Свържи се с нас

Култура

Най-старата рецепта за боядисване на великденски яйца с растението брош

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Най-старата рецепта за боядисване на великденски яйца с растението брош, разкри Димитринка Йорданова пред 50 деца от град Карнобат, които на Велики четвъртък посетиха „Център Българка” на ЕМО „Етър”. Димитринка Йорданова я научава преди десетилетия от много възрастна жена. Рецептата е ползвана столетия наред в българските семейства.

снимка: ЕМО „Етър“

„В съда се нарежда един пласт корени от брош, върху който се поставят яйцата. Покриват се с друг пласт брош и се заливат с вода. Яйцата се слагат сурови и се варят в получената от повишаването на температурата гъста течност.”

снимка: ЕМО „Етър“

Димитринка Йорданова, която боядисва с растителни багрила не само яйца, но и тъкани, изпробва нови варианти. Установява, че растенията, които са подправки и служат за бърза консумация не дават траен цвят.

снимка: ЕМО „Етър“

„Ако някой реши да боядисва с куркума, се получава много силен и наситен цвят, който обаче силно избледнява след няколко часа”, споделя опита си тя.

снимка: ЕМО „Етър“

Люспите от лук са сред предпочитаните от нея източници на добър за боядисване на великденски яйца цвят. Необходимо е да се накиснат, да са в достатъчно количество и да се варят дълго. Цветът на яйцата е или червен, или кафяв, което зависи от люспите и от времето за престояване на яйцето в получената оцветена течност.

снимка: ЕМО „Етър“

За разлика от боядисаните със съвременни химически бои, великденските яйца, които получават цвета си с естествени багрила, трябва да са сурови. Варят се в загрятата течност.

снимка: ЕМО „Етър“

Къна Бочукова също показва как се боядисват яйца с естествени багрила в „Център Българка” на ЕМО „Етър”. Тя учи посетителите, че растенията трябва да се накиснат вечерта преди боядисването в студена вода, която след това се загрява. Къна Бочукова боядисва и с най-обикновен червен пипер.

снимка: ЕМО „Етър“

„Взема се червен пипер и се слага в студена вода. Прибавят се оцет и сол. Сместа се поставя на огъня и при завирането се слага яйцето. С люспите от лук е същото. Накисват се в студената вода. Ако ги нарежеш на ленти и ги поставиш на яйцето, се получава много хубава украса.”

снимка: ЕМО „Етър“

Семра Куриева, ръководител на групата деца от град Карнобат използва предимно лук, за да боядиса яйцата си. Привърженик е на естествените багрила.

снимка: ЕМО „Етър“

В ЕМО „Етър” научава за растението брош и чудесния червен цвят, който се постига с него. Семра споделя, че ще боядисва яйцата си не на Велики четвъртък, а на Велика събота, защото днес е на път, но ще намери време да купи корен от брош, за да изненада близките си.

снимка: ЕМО „Етър“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица