Свържи се с нас

Новини

Започнаха Дните на дърворезбата в Трявна (Галерия от снимки)

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

Областният управител на Габрово Невена Петкова и заместник – областният управител Мария Пенева бяха гости на старта на Дните на дърворезбата в община Трявна. Да уважат събитието бяха още и заместник – министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев, председателят на Общински съвет – Трявна Силвия Кръстева, гости от побратимения на Трявна град Виница.

снимка: Областна администрация – Габрово

По традиция Дните започват с облог между майстори, които веднага се захващат да работят пред погледа на тревненци и гостите на града. Тази година облогът е между петима участници, на различна възраст, които ще работят до Гергьовден, когато ще бъде обявен и победителят.

снимка: Областна администрация – Габрово

Богата е програмата, която организаторите от Община Трявна са подготвили в следващите три дни на три локации. На старинния площад при Часовниковата кула ще има демонстрации на художествена обработка на дърво и камък, иконопис и рисуване върху коприна.

снимка: Областна администрация – Габрово

Ще бъдат открити две изложби – секция „Дърворезба“ на Съюза на българските художници, творби на тревненските майстори резбари и теракотни (релефни) икони от експонатите на Градския музей във Виница, Република Македония и на студентски творби, изработени от възпитаниците на Национална художествена академия, както и творби на единствения дърворезбар у нас, който носи званието „Уста майстор“ – Дарин Божков.

снимка: Областна администрация – Габрово

Интересна част от програмата е инициативата „Покажи традицията. Подари празник!“, която се организира от Сдружение „Спектър 21 век“ и Посолството на Кралство Мароко. Тя ще се състои на 5 май, когато се очаква към празника да се присъедини и посланикът на Кралство Мароко Н.Пр.Закия Ел Мидауи.

снимка: Областна администрация – Габрово

Дните на дърворезбата продължават до 6 май, когато ще има шествие на майстори дърворезбари с иконата на Св. Георги, който освен символ и закрилник на армията е покровител и на резбарите. Дните ще завършат с музикална програма на ученици от НУФИ „Филип Кутев“ гр. Котел и представление на Театрален колектив.

снимка: Областна администрация – Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

Published

on

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).

Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.

Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.

Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове. 

Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.

лк

Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.

Зареди още

Новини

Момче е първото родено бебе в Габрово

Published

on

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.

През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.

Зареди още

Новини

Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

Published

on

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.

На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.

Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.

Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.

Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.

Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица