вода”), заравят се в нивата или в мравуняк („да се въдят овцете като мравки”). От тях някъде запазват кокалчето от предния десен крак, което използват на следващата година при украсата на обредните гергьовденски хлябове, както и предната плешка – с нея лекуват децата от уруки. В Родопите по предната плешка се гадае за плодородието през годината и съдбата на стопанина.
Обикновено агнето се пече цяло, като след изпичането се носи в църква, за да се освети или ако се пече на общоселската трапеза, свещеникът или стопанинът го прекадяват на място.

Тя обикновено е общоселска. Прави се извън селището някъде на зеленина – обикновено при оброчище, параклис или манастир (ако има такъв в близост). След като се освети, на нея се носят опечените агнета, обредните хлябове, прясно издоеното мляко и подсиреното от него сирене, квасено мляко и други подобни. На този ден за първи път през годината се яде пресен чесън, който задължително присъства на трапезата.

Край празничната трапеза отново се изпълняват обредни практики, свързани както с плодородието, така и с брачна насоченост. В някои райони на Източна България младите булки в началото стоят прави край трапезата, „за да стават високи конопите”, а после хукват да бягат, като децата ги замерят с трохи хляб за плодородие. Другаде с бучки сирене за плодовитост са замеряни и младоженците. На Гергьовден, край трапезата, кумът ритуално събува сватбените чорапи на младоженката и сваля връхната ѝ сватбена дреха, като я забражда с женска забрадка, вместо носената досега булчинска.

На празничната трапеза (както и през целия ден на празника) цари веселие и се играят т. нар. „гергьовденски хора“. Играят се обикновено на песни с религиозно-митичен характер и такива, свързани с мотивите за св. Георги – обикалящ полето, побеждаващ ламята и отключващ изворите и влагата. Веселието е задължително по време на целия празник.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

РИОСВ пломбира котела на въглища в “Топлофикация“ – Габрово

Published

on

В присъствието на заместник – областния управител Андрей Николов, експерти от РИОСВ- Велико Търново днес пломбираха котлоагрегата на въглища в “Топлофикация“ ЕАД-Габрово.

Принудителната административна мярка (ПАМ) бе наложена със №РД-138/17.03.2023 г. на РИОСВ- Велико Търново. Работата на съоръжението ще бъде преустановена до издаването на писмено потвърждение от РИОСВ, че дружеството е предприело мерки за недопускането на неорганизирани емисии на пепел в атмосферния въздух от сградата, в която се намира.

До налагането на ПАМ се стигна след множество проверки. На 7 февруари т.г. е установено неорганизирано изпускане на пепел в атмосферния въздух от сградата, в която се намира котлоагрегата.

След констатираното нарушение бе съставен акт на дружеството, като бе наложена имуществена санкция в размер 2000лв. Експертите връчиха и предписание, с което задължиха “Топлофикация“ да преустанови неорганизираното изпускане на пепел до 9 февруари и да съобщава на РИОСВ- Велико Търново за аварии, спиране и пускане на котлоагрегата.

Ден след изтичането на срока за отстраняване на неизправностите, експертите установиха, че неорганизираното изпускане на пепел продължава. Контролните органи издадоха ново предписание, като задължиха „Топлофикация“ ЕАД- Габрово да отстрани неизправностите до 24 февруари т.г. и да представи дългосрочен и краткосрочен план за подобряване на техническото състояние.

Проведена бе и работна среща в Областна администрация- Габрово с експерти от РИОСВ-Велико Търново, представители на Община Габрово и на “Топлофикация“ ЕАД- Габрово, в която ръководството на предприятието пое ангажимент да изпълни предписаното в срок.

При последваща проверка на 10 март бе установено, че ангажиментът на дружеството не е изпълнен, предприетите мерки са неефективни и недостатъчни.

Това принуди РИОСВ- Велико Търново да наложи най-тежката административна мярка – ПАМ, чрез извеждане от експлоатация и пломбиране на горивната инсталация.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Новини

От демографски колапс към най-добрия град за отглеждане на деца в България

Published

on

Лидерите на коалиция „ПП-ДБ“
пристигат в Трябва, Габрово и Севлиево в четвъртък.

Модерните млади хора стават все по-мобилни и местоработата за тях е красиво и добре уредено място с добра интернет връзка. А защо не и Трявна?

Този въпрос задава Явор Божанков, който е водач на листата на коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за Габровска област. Според 33- годишния юрист, който е баща на двама синове, Трявна е идеалното място за отглеждане на деца и общината трябва да се възползва от този свой потенциал.

Какво обаче не достига, за да заживеят в Трявна млади хора, необвързани с офис и работно време?

На първо място: проблемът с водата. Тя е мътна, а пречиствателната станция чака от 1978 година. „Звучи като проблем, чието решаване иска много пари. Или поне такива оправдания слушат жителите на града вече няколко десетилетия. Лично аз подкрепям предложението на общинския съветник от ДСБ Боян Грозев за изграждане на филтърна инсталация. Тя ще струва около 240 000 лева и ще реши проблема с качеството на водата в града“, обясни Божанков на жителите на града, с които се срещна в понеделник.

Населението на община Трявна през последните 12 години е намаляло с 15%. Над 32% от останалите тук са над 65- годишна възраст. Огромен брой от по-младите всеки ден пътуват до Габрово, Севлиево и дори Велико Търново, за да работят. В специална анкета жителите на града оценяват икономическото развитие на общината с думата „застой“, други 25,3% като „негативно“ и дори „изключително негативно“. Заплатите тук са с 34% по-ниски от средните в страната. И с 24% от тези в област Габрово.

„Защо изреждам всички тези цифри, залегнали в Плана за интегрирано развитие на община Трявна за периода 2021- 2027? Защото всяка от тях може да бъде „поправена“, ако решим един единствен проблем – демографския. Досега той изглеждаше като омагьосан кръг – няма работа, няма доходи, няма млади хора и обратното… Днес младите хора могат да дойдат тук заедно със своите работни места. И на нас ни остава само да си подредим къщата, за да свършат останалото природата и уникалното географско положение на Трявна“, убеден е Явор Божанков.

За решаването на демографския проблем освен с чистотата на водата, трябва да се справим и с трагичното състояние на голяма част от пътищата.

Държавата пък ще е длъжник на малките общини в страната, докато не намери работещ модел за осигуряване на медицински кадри за болниците в тях. Базата в Трявна е добра, трябват стимули за привличане на млади лекари и медицински сестри.

Как ще се случи всичко това жителите на Трявна могат да разберат лично от лидерите на коалицията „ПП-ДБ“ Кирил Петков и Христо Иванов, които ще бъдат в града на 23-и март, четвъртък. В 10,30 часа те ще дарят на Туристическо дружество „Планинец“ 12 дървета, които ще бъдат засадени в района на хижа „Бръшлян“.

По- късно Кирил Петков, Христо Иванов и кандидатите за народни представители от „ПП-ДБ“ ще разговарят с граждани в пешеходната зона на Трявна. В 13.00 часа лидерите на коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще са в Габрово и всеки може да разговаря с тях в пешеходната зона на града. В 17.00 часа Кирил Петков ще се срещне с гражданите на Севлиево в Парти зона „Кулинар“. Към разговора му с тях ще се присъединят Владислав Величков от „Правосъдие за всички“, водачът на листата на „ПП- ДБ“ в Габровска област Явор Божанков и представителят на Севлиево в листата Богомил Петков.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „Продължаваме промяната“, във връзка с изборите за 49 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. ПП „Продължаваме промяната“ е под номер 12 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

„Янтра“ загуби и в Пловдив

Published

on

Втора поредна загуба с 0:3 записа отборът на „Янтра“. В 23-я кръг от първенството във Втора професионална лига съставът на Живко Желев отстъпи при визитата си на Марица в Пловдив.

Двубоят се игра на стадиона в квартал „Кършияка“ и бе решен през последните 10-ина минути. Първата голова ситуация беше пред вратата на домакините в 26-та минута. Казаков изведе чудесно Тони Иванов зад защитата, в ляво от вратата, но ударът на нападателя беше слаб и мина покрай страничната греда. Домакините откриха три минути по-късно с попадение на Станислав Маламов.

През втората част габровския тим се опита да върне попадението, но не успя да застраши сериозно вратата на домакините. В 54-та минута Мартин Ангелов беше повален в наказателното поле на домакините, но реферът подмина ситуацията.

Интригата бе убита в 79-ата минута, когато Радослав Апостолов вкара за 2:0. Ифеани Дейвид го изведе сам срещу вратаря Християн Василев и полузащитникът не сбърка – 2:0.

След шест минути Веселин Марчев, оставен непокрит при центриране от ъглов удар, оформи крайния резултат – 3:0. В срещата не взе участие Тодор Чаворски. Нападателят пропусна мача заради травма.

В класирането „Янтра“ след 23 кръг заема 11-та позиция с 28 точки. В първенството предстои пауза. В 24-я кръг, на 31 март, „Янтра“ ще приеме състава на Созопол.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица