Новини
Областният се срещана местни бизнесдами по случай 8-ми март
Областният управител на Габрово Невена Петкова се срещна с жени – представители на бизнеса от региона

снимка: Областна администрация – Габрово
Областният управител на Габрово Невена Петкова и нейният заместник Мария Пенева отбелязаха Международния ден на жената сред жени – представители на бизнеса от региона. Това е една инициатива, подкрепена и от председателя на Клуба на жените предприемачи и мениджъри в България Мариана Печеян, която е само първата от поредица подобни срещи.

снимка: Областна администрация – Габрово
Цветя, поднесени от кавалери от ДГ „Мечо Пух“ и музикални изпълнения, развълнуваха дамите, които макар и на ръководни позиции не определят себе си като жени – предприемачи или мениджъри, а се описват като борци, мечтатели и идеалисти.
В приветствието си областният управител засвидетелства своето уважение към труда на жените и подчерта „онова, което правите – да бъдете майки, съпруги, мениджъри или предприемачи, да бъдете домакини, да бъдете усмихнати и да бъдете конкурентни във всяка една от Вашите бизнес сфери – е изключително достойно.“
„Не е нужно да играем мъжка роля, за да бъдем успешни, няма нужда да искаме от мъжете да се поставят на наше място, за да ни разберат. Необходимо е да търсим баланс, да сме партньори.“ – каза още в изказването си Невена Петкова.

снимка: Областна администрация – Габрово
Според нея равнопоставеността не се свежда единствено до защитените от закона права. Тя се корени в уважението и справедливостта към всеки един човек. И макар да се признава огромната роля на законодателната система в това отношение, крайната цел е да се постигне дълбоко осмислена и осъзната промяна на нагласите и стереотипите в обществото и поведението на всеки един от нас.
Налице са редица нормативни документи на глобално, европейско и национално ниво, които трябва да уредят именно това предизвикателство. Имаме Национална стратегия, приет Закон, имаме отдели, национални съвети, експерти, организации, мерки и политики, но как на практика се случва равенството между мъжете и жените в икономиката?

снимка: Областна администрация – Габрово
Има ли промяна в това направление и сблъскват ли се с трудности жените дръзнали да прекрачат в един „мъжки свят“, както някой бяха определили светът на бизнеса – това обсъждаха по време на срещата, посветена на 8 март, жените – представители на различни фирми и браншове от региона.
Те самите определиха срещата като емоционална и ползотворна и пожелаха да се случва по-често като се набелязват различни теми, които да се дискутират всеки път.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Подписаха договора за ремонт на бившето училище Радион Умников

Кметът на Габрово Таня Христова и управителят на „Вертикал 90“ ЕООД Симеон Кръстев подписаха договор за ремонт и преустройство на сградата на бившето училище „Радион Умников“, информираха от общинската администрация. Емблематичната сграда ще се превърне в Център за дигитални умения и иновации.

Кметът Таня Христова подчерта, че обектът е знаков за развитието на града и за изпълнението на волята на дарителя, а ремонтът трябва да бъде изпълнен качествено и в срок.
От своя страна Симеон Кръстев заяви, че не очаква пречки при изпълнението на проекта. Центърът ще предлага модерна образователна среда с учебни зали, лаборатории, зона „Роботика“ с LEGO® Education, както и пространства за иновации, обучения и събития.


Новини
ПТГ „Д-р Никола Василиади“ откри новата си спортна зала „Арена Механо“

Днес, 19 декември, в деня на патронния си празник, Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, тържествено откри новата си спортна зала „Арена Механо“.

Събитието съвпадна с честването на 130-годишния юбилей на гимназията и се превърна в израз на приемственост между традициите, постиженията и стремежа към развитие.

Официалната церемония започна с ритуал по издигане на националния флаг, поднасяне на венец пред паметника на д-р Василиади и водосвет за здраве и успех.

Лентата на новата зала бе прерязана от кмета на Габрово Таня Христова, председателя на Общинския съвет Климент Кунев, областния управител Мария Башева, директора на гимназията Корнелия Мотова и Юлия Влаева, РУО – Габрово.

В рамките на събитието бяха представени спортните отбори на училището – по футбол, хандбал, волейбол, баскетбол, крикет и боче, които успешно защитават името на гимназията и Габрово на различни състезания.

По повод юбилея Община Габрово връчи на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ Юбилейна грамота за значим принос към развитието на техническото образование, професионализма и връзката между образование, бизнес и общество.

В приветствието си областният управител Мария Башева подчерта, че новата „Арена Механо“ е модерно място не само за спорт, но и за изграждане на характери чрез труд, дисциплина и постоянство.

Кметът Таня Христова изтъкна, че 130-годишната история на гимназията е пример за устойчивост и отдаденост на знанието, а новата спортна зала е „пространство, което ще вдъхновява младите хора да се развиват, да спортуват и да мечтаят“.


Икономика
НАП публикува подкаст епизоди за приемането на еврото

С поредица от подкаст епизоди Националната агенция за приходите (НАП) разяснява подробности около приемането на еврото като официална валута в България. Целта е чрез достъпно поднесено видео съдържание гражданите и бизнесът да се запознаят с изискванията, свързани с използването на единната европейска валута, декларирането и плащането на данъците и осигурителните вноски, посочват от НАП.
В единия от подкаст епизодите експерти на приходната агенция предоставят важна и полезна за бизнеса информация относно отчитането на продажби и сторно операции, както и фактури и известия към фактури, приключване на касови апарати на 31.12.2025 г. и работа в евро. Той е достъпен в YouTube канала на НАП: https://www.youtube.com/watch?v=BpsR7q8neKs&t=102s, както и в каналите на Агенцията в Инстаграм: https://www.instagram.com/p/DRxXvl9gHYj/ и TikTok: https://www.tiktok.com/@nationalrevenueagency/video/7578878570706095382?lang=en.
Друга тема, която е засегната в подкаст епизод, е свързана с данъчните и осигурителните декларации след 01.01.2026 г. След тази дата в НАП ще се подават, както декларации за данъчни и осигурителни периоди отпреди въвеждането на еврото в България, така и декларации за текущи периоди – т.е. за периоди през 2026 г.
Подкастът е достъпен на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=lQFi5VhPIVY, както и в Инстаграм и TikTok. В третия от публикуваните подкаст епизоди се дават подробности и за двойното обращение на лева и евро, съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България, както и за контролните дейности на Националната агенция за приходите.
Подкастът може да бъде видян на: https://www.youtube.com/watch?v=rDIBIBfDhsc&t=5s, както и в Инстаграм и TikTok. През следващите седмици предстои публикуването на епизоди с информация и за това в каква валута ще се плащат актовете по контролни производства след въвеждане на еврото и как ще става счетоводното отчитане след 1 януари 2026 г.
Подкаст епизод ще бъде посветен и на темата за електронен трудов запис, в каква валута ще се вписват заплатите ни, трябва ли работодателите да подават допълнителна информация в НАП след 1 януари 2026 г.; Декларирането на доходи от платформи за краткосрочно отдаване под наем в условията на новата валута, както и подаване на декларации за стар период, плащане на данъци след 01.01.2026 г., регистрация по ЗДДС също намира място във видео съдържанието.
Плащането на просрочени задължения след 01.01.2026 г. и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за публични вземания, е друга от темите в YouTube канала на Агенцията. Повече информация може да намерите в сайта на НАП, каналите на приходната агенция в YouTube и Rakuten Viber, страниците във Facebook, Twitter (Х) и LinkedIn.


-
Кримипреди 7 дни34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Кримипреди 6 дниДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Кримипреди 5 дниОткриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец
-
Новинипреди 7 дниТаня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО
-
Любопитнопреди 7 дниПТГ „Д-р Никола Василиади“ отбелязва 130 години с тържествен концерт
-
Кримипреди 3 дниЗадържаха жена, откраднала 12 000 лева от съсед. Парите заровила в гората
-
Кримипреди 4 дниТъмни облаци надвиснаха над друсания и без книжка, катастрофирал при гонка с полицията
-
Любопитнопреди 7 дниДетското коледно градче на Габрово отваря тази вечер






