

Култура
Национален конкурс „Мартеници от гайтан“

снимка: ЕМО „Етър“
Регламент
организиране и провеждане на
Национален детски конкурс „Мартеници от гайтан”
За първи път Етнографски музей на открито „Етър” обявява Национален детски конкурс „Мартеници от гайтан”, в който могат да се включат деца и подрастващи до 18 години. Гайтанът е плетен вълнен шнур, използван за украса на българското народно облекло.
Широкото му използване води до механизация на процеса на плетене, чрез въвеждането в употреба на гайтанджийските чаркове.
Такива чаркове, както и целия процес на изплитане на гайтан, днес могат да се видят в действащата Гайтанджийска одая в ЕМО „Етър”. Съвременните възможностите за употреба на гайтана са разнообразни.
Той намира приложение при декорацията на дрехи, пана, бижута, а защо не и при изработка на един толкова български обреден символ, какъвто е мартеницата.
I. Цели
• Обогатяване знанията за първомартенската обредност.
• Провокиране на интерес в участниците да се запознаят с предназначението на гайтана в миналото и приложението му днес.
• Насърчаване творческите способности и фантазията на младите хора при изработката на мартеници.
• Формиране на естетическо мислене.
II. Условия
Конкурсът се организира от Етнографски музей на открито „Етър” – Габрово.
Конкурсът е национален. В него могат да се включат както индивидуални, така и групови участници.
Мартениците за конкурса трябва да бъдат изработени от гайтан или той да бъде комбиниран с други материали. Кратко ръководство за работа с гайтан може да намерите на https://www.facebook.com/etar.children/-
Мартениците за конкурса, придружени с имена на участниците, възраст, клас, име на училище / клуб, читалище /, адрес, телефон за контакт, активен email се изпращат на адрес: Габрово 5309, ул „Ген.Дерожински” 144, Етнографски музей на открито „Етър”, за конкурс „Мартеници от гайтан”.
Отличените в конкурса мартениците остават за фонда на музея. Всички останали се включват в благотворителен базар. Събраните средства ще бъдат дарени на инициативата „Българската коледа”, провеждана под патронажа на Президента на Република България.
По време на конкурса ще бъдат организирани творчески работилници за изработване на мартеници от гайтан в Център „Българка” по предварителна заявка. Таксата за участие е 2 лв на дете.
Гайтан може да бъде закупен или поръчан в ЕМО „Етър” на телефон 066/801 840. Предлагаме гранчета бял гайтан с дължина до 14 м и червен, син, зелен, жълт, кафяв и черен гайтан с дължина до 13 м. Цената на едно гранче е 6 лв. Има възможност на закупуване на половин гранче (около 7 м.) на цена 3 лв. Гайтан се предлага до изчерпване на количествата. Доставката е с куриер с наложен платеж.
III. Журиране
Мартениците се преглеждат и селекционират от тричленно жури. В него влизат: председател – майстор на изделия от гайтан и двама музейни специалисти от ЕМО „Етър”.
Критерии при журирането:
Оригиналност на мартеницата.
Сложност на орнаментиката.
Прецизна работа с гайтана.
Награди:
Връчват се в две категории – индивидуална и групова, от първо до трето място.
Победителите получават диплом за участие, годишни абонаментни карти за посещение на ЕМО „Етър” и предметни награди.
Допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.
IV. График на конкурса
Начало на конкурса 15 януари 2018 г.
Краен срок за приемане на мартениците 15 февруари 2018 г.
Провеждане на творчески работилници 15 януари – 15 февруари 2018 г.
Журиране 16 – 19 февруари 2018 г.
Благотворителен базар 20 февруари – 5 март 2018 г.
Награждаване 1 март 2018 г.
За повече информация:
Любомира Иванова
Тел.: 0884 772415; 066/810560
e-mail: l.ivanova@etar.bg
Галя Кръстева
Тел.:0884 345432; 066/810565
e-mail: g.krasteva@etar.bg
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Започнаха Славейковите празници в Трявна


Най-значимото културно събитие, посветено на делото на баща и син Петко и Пенчо Славейкови, официално започна във възрожденска Трявна. Четиридневните Национални Славейкови празници се провеждат от 1968 година насам и са под патронажа на президента на Република България. Тази година официален гост бе вицепрезидентът на Републиката г-жа Илияна Йотова, която заедно с кмета на Община Трявна постави начало на културните мероприятия в града.
Славейковите дни, които ще продължат до 28 май 2023 год. включително, бяха открити вчера, 25 май 2023 год., на площад „Капитан дядо Никола“ с отслужване на празничен водосвет. Въпреки дъждовното време събитието събра десетки гости, сред които областният управител и зам.-областният управител на област Габрово, председателят на Общински съвет Трявна, общински съветници, чуждестранни делегации от побратимените на Община Трявна градове от Полша, Република Северна Македония, Хърватия и Швейцария, както и представители на сдружение „Дузлаж“; почетни граждани и съпруги на почетни граждани на Трявна; кметове на общини, представители на регионални институции, десетки жители и гости на града.
В своето приветствено слово кметът на Община Трявна подчерта щастието тревненци да бъдат горди последователи на завещаното от баща и син Славейкови и настоящият им дълг културното и духовно богатство да бъде съхранено и предадено на идните поколения.
„За мен е висока чест и привилегия да съм днес тук и да имам възможността да кажа „Добре дошли!“ на Националните Славейкови празници 2023 година! Символ на нашия град, символ на почит и уважение към делото на баща и син Славейкови! Убедена съм, че всеки, който веднъж се е докоснал до словата на Славейкови, до възрожденският пламък на града ни, до богатите традиции и впечатляващата ни архитектура, която е навсякъде около нас, винаги се връща в Трявна! Щастлива съм, че и тази година, имаме възможност да проведем Националните Славейкови празници, защото трябва да помним завещаното ни от Славейкови, да следваме делата, заветите и пътят им! И само по този начин ще покажем на децата ни, че те, Славейкови, са стожерите на духовното пробуждане на нашия народ и че завещания морал, ценности и вяра са гордост за всички нас, гордост за България! И нека днес, нашите деца продължават да четат и да откриват красотата в стиховете и поемите на баща и син Славейкови, защото именно те пробуждат народа ни към духовно и културно израстване. Защото историята ни не е само минало, тя е настояще и бъдеще! А всички ние сме щастливци! Щастливци сме, че нашият град е Трявна, градът на Славейкови и че никой не успя да пречупи духа ни, за да продължим започнатото и да вървим напред! Затова е наше задължение ревностно да пазим завещаното ни и да покажем на нашите деца, че трябва да останат завинаги, свързани с Трявна, със словата на Славейкови. Нека не забравят, че да са неразделни и да носят истинската любов в сърцата си е най-голямото богатство и че както е казал Пенчо Славейков „…сърцето е склад, отгдето умът черпи най-хубавата храна…“. Нека носим Трявна в сърцата си.
Тук е моментът да споделя, че и тази година Националните Славейкови празници се провеждат под патронажа президента на Република България г-н Румен Радев, разбира се с финансовата подкрепа на Министерство на културата и фирма „ЕМКО“. Благодарим Ви! Радвам се, че въпреки времето виждам толкова хора на емблематичния за нас площад и тази вечер и през следващите няколко дни ще имаме възможност да се насладим на прекрасната програма, която сме подготвили! Затова пожелавам вдъхновение и успешни изяви на участниците в Националните Славейкови празници тази година. Нека бъдем здрави, нека бъдем духовно извисени. Нека бъдем горди последователи на Славейковия род. На добър час! Обявявам Националните Славейкови празници 2023 година за открити!“, заяви в своето приветствено слово кметът на Община Трявна по случай официалното откриване на тазгодишните Национални Славейкови празници в Трявна.
Цялата статия можете да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
С молебен, поднасяне на цветя и шествие Габрово почете празничния 24 май


Денят на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, бе тържествено отбелязан и в Габрово.

Честванията започнаха в храма „Успение на Пресвета Богородица“, където габровски свещеници отслужиха молебен.

След църковната служба, от православния храм литийното шествие се отправи към паметника на Васил Априлов, където официалните лица и граждани, уважили Празника, поднесоха венци и цветя.

След това шествието на габровските преподаватели, ученици, студенти, детски градини, просветни и културни дейци, институции и граждани премина по бул.“Априлов“ през площад „Възраждане“, на който бе разположена официалната трибуна с всички гости, и завърши на улица „Скобелевска“.

Денят на на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, която произнесе слово за Празника.

Сред официалните гости на честването бяха областният управител на Габрово Кристина Сидорова и нейният заместник Андрей Николов, председателят на Общински съвет – Габрово Климент Кунев, зам.-кметовете на Габрово арх. Николай Меражчиев Невена Минева, началникът на РУО – Габрово Георги Маринов, ректорът на Технически университет – Габрово инж. Илия Железаров, директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева, директор на РБ „Априлов – Палаузов“ Савина Цонева, директорите на ДТ „Рачо Стоянов“ Петко Койчев и ДКТ – Габрово Алфидин Ахмедов.

Първи пред официалната трибуна преминаха малчуганите и училите от детските градини, следвани от професионалните гимназии и училища, и Техническия университет. Денят Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май завърши с Празничен концерт на ДФА „Габровче“.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Таня Христова: Днес благодарим на първоучителите

Честит празник на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – един от най-хубавите български празници, който винаги ни озарява със светлината на своята тържественост, носи ни гордост и ни вдъхновява за новите бъднини. Празник, който ни обединява, така както културата и изкуството имат силата да сближават и не познават граници. Празник, който носи духа на миналото в най-романтичните му и очарователни краски, който ни напомня за развитието на новобългарската култура и за това как просветата изиграва една от най-важните роли на мощен ускорител в съзряването на националното ни съзнание.
Днес ние говорим за силата на словото и просвещението, отдаваме признание към дейците на Българското Възраждане, които ни поразяват с всеобхватните си интереси, с безкрайното си трудолюбие и себеотрицание, с високата си нравственост. Онези, които смятаха, че учението трябва да е преди всичко, защото знаеха, че „..науката е слънце …“ и, че „…народността не пада там, дето знаньето живей!“.
Понякога голямата дистанция на времето, която ни дели от събития и личности, не ни позволява да почувстваме и да разберем напълно тяхната значимост и величие. И това е нашата роля – на родители, просветители, културни дейци – да припомняме техните дела и да откриваме духа им в днешните „Дарования и постижения“.
Щастлива съм, че те са навсякъде около нас – във всички сфери на науката, изкуството, творчеството. И вярвам, че следваме достойно завещаното ни от „патриарха на българските книжовници и педагози“ Неофит Рилски.
230 години след рождението му е време да си спомним, че именно в нашето Габрово с прогресивните си възгледи, рилският йеромонах поставя на здрава основа училищното обучение – въвежда взаимоучителната метода, нови учебни предмети, новобългарски език, отхвърля завинаги схоластиката и догматизма на старата килийна система. И така Габровското училище стана първото новобългарско светско училище, а градът ни и сега гордо носи титлата – люлка на светското образование в България.
И днес Габрово е визионерски град, в който науката се развива с амбициите да го превърнем в център на устойчив бизнес и иновации, да бъде привлекателен за млади учени и таланти, и готов за предизвикателствата и каузите на бъдещето.
Нашата образователна среда е гостоприемна, за да имаме най-добрите условия за обучение и възпитание, за творчество и развиване на умения. Тук се създава съвременно изкуство, което черпи вдъхновение от миналото, но има смели, прозорливи амбиции и новите идеи. Тук живеят, работя и творят изключителни хора на духа и книжовността, и Габрово се гордее с тях!
Точно както всеки българин се гордее с 24 май, защото той е най-вдъхновяващият празник на надеждата ни за утрешния ден. Чрез него ние благодарим на първоучителите, които ни дариха духовност и култура, покланяме се на словото българско, което съхранява през времето и пространството нашата идентичност, и благославяме всяко дете да бъде пазител на българщината с магичните думи: „Върви, народе възродени, към светла бъднина върви“!
Бог да пази България! Честит празник!
Таня Христова,
Кмет на Габрово
-
Кримипреди 4 дни
„Нелягал по баловете“ младеж остана без книжка заради пико
-
Кримипреди 5 дни
Жена пострада при катастрофа в Габрово
-
Културапреди 7 дни
Кристина Сидорова: Буквите са нашият неизчерпаем източник на знание!
-
Новинипреди 7 дни
Над 9 500 лв събра благотворителният базар за лечението на 3-годишната Мони
-
Новинипреди 5 дни
Продължава пролетното зацветяване на Габрово
-
Културапреди 7 дни
Поздравление от кмета на община Трявна по случай 24 май
-
Любопитнопреди 5 дни
Градищенски мегдан тази неделя
-
Културапреди 6 дни
Таня Христова: Днес благодарим на първоучителите