Свържи се с нас

Култура

Георгия Рачева и Павел Митков със съвместна изложба в Народния театър

Published

on

Създателят на една от водещите и утвърдила се в България модна марка в мъжкото облекло и аксесоари GIAR – дизайнерът от Габрово Георгия Рачева, заедно с художника Павел Митков създадоха общ проект, който ще бъде официално представен в Народния театър „Иван Вазов“ в София, по случай международния празник на Театъра (27 март).

Общият проект, наречен с поетичното заглавие „Театърът – близо до сърцето“ и обединяващ два вида изкуство, които от своя страна отразяват трето – театралното, ще бъде показан на събитие, насрочено за 26 март в пространствата на емблематичната столична културна институция.

Изложбата ще бъде открита с коктейл, на който ще бъдат поканени видни личности, свързани с театъра, артисти, представители на институции и други организации. Изложбата е с некомерсиална цел.

Събитието събира 13 картини, на всяка от които ще бъдат изобразени/изрисувани български театри и такива от други европейски градове.

Върху платната са инсталирани вратовръзки и те са основата, върху която се рисува.

Съчетанието на вратовръзки, платна и бои е с театрална цел, в този смисъл може да бъде интерпретирано по няколко начина.

От една страна това е една смела арт инсталация, а от друга – елементът вратовръзка е близък до ежедневието, той е представителна и официална част от облеклото.

И ето приложимата част – вратовръзката “притежава” част от театъра, след като той бъде нарисуван върху тази инсталация. Ако вземеш вратовръзка от картината, ти вземаш част от този театър, а когато я сложиш върху себе си – театърът е близо до сърцето ти!

„Театърът – близо до сърцето“ е едно различно “представление” на българската културна сцена, съчетавайки художествена проява и експеримент с арт акценти.

„Професионалният път, по който съм поела, е в сферата на архитектурата. Тази пролет се дипломирам.

Архитектурата ежедневно ме учи да бъда прецизна в детайлите.

Тя кара фантазията ми да създава изкуство.

Всяко мое хоби има връзка с изкуството. Такава връзка, каквато има и дизайнът на вратовръзки.

Това е моя страст, която материализирах преди една година и продължавам да развивам днес.

Проектите, които съм правила и за които имам идеи в бъдеще, винаги ще бъдат в съчетание с друго изкуство.

Такъв е и общият ни проект с художника Павел Митков.

Съчетание на две изкуства – модно и художествено, отразяващи трето – театралното“, сподели талантливата дизайнерка Георгия Рачева.

Художникът Павел Митков е добре познат с творбите си у нас и чужбина. След 2008 г. той открива много изложби в Москва, Берлин, Цюрих, Рим, Барселона, Палма де Майорка, Инсбрук, Бремен, Милано, Карлови Вари и Новосибирск. Митков получава много награди и международно признание.

Картини на Павел Митков присъстват в колекциите на хора като руския президент Владимир Путин, краля на Белгия Албер II, Папа Йоан Павел II, Папа Бенедикт XVI, бившия кмет на Москва Юрий Лужков, сенатор Хилъри Клинтън.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Култура

НАГ стана асоциирано училище към Софийския университет

Published

on

Националната Априловска гимназия получи едно от най-високите отличия в системата на българското образование. По решение на Ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ училището бе избрано за четвъртото асоциирано училище към най-стария и престижен университет в страната.

Новината беше официално обявена днес – 14 януари, от заместник-ректора по администрацията и информационните дейности на Софийския университет, доц. д-р Първан Първанов, по време на тържественото честване на патронния празник на гимназията пред паметника на Васил Априлов в Габрово.

Асоциираните училища към Софийския университет са част от национална мрежа от образователни институции, които имат официално партньорство с университета. Статутът се присъжда след решение на Ректорското ръководство и одобрение от Министерството на образованието и науката.

Новият статут предоставя редица възможности за учениците и учителите на гимназията – участие в университетски лекции, семинари и научни инициативи, реализация на съвместни проекти с преподаватели от СУ, както и достъп до академични ресурси, лаборатории и иновативни програми.

Учителите ще получават методическа подкрепа и възможности за допълнителна квалификация, а учениците – вдъхновение и реална връзка с академичната общност. Включването на Националната Априловска гимназия в тази престижна група от едва четири училища е признание за високото ниво на обучение, утвърдените традиции и устойчивата работа на училищната общност.

Партньорството със Софийския университет е естествено продължение на мисията, заложена от Васил Априлов – изграждане на модерно и просветено образование, насочено към развитие на таланти, знания и лидерски качества. С този статут гимназията затвърждава своята роля като водещ образователен център, съчетаващ традиция и иновации в подготовката на бъдещите учени, професионалисти и лидери на България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица