

Любопитно
Този уикенд стартира Gabrovo Game Jam 2018

снимка: Photo Place Club
Този уикенд в Дома на хумора и сатирата започва Gabrovo Game Jam 2018, състезание за разработка на компютърни игри. Габровският джем ще стартира още в ранния след обяд в 15:00 часа с прожекция на филма „Indie Game” (в оригинал с английски субтитри).
За тазгодишното издание са регистрирани близо 20 участници – програмисти, гейм дизайнери, художници. В 17 часа в петък ще се обяви темата на юбилейното издание на Global Game Jam 2018, по която ще работят отборите.
През 2018 световната инициатива отбелязва своя 10ти рожден ден. До неделя, 15 часа отборите ще трябва да качат своите прототипи на игри в сайта на Global Game Jam. На местно ново игрите ще бъдат оценявани от професионално жури, което ще търси габровски символи и характери в игрите. Наградите са осигурени от музея, местни фирми и спонсори.
Специален акцент в програмата на хакатона е детското ателие за изработка на настолни игри, съорганизирано от Детска градина „Явор”. Ако желаете Вашето дете да се включи, заповядайте в събота, в часовете между 11 и 13 часа.
Над 800 са регистрираните локации по целия свят, като в България джемове ще има в градовете София, Бургас, Пловдив и Варна.
Очакват ни интересен и динамични почивни дни. Музеят и събитието са отворен за любопитни посетители, а ако искате да тествате игрите преди да бъдат предадени за оценяване, може да го направите в неделя около обяд. Със заплащане на входна такса може да посетите джема и да разгледате експозициите.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
„Габровски гласчета“ с четири „ДА“ в „България търси талант“


Детската фолклорна формация „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“, с ръководител Стефка Стоева, покори сцената на националното шоу „България търси талант“ и получи четири категорични „ДА“ от журито.
За публиката и познавачите това признание не е изненада, тъй като малките певци от години прославят родния си град, носейки десетки награди и отличия от престижни конкурси. Именно тези успехи са тяхната визитна картичка, която отвори вратите към телевизионния формат.

На сцената се изявиха 32 талантливи деца, които успяха да предизвикат усмивки и възторг у строгото жури, спечелвайки симпатиите му още с първите изпълнения.
Предстоят следващите етапи от надпреварата, а подкрепата на габровските фенове ще бъде решаваща за бъдещите успехи на формацията.
Поздравления за „Габровски гласчета“ и успех в следващите кръгове!


Любопитно
Северозападният хумор идва на гости в ДХС


Северозападният хумор идва на гости в Музея на хумора и сатирата в Габрово на 1 октомври от 17.30 часа. Любимата на малки и големи Цветелина Цветкова ще пристигне, за да представи книгата си за деца- „Нищимошката“ с илюстрации на Свилен Димитров, създател на анимацията на номинирания за “Оскар“ Super Size Me.
Няма да Ви се размине и срещата с най-известната българска лейди- „Лейди Гергана“. За да видят гостенките ни, че габровци не сме толкова стиснати, докато те ни разсмиват, ние ще ги учим как да играят хорото по терлици и още няколко габровски трика.
Лейди Гергана ще попълни пропуските си за женското здраве със съветите на д-р Валерия Стоянова. Момо от „Нищимошката“ ще разбере от д-р Светла Пашова, че може всичко, когато е здрава.
Входът е свободен, а всички желаещи да подпомогнат каузата за детски кът в Педиатрията на областната болница могат да го направят с дарения в поставените на събитието кутии.


Любопитно
Мисия лапички – да преброим опашки



Тази неделя, 28 септември, от 11.00 часа всички любители на четириногите приятели са поканени на поредната „Горска среща на Градище“. Събитието ще обедини малки и големи около мисията „Да преброим опашки“. А онези, които имат място в сърцето и дома си за нов любимец, ще могат да си тръгнат с пухкаво кученце.
Някои гости ще дойдат на два крака, други – на четири, но всички заедно ще бъдат част от промяната. Специален гост на срещата ще бъде фондация „Четири лапи“, представена от първото си терапевтично куче – Смайли, и неговия водач Антония Рикова. Те ще покажат техники за обучение и ще дадат полезни съвети за отглеждане на кучета чрез търпение и грижа.
Програмата включва и представяне на онлайн курса „Академия за приюти“, част от проекта „Обществена ангажираност“. Всеки, дошъл със своето куче, ще има шанс да спечели награда. Снимките на четириногите гости ще бъдат публикувани на страницата на „Горски срещи на Градище“ във фейсбук, а трите с най-много харесвания ще бъдат отличени с висококачествена храна за домашни любимци.
Разбира се, всяка пристигнала опашка ще бъде почерпена с вкусни лакомства. Миналата година организатор на събитието беше фондация „ОТ БГ“, но този път щафетата е в ръцете на учениците от 12 „В“ клас на Национална Априловска гимназия, които показват своята отдаденост на каузата.
Партньори на инициативата са Приютът за безстопанствени животни към Община Габрово и фондация „Четири лапи“, а за наградите и почерпката се грижат зоомагазини „Рокси Маркет“.


-
Икономикапреди 7 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Икономикапреди 4 дни
НАП наблюдава борси, тържища и складове в цялата страна
-
Икономикапреди 4 дни
Близо 1000 граждани и фирми дадоха оценка на контролните действия на НАП
-
Новинипреди 4 дни
9-годишният Иван Екимов спечели шахматен турнир в Стражица
-
Културапреди 3 дни
НМО показа в Ямбол с изложбата „Училищни символи и ритуали“
-
Новинипреди 4 дни
Положиха основния камък на новия параклис кв.“Шенини“ в Габрово
-
Културапреди 3 дни
„Габровски гласчета“ с четири „ДА“ в „България търси талант“
-
Икономикапреди 4 дни
МТСП обяви конкурс за годишната Национална награда за социални иновации