Новини
Не тръгвайте на път, освен ако не е крайно наложително, призова Общината

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Няма населени места, лишени от електроснабдяване. ОП „Благоустрояване“ обработва градската пътна мрежа, фирма „Димас“ почиства пътните участъци в към селата.
Основните дейности относно транспорт, водоснабдяване, снабдяване на населението с хранителни и други основни стоки сe изпълняват в рамките на нормалната дейност при зимни условия.
Учениците, подлежащи на задължително обучение от населените места, в които няма училища са транспортирани до учебните заведения.
Общински пътнически транспорт изпълнява линиите със закъснение, част от извънградските не са изпълнени до край.
Проходът Шипка е проходим при зимни условия, пътното платно е заснежено, обработено, почистено и опесъчено. Височината на снежната покривка е 30 см, температурата – минус 7. Остава в сила забраната за движение на МПС с обща маса над 12 тона.
Пътищата за Севлиево, Трявна, Дряново са почистени, проходими при зимни условия.
В курортен комплекс Узана вали сняг и има силен вятър. Температурата е минус 6, снежната покривка е 35 см. Пътят е проходим при зимни условия.
Времето в Габрово е облачно, вали слаб сняг. Температурата на въздуха е 1 градус, а влажността – 93%.
Във връзка с обявения оранжев код за силен снеговалеж и навявания, Община Габрово съветва гражданите да не предприемат пътувания извън града, освен ако не е крайно наложително.
Прогнозата за времето е, че за днес е обявен оранжев код за значителни валежи от дъжд, който ще премине в сняг.
Днес, в по-голямата част от страната, валежите ще продължат, като около обяд и по Черноморето дъждът ще премине в сняг. Значителни ще бъдат в Северна и Източна България. Още преди обяд в югозападните райони валежите ще спрат и облачността ще се разкъса. Ще остане ветровито със силен, по Черноморското крайбрежие временно и бурен, северозападен вятър, който ще е причина за снежни виелици и образуване на преспи и навявания. Максимални температури – между минус 1° и 4°, по Черноморието до 8°. През нощта срещу вторник в цялата страна снеговалежите ще спрат и над много райони облачността ще се разкъса.
Атмосферното налягане е значително по-ниско от средното за януари – от запад ще започне да се повишава.
Над планините ще бъде облачно с валежи от сняг. По-късно през деня в масивите от Югозападна България валежите ще спрат. Ще духа силен и бурен северозападен вятър и ще има снежни виелици и по проходите ще се образуват преспи. Максимална температура на височина 1200 метра около минус 3°, на 2000 метра – около минус 8°.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Лауреатите на пленера по живопис гостуват с изложба в Икономовата къща

На 16 юни, вторник, от 17.30 часа Исторически музей – Дряново открива в залите на Икономовата къща съвместна изложба с творби на художничките Севда Потурлян и Надя Петрова, носители на наградата на град Дряново за живопис за 2025 година.
И двете художнички са лауреати от миналогодишното издание на националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, който Исторически музей – Дряново и Община Дряново организират вече няколко години.
Споделяйки наградата, те спечелиха правото да представят своето творчество в Дряново през настоящата година. Предстоящата изложба предхожда провеждането на пленера и се явява естествен мост към творческата енергия на новите участници, създавайки обща духовна среда между художници и публика.
На 5 юли изложбата им ще отстъпи място на новото издание с творбите от тазгодишното издание на пленера, чието официално откриване е насрочено за именно за тази дата.

Севда Потурлян е родена през 1971 г. и завършва специалността „Илюстрация и оформление на книгата“ в Националната художествена академия. Реализирала е няколко самостоятелни изложби в страната и чужбина, участвала е в множество общи изложби, като нейните творби са удостоявани с награди от различни конкурси. Картините й са лично преживяване, емоция и страст, родени от първия допир с непознатия свят. В тях тя носталгично не желае да се раздели с времето на тишина и покой – с онази семейственост и близост, която облъхва детството с аромата на махленската неделна утрин.

Цветността е водеща и основополагаща в творчеството й: топлотата на колорита, богатството на баграта и наблягането на цвета определят нейния художествен вкус. Акварелните й творби са израз на душевност, в която детето все още вярва в героите от приказките. Те привличат зрителя магнетично, правят го съпричастен на емоцията на своя създател и го повеждат към далечен, цветен и приказен свят – онзи, който забързаният съвременник е оставил някъде в отминалото време.

Надя Петрова е родена през 1963 г. в Стара Загора. От 1996 г. се занимава с керамика, а от 2003 г. работи изключително в областта на живописта – в жанровете пейзаж и натюрморт. Участвала е в редица групови изложби и е организирала множество самостоятелни представяния. Активен художник с определен личен почерк и пластична идентичност, тя споделя своето творческо кредо: „Една форма може да бъде дърво, може да бъде къща, а може и да е просто произволна форма, която ми трябва композиционно, за да завърши идеята.“ Тази двойственост – между съзерцателно-абстрактното и конструктивното – е характерна за нейното изкуство.

Някои платна са по-пейзажни, други силно напомнят на конструктивизъм, при който, според самата авторка, архитектурата е сведена до „минимализъм на геометрични форми.“ Особено внимание художничката отделя на цвета, наричайки го „много лично нещо“: „Аз си позволявам понякога да работя в една по-студена гама, друг път в много топли или в черно-бели контрасти.“ Петрова не търси механично пресъздаване на натурата, а усещане: „По-скоро усещане за нещо рисувам. Правя си своя свят с някакво усещане.“
Изложбата на Надя Петрова и Севда Потурлян в Икономовата къща може да бъде разгледана от 16 юни до 5 юли 2026 г.
Крими
ГДБОП задържа тревненец заради порно с деца

ГДБОП задържа мъж от Трявна, на 39 години с инициали А.Н., заради разпространение на порнографски материали, за създаването на които са използвани малолетни и непълнолетни деца.

Специализираната операция е била проведена от антимафиотите на територията на област Габрово днес, 11 юни.
Полицейските действия са предприети в рамките на провеждаща се международна операция Mariposa на фондация Child Rescue Coalition.
Действията по разследването са извършени под надзора на Териториално отделение – Трявна към Районна прокуратура – Габрово.
При претърсване в жилището на задържания е намерена и иззета компютърна конфигурация, съдържаща 77 GB порнографски материали – видеоклипове и фотографски изображения, за създаването на които са използвани ненавършили 18-годишна възраст лица или които изглеждат като такива.

Оперативната работа по разкриването на случая е била проведена от ГД БОП – Велико Търново и координирана с прокуратурата на поредица от работни срещи.

Лицето е задържано за срок до 24 часа по Закона за МВР. Работата по случая продължава. Предстоят разпити на свидетели и назначаване на техническа експертиза на иззетите компютърни данни.

Крими
Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.
По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.
Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.
По случая е образувано досъдебно производство.

-
Кримипреди 3 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Новинипреди 7 дниОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“
-
Кримипреди един денНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Кримипреди 4 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Новинипреди 4 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 4 дниЗаплатите в Габровско: Ръст на цифрите, застой в класацията!
-
Културапреди 4 дниГаброво бе домакин на захарната асамблея „Моята България“
-
Новинипреди 4 дниВтора поредна шампионска титла по хандбал за Механото








