

Култура
Отборът на ПМГ спечели Gabrovo Game Jam

снимка: Дом на хумора и сатирата
Играта „Чуждестранна зараза“, на отбора от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, спечели вниманието на журито и взе първа награда в Gabrovo Game Jam 2018, информираха от Дома на хумора и сатирата.
„По някаква причина Пешо се ядосва на хората от Габрово. Решава, че ще отрови котките им. Известно е само, че животинките могат да бъдат спасени, ако им се отрежат опашките. Послепис: Рязането на опашките е стара традиция в Габрово“. Това е краткото описание на играта, станала част от световната платформа на Global Game Jam 2018 и взела първа награда в локалното издание на хакатона.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Играта бе разработена в рамките на Gabrovo Game Jam 2018, състоял се през изминалите почивни дни в Дома на хумора и сатирата.
Учениците от Природоматематическата гимназия Виктор Венков, Адриян Ибовски, Георги Христов и Георги Генков разработиха прототип на игра в няколко нива, целта на която е да бъдат спасени от зараза колкото се може повече габровски котки.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Котка с отрязана опашка не може да се зарази, всяка отрязана опашка на вече заразена котка намалява разпространяването на заразата. С всяко изминало ниво става все по-трудно да намериш къде са заразените и здрави котки, а броят на щракванията на ножицата е ограничен.
Темата, по която работиха всички геймъри по света в десетото юбилейно издание на Global Game Jam, бе transmission. С многозначен превод на български (предаване, предавка, скоростна кутия, радиопредаване, телевизионно предаване), на местно ниво тя бе интерпретирана от участниците в духа на обявената преди дни грипна епидемия в областта и бързото предаване на вируса.
В хакатона се включиха общо 5 отбора, като три от тях се представиха със завършени и работещи игри пред журито в състав: д-р Светослав Косев – зам. декан на Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет, д-р Божидар Станчев – експерт по топология на 3D моделирането и Маргарита Доровска – директор на Дома на хумора и сатирата.
Наградният фонд бе осигурен от главните организатори на събитието – Музей „Дом на хумора и сатирата” в партньорство с местни фирми. Инициатор и координатор на второто издание на хакатона отново е Мартин Русков, а програмистът Любомир Русев от Габрово подпомогна събитието в ролята на ментор на участниците.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Състезаваха се и още две игри. „Заразна любов” на Радостин Лефтеров, студент в ТУ-Габрово и Емил Йорданов, режисьор, познат ни от „Малка театрална компания”, се класира на второ място. Играта впечатли с интересната си концепция за „ игра без край”, с направените на ръка рисунки и със записаните на място звуци.
Третият прототип на игра, със заглавие „Предавки”, бе направен само за ден и представи впечатляваща графика и симпатична идея. Играчите трябва да сортират различни видове зъбчати колела според вида на индустрията/техниката, в която могат да се използват.

снимка: Дом на хумора и сатирата
В рамките на Gabrovo Game Jam се проведе и паралелно събитие. В него се включиха деца на различна възраст от детска градина „Явор”. Само за 4 часа заедно с родителите и учителите си те измислиха тема, сглобиха близо 20 компонента и разиграха игра. В нея играчите, движейки се по трасе, се борят с препятствия, оставени от минали преди тях зомбита.
За преодоляване на препятствията е необходимо да се паднат определени комбинации на заровете, с които получаваш карти с различни ресурси (любов, светлина, цветя, дървен материал и т.н.), или възможност да преминеш по друг начин планини, мостове, големи гъби, скали и други.
Следващото издание на хакатона ще бъде през януари 2019.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 5 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие