Свържи се с нас

Култура

Отборът на ПМГ спечели Gabrovo Game Jam

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

Играта „Чуждестранна зараза“, на отбора от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, спечели вниманието на журито и взе първа награда в Gabrovo Game Jam 2018, информираха от Дома на хумора и сатирата.

„По някаква причина Пешо се ядосва на хората от Габрово. Решава, че ще отрови котките им. Известно е само, че животинките могат да бъдат спасени, ако им се отрежат опашките. Послепис: Рязането на опашките е стара традиция в Габрово“. Това е краткото описание на играта, станала част от световната платформа на Global Game Jam 2018 и взела първа награда в локалното издание на хакатона.

снимка: Дом на хумора и сатирата

Играта бе разработена в рамките на Gabrovo Game Jam 2018, състоял се през изминалите почивни дни в Дома на хумора и сатирата.

Учениците от Природоматематическата гимназия Виктор Венков, Адриян Ибовски, Георги Христов и Георги Генков разработиха прототип на игра в няколко нива, целта на която е да бъдат спасени от зараза колкото се може повече габровски котки.

снимка: Дом на хумора и сатирата

Котка с отрязана опашка не може да се зарази, всяка отрязана опашка на вече заразена котка намалява разпространяването на заразата. С всяко изминало ниво става все по-трудно да намериш къде са заразените и здрави котки, а броят на щракванията на ножицата е ограничен.

Темата, по която работиха всички геймъри по света в десетото юбилейно издание на Global Game Jam, бе transmission. С многозначен превод на български (предаване, предавка, скоростна кутия, радиопредаване, телевизионно предаване), на местно ниво тя бе интерпретирана от участниците в духа на обявената преди дни грипна епидемия в областта и бързото предаване на вируса.

В хакатона се включиха общо 5 отбора, като три от тях се представиха със завършени и работещи игри пред журито в състав: д-р Светослав Косев – зам. декан на Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет, д-р Божидар Станчев – експерт по топология на 3D моделирането и Маргарита Доровска – директор на Дома на хумора и сатирата.

Наградният фонд бе осигурен от главните организатори на събитието – Музей „Дом на хумора и сатирата” в партньорство с местни фирми. Инициатор и координатор на второто издание на хакатона отново е Мартин Русков, а програмистът Любомир Русев от Габрово подпомогна събитието в ролята на ментор на участниците.

снимка: Дом на хумора и сатирата

Състезаваха се и още две игри. „Заразна любов” на Радостин Лефтеров, студент в ТУ-Габрово и Емил Йорданов, режисьор, познат ни от „Малка театрална компания”, се класира на второ място. Играта впечатли с интересната си концепция за „ игра без край”, с направените на ръка рисунки и със записаните на място звуци.

Третият прототип на игра, със заглавие „Предавки”, бе направен само за ден и представи впечатляваща графика и симпатична идея. Играчите трябва да сортират различни видове зъбчати колела според вида на индустрията/техниката, в която могат да се използват.

снимка: Дом на хумора и сатирата

В рамките на Gabrovo Game Jam се проведе и паралелно събитие. В него се включиха деца на различна възраст от детска градина „Явор”. Само за 4 часа заедно с родителите и учителите си те измислиха тема, сглобиха близо 20 компонента и разиграха игра. В нея играчите, движейки се по трасе, се борят с препятствия, оставени от минали преди тях зомбита.

За преодоляване на препятствията е необходимо да се паднат определени комбинации на заровете, с които получаваш карти с различни ресурси (любов, светлина, цветя, дървен материал и т.н.), или възможност да преминеш по друг начин планини, мостове, големи гъби, скали и други.

Следващото издание на хакатона ще бъде през януари 2019.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица