Новини
Зам.-директорът на СЦДП – Габрово инж. Бонев с награда за цялостен лесовъдски принос

снимка: СЦДП – Габрово
Награда за цялостен лесовъдски принос получи зам.-директорът на СЦДП инж. Тодор Бонев, по време на церемонията за откриване на националната Седмица на гората. На събитието, състояло се в Габрово, присъстваха зам.-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, кметът на община Габрово, Таня Христова, областният управител Невена Петкова, депутати, представители на ведомства и институции, лесовъди и горски служители от цялата страна.

снимка: СЦДП – Габрово
На церемонията бяха отличени най-заслужилите български лесовъди за 2017 г. Специалната награда за цялостен принос инж. Тодор Бонев получи след номинация, направена от дружеството към „Съюза на лесовъдите в България“ при Северноцентралното държавно предприятие. Призът бе връчен от зам.-министъра на земеделието, храните и горите Атанас Добрев.

снимка: СЦДП – Габрово
Инж. Тодор Бонев работи в системата на горите от 35 години. Възпитаник е на Лесотехническия университет и целият му професионален път е свързан с българската гора. Той е един от най-добрите лесовъди в страната, категорични са колегите му.

снимка: СЦДП – Габрово
Усилията му са насочени към популяризиране и адаптиране към местните условия на нови научни и практически разработки в сферата на горското стопанство. През годините е участвал в редица регионални, национални и международни съвещания и форуми, касаещи стопанисването, устройството, охраната и опазването на горите, както и в определянето на регионалната горска политика за обхвата на РУГ Велико Търново.

снимка: СЦДП – Габрово
Като експерт в своята област участва в подготовката и разработването на голяма част от нормативната уредба в горите. Инж. Бонев има активна позиция при решаване на проблемите, свързани с възобновяване и стопанисване на горите в района на СЦДП. В своята дейност той неизменно проявява компетентност, отговорност, морал и етика, категорични са колегите на инж. Тодор Бонев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.
Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.
От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.
По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.
В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.
Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Крими
61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.
Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.
На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.
Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.
Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Новини
Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.
Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.
Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.
13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.
Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

-
Новинипреди 7 дниОрганизират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
-
Културапреди 7 дниСветовната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово
-
Новинипреди 6 дниМаркираха 101 коли в Габрово, излезли от употреба
-
Новинипреди 6 дниПрерязаха лентата на ремонтираната зала Дан Колов в Севлиево
-
Кримипреди 5 дниФилмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“
-
Кримипреди 5 дниОтново конфликт между две групи в Габрово
-
Новинипреди 4 дниОт 1 август влизат в сила новите цени на винетките
-
Новинипреди 5 дниОбществено полезен труд и възпитател за участниците в свадата, разиграла се в Габрово










