

Култура
Младежко надиграване „На гергьовденското хоро“

снимка: ЕМО „Етър“
Младежко фолклорно надиграване за танцови двойки „На гергьовденското хоро”, организира Етнографски музей на открито „Етър”.
Гергьовден е един от най-големите празници в традиционната култура. През целия ден цари веселие и се играят гергьовденски хора. Oсновни участници в тях са младежите. Етнографски музей на открито „Етър” организира надиграване с конкурсен характер, за да стимулира творческите способности, фантазия и танцови умения у младите хора.
Инициативата предоставя възможност за популяризиране на традиционния фолклор и многообразието в танцовото изкуство. Конкурсът е без такса за участие, за да насърчи изявата на деца и младежи. Надиграването ще се проведе на 5 май 2018 г. на площада пред църквата „Свето Богоявление“ в ЕМО „Етър” с начален час – 11:00.
Конкурсната част протича в два кръга.
Първи кръг:
І-ва възрастова група: Ръченица, Джиновско хоро, Дайчово хоро.
ІІ-ра възрастова група: Тракийска ръченица, Добруджанска ръченица, Джиновско хоро и Дайчово хоро.
Втори кръг (за двете групи):
Шопска ръченица, Тракийска ръченица, Северняшка ръченица, Kопаница (Ганкино).
Право на участие имат представители на любителски клубове, формации за народни танци и училища с ограничение до 21- годишна възраст. Не се допуска участието на професионални изпълнители.
Участниците ще бъдат класирани по възрастови групи – Първа група – от 13 до 16 год.
и Втора възрастова група – от 17 до 21 год. За невярно подадена информация участниците няма да бъдат класирани.
Представянето в отделните танци е с времетраене до 2 минути. В деня на конкурса се тегли жребий за реда на надиграването.
Облеклото на участниците задължително трябва да съдържа мотиви от традиционни народни носии.
Разходите по пътуването и пребиваването в музея са за сметка на участниците.
Кандидатите подават заявка за участие по образец, публикувана в страницата във фейсбук, начална страница на сайта на ЕМО”Етър” и директен линк тук.
Срок за подаване на заявките: 20 април 2018 г.
Участниците в конкурса ще бъдат оценявани от професионално жури : хореограф, етнограф, музикален педагог.
Журито оценява автентичността на танца и артистичността на танцьорите, техническото им майсторство и оригиналността на изпълнението.
Във всяка от възрастовите групи „Танцови двойки” се получава грамота за първо, второ и трето място, професионална фотосесия с обекти в ЕМО ”Етър” и парична награда в размер на:
І награда – 60 лв.
ІІ награда – 40 лв.
ІІІ награда – 20 лв.
Награда на публиката: определя се с анкета сред зрителите на надиграването.
Допълнителни награди (присъждат се по преценка на комисията):
Поощрителна награда за участници в неравностойно положение.
Награда за най-красив автентичен костюм.
Заявки за участие се приемат на e-mail: a.alexandrova@etar.bg или на адрес: гр. Габрово 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, Етнографски музей на открито „Етър”, лице за контакти : 0896 603 946 – Анна Александрова (информатор).
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“