Свържи се с нас

Новини

Пети национален фестивал „Семе българско“

Петият национален фестивал „Семе българско“ ще се проведе на 12 и 13 май в парк „Казармите“ в град Севлиево.

Published

on

Петият национален фестивал „Семе българско“ ще се проведе на 12 и 13 май в парк „Казармите“ в град Севлиево. Фестивалът се утвърди като един от форумите в България, обявил се в защита на всичко българско и родно.

Петото му издание ще събере повече от 100 изложители на български храни, напитки, семена и цветя, както и творци на приложните изкуства, свързани с българския дух и традиции. Своята дейност ще представят някои от институтите към Селскостопанската академия, които ще гостуват през първия ден на фестивала.

Нова инициатива на събитието е демонстрацията на изчезващи български занаяти на 12 май. Магията на българския фолклор ще бъде неизменна част от посланието на фестивала като нещо, с което сме изконно свързани дълбоко в себе си и препредаваме на поколенията. Ще има не само надигравания и “Хоро за хората“, а и нестинарски танци, които късно вечерта в съботния ден ще напомнят за мистичните познания на българите.

Много са предвидените инициативи, които ще върнат всеки присъстващ към корените му, обещават инициаторите от рекламна агенция „Елмазови“ и съорганизаторът Община Севлиево.
Програмата засега запазват в тайна, но загатват, че на сцената в парк „Казармите“ ще се качат танцьорите от ансамбъл „Чинарите“ и славеят на Родопите Николай Славеев, както и много други фолклорни певчески и танцови формации от Северна България.

Тази година партньор на фестивала е “Идеал Стандарт-Видима”, затова не случайно през втория фестивален ден фирмата ще представи кът на занаятите на свои служители, които ще споделят уменията си с творби и изделия, сътворени от самите тях.

Децата на Севлиево с ръце и сърце и тази година ще творят, но темата ще е „Хлябът наш насъщни“, за да бъдат техните произведения предложени на благотворителния базар „Шанс за бебе“ – една съвместна инициатива с Фондация „Искам бебе”. Средствата от базара се предоставят на двойка с репродуктивни проблеми от гр. Севлиево, за да продължи животът.

Националният фестивал „Семе българско“ не е само повод да се съберат хиляди хора, за да посетят изложението и да се включат в демонстрациите и дегустациите, а и да подкрепят живота. Вече има едно родено бебе в резултат на вярата, че заедно е възможно да се дарява надежда за живот. И ако миналата година участниците и посетителите изтъкаха обща трибагрена черга, то тази година с общи усилия в парк „Казармите“ ще изгрее слънцето на надеждата. Защо и как ще научите следващия път, защото приказката Фестивал „Семе Българско“ продължава.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Published

on

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.

На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.

За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.

Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.

На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.

Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.

В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Зареди още

Новини

Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати

Published

on

В навечерието на празника на българската просвета и култура – 24 май, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ организира символични протестни действия в културните институти в страната. До тях бе разпространена декларация с исканията на синдиката, сред които са бюджетът за култура да е в размер на 1 % от Брутния вътрешен продукт, двойно заплащане на високо квалифицираните специалисти, работещи в музеи, театри, читалища и библиотеки с цел изравняване със заплащането в образованието и промени в законодателството в сферата на културата.

Днес,23 май, в 12.00 часа служители от Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово излязоха пред сградата в знак на солидарност с исканията за достойни възнаграждения и условия на труд.

Към протеста се присъединиха служители и синдикалисти от РЕМО „Етър”, които днес и утре протестират символично на работните си места с носене на лентички и позициониране на плакати.

От Историческия музей в Севлиево също изразяват своята подкрепа към исканията на синдиката. Очаква се в утрешния ден към протеста да се включат и други културни институти от региона.

Целта на акцията е привличане на общественото внимание към проблемите в областта на културата и алармиране на управляващите за необходимостта от предприемане на конкретни действия.

Зареди още

Новини

Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти

Published

on

450 са зрелостниците, които средните училища и професионални гимназии от Габрово изпратиха тържествено в майските дни. Всеки един от тях получи лично послание от кмета на Габрово Таня Христова, съобщиха от местната общинска администрация.

Личното послание до всеки завършващ дванадесетокласник гласи:

2025 година е специална за нашия любим град Габрово. Отбелязваме 165 години от неговото обявяване за град – години на традиции, упоритост и растеж. Градът ни винаги е бил символ на креативност, амбиция и предприемачески дух, и тези качества без съмнение живеят в теб и във всички млади хора – нашето бъдеще и най-ценен ресурс на Габрово. Помни, че Габрово е много повече от място на картата на света. Габрово е дом, спомен, вдъхновение. Тук, в сърцето на България, са твоите корени, първите ти стъпки и мечти, първите големи планове и успехи. Габрово е твоята изходна точка към света, но също така е и пристан, който винаги ще те очаква… Животът може да те отведе далеч от тук и това е прекрасно! Учи, събирай знания, трупай опит, търси партньори и вдъхновение. Върни се с нови идеи, с нови перспективи и трансформирай града ни – направи го място, което отговаря на твоите мечти и нужди. Ако нещо ти липсва, ако нещо не ти харесва сега – бъди този, който ще го промени и подобри. Помни, че в сърцето на нашия град има място за теб – за мечтите ти, за пътя, който избираш и за всичко, което си и което ще бъдеш. НА ДОБЪР ЧАС!“

Абитуриентските балове в Габрово ще са в дните от 24-ти до 26-ти май включително. И през настоящата година Община Габрово е създала организация завършващите ученици да преминат тържествено по червен килим, в края на който ще ги очаква кът за снимки, тази година мястото за това ще са парадните стълби към Дома на културата “Емануил Манолов“.

Ще има музика, празнично настроение, а за успехите на ученици ще разказват водещите на събитието.

Заповядайте заедно да споделим празничната еуфория на габровските абитуриенти:
24.05.2025 г.
Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
Национална Априловска гимназия от 19.30 часа на площад „Възраждане“

25.05.2025 г.
Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
СУ „Отец Паисий“ от19.00 часа на площад „Възраждане“

26.05.2025 г. Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“

С оглед осигуряване опазване на обществения ред, сигурността на гражданите и безопасността на движението при провеждане на мероприятията са въведени следните временни ограничения: На 24, 25 и 26.05.2025г. за времето от 17.30 ч. до 21.00 ч., се ограничава движението на МПС по следния маршрут: по бул. „Априлов“ от пресечката с ул. „Възраждане“ до пресечката с ул. „Райчо Каролев“ и по ул. „Скобелевска“. Автобусите на градския транспорт по линии 2, 6 и 8 в посока кв. „Недевци“ ще се движат по утвърдения график по ул. „Юрий Венелин“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица