Свържи се с нас

Новини

Инж. Николов: Дейността по опазване на горите в Габровско е добра!

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

Анализ за дейността по опазване на горските територии, дивеча и рибните ресурси за периода от началото на годината до 30-ти ноември при Регионална дирекция по горите Велико Търново – област Габрово, беше основната точка за обсъждане по време на заседание на Областния консултативен съвет по охрана на горите, дивеча и рибата.

Докладът по дейността представи директорът на РДГ Велико Търново инж. Николай Николов. Той обясни, че Дирекцията заема части от Средна Стара планина, Предбалкана и Дунавската равнина на територията на Великотърновска и Габровска области с надморска височина от 16 м. до 1971 м.

Общата площ на горските територии в териториалния обхват на РДГ – Велико Търново към 31.12.2016 г. е 218 264 ха, от които 93 979 ха / или 43% / от общата площ са в област Габрово. От началото на годината до 30 ноември на територията на област Габрово са извършени 2173 бр. проверки, съставени са 193 бр. АУАН.

Издадени са 149 бр. наказателни постановления и са влезли в сила 115 бр . По тях са наложени глоби в размер на 12 790 лв, имуществени санкции – 1450 лв, обезщетения – 53,30 лв. и парична равностойност на предметите на нарушението – 1047,98 лв.

През ревизирания период на 2017 година за територията на дирекцията са влезли в сила 300 бр. НП, за сумата от 26 914, 43 лв. Към момента е събрана сумата от 5307, 27 лв по общо 76 бр. НП, като от тях няма събрани суми от НАП. Събираемостта по влезли в сила наказателни постановления за 2017 г. в РДГ – Велико Търново е 19.72 %.

По време на заседанието беше коментирано още, че в повечето случаи глобите, имуществените санкции и паричната равностойност не се изплащат, което от своя страна води до необходимостта от изпращане на преписките по компетентност на НАП.

Това стартира една бавна и тромава процедура по събиране на вземанията, която в много случаи продължава с години, което от своя страна води до погасяване по давност на вземането.

„Определено това създава проблеми и води до ниския процент събираемост. Това е предпоставка за създаване усещане за ненаказуемост на нарушителите и не може да бъде осъществявана превенцията, предвидена в закона“ – каза инж. Николов пред членовете на Съвета.

Отчетено беше, че една от причините за ниската разкриваемост на нарушенията за количества на незаконно добитата дървесина са разпръснатите маломерни частни гори, в които се извършва ползване едновременно в няколко имота в охранителния участък, появата на много фирми ползватели по едно и също време, на които се издават превозни билети.

Трудовите договори на горските надзиратели са сключени съгласно изискванията на Кодекса на труда, поради което не е възможно да се подсигури 24-часово присъствие в горите, а нарушителите действат по всяко време на денонощието.

Като най – успешни бяха посочени проверките с Районните управление на МВР в трите горски и едното ловно стопанство. Обекти на проверките са превозните средства транспортиращи дървесина, обектите за добив на дървесина в държавния горски територии и в гори на физически и юридически лица, дървопреработващите цехове, ловци и риболовци.

Дейността по опазване на горите в РДГ Велико Търново, в частност в Габровска област, е добра. Регионалната дирекция като контролен орган, а СЦДП Габрово като стопански субект е безкомпромисна към служителите си допуснали нарушения. Прилагат се всички мерки и нормативни документи към недисциплинираните служители.

Инж. Николов допълни още, че съвместната работа по опазването на горите, рибата и дивеча трябва да продължи с нестандартните форми и начини на действие, противодействащи на нарушителите по незаконната сеч и транспорт на дървесина от горските територии. Необходимо е да продължат проверките и в дървопреработващите цехове и складове от всички институции имащи пряко отношение.

„Чрез обединени усилия и системни проверки трябва да запазим максимално зеленото богатство на Габровска област“ – каза в заключение директорът на Регионалната дирекция по горите Велико Търново.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал

Published

on

Детски фолклорен ансамбъл „Развитие“ при Народно читалище „Развитие-1870” представи богатството на българския фолклор на Международен фолклорен фестивал в Истанбул, Турция.

Форумът, който се проведе от 10 до 14 юни 2026 година, насърчи културния обмен, приятелството между народите и съхраняването на фолклорното наследство чрез участието на изпълнители от различни държави. Участваха четири състава – три от България и един от Монголия.

В рамките на фестивалната програма ДФА „Развитие” взе участие в две концертни изяви, както и в традиционните фестивални дефилета. Изпълненията на танцьорите и певците бяха посрещнати с интерес и заслужени аплодисменти от публиката.

Чрез своите изпълнения те достойно представиха българския фолклор, демонстрирайки високо ниво на подготовка, артистичност и уважение към българските традиции. За цялостното представяне на нашенските музика, песни и танци допринесе с изпълненията си вокалната група към Детския ансамбъл, с ръководител Полина Колева.

„Още с пристигането си бяхме посрещнати изключително топло и гостоприемно от организаторите. През целия престой децата се чувстваха спокойни, щастливи и обгрижвани. Благодарим на децата за тяхната дисциплина, отговорност и достойно представяне. Благодарност на родителите за доверието и съпричастността, които направиха възможно това международно участие за представяне на българския фолклор извън пределите на страната”, сподели впечатленията си художественият ръководител Весела Йорданова.

По време на престоя си в Истанбул участниците имаха възможност да се запознаят с историята и културата на региона, да посетят забележителности и да създадат нови приятелства. Участието в подобни международни форуми е важна част от обучението и развитието на младите танцьори и певци. То им дава ценен сценичен опит, изгражда увереност и ги подготвя за бъдещото им израстване като част от представителния състав на Ансамбъл „Развитие“.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново представя биографична книга за Иван Койчев

Published

on

Излезе от печат биографичното издание на Исторически музей – Дряново „Иван Койчев. Човекът, художникът, учителят“. Луксозната книга с твърди корици, богато илюстрирана и отпечатана изцяло цветно, е посветена на една от най-ярките личности, свързани с културния и обществения живот на региона, родом от Дряново.

Биографията въвежда читателя в личността, семейната среда, образованието и творческия път на Иван Койчев – художник, учител по рисуване и неуморен читалищен деец. В книгата намират място още спомени на близки и съвременници, както и документи, предоставени от Държавен архив – Габрово и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово. Зачетен е приносът му за създаването на Куклен театър – Дряново, спечелил сърцата на местните деца, дали му псевдонима „Дядото с брадата“.

Изданието отдава заслужено признание на Койчев като творец, педагог и културен радетел, посветил живота си на изкуството и просветата. Книгата е плод на голямото дарение, направено на Исторически музей – Дряново от семейството на Иван Койчев, което дава възможност неговото богато наследство да бъде съхранено и представено пред широката общественост.

Официалната премиера на книгата ще се състои на 1 юли 2026 г. от 18.00 часа в Народно читалище „Развитие – 1869“ – Дряново. Мястото е с особена символика, тъй като през годините Иван Койчев е бил негов активен деец.

Биографията се издава с любезното съдействие и спомоществователство на г-н Емил Попов. Зад реализацията на книгата стои авторски колектив, в състав: Стефана Вълчева, Емилия Михайлова, д-р Венелин Бараков, Цветомира Койчева, Любомир Димитров (Бахчеванов) и Галина Банковска. Корицата и подборът на художествените творби са дело на художника Антон Антонов, а заснемането и дигиталната им обработка е на Венцислав Симеонов. Езиков редактор на изданието е Теодора Белперчинова, предпечатът е дело на Хари Емирян, а издател е „Крестън БулМар“.

Книгата „Иван Койчев. Човекът, художникът, учителят“ вече може да бъде закупена от Исторически музей – Дряново или поръчана онлайн чрез официалния сайт на музея.

Зареди още

Култура

Валя Балканска ще открие Славейковите празници

Published

on

Една от най-обичаните и талантливи народни певици, жената с космически глас – Валя Балканска ще открие тазгодишните Национални Славейкови празници, които се провеждат под патронажа на президента на Република България и с финансовата подкрепа и съдействие на Министерство на културата.

Под съпровода на каба гайди, нейният глас ще огласи площада пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“ в Трявна днес, 19 юни, от 18.30 ч. Половин час по-рано своето тържествено слово ще произнесе кметът на Трявна Денчо Минев, предшестван с отслужването на водосвет за здраве от местните духовни лица към Тревненска духовна околия.

Неразривна част от официалното откриване ще бъдат талантливите дами от Камерен хор „Еуфоника“, които също ще вземат участие в Славейковите празници, както и местните танцьори от Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при НЧ „Пенчо Славейков 1871“.

Тържествената програма ще продължи в 19.30 ч. с поетичния спектакъл „Нощ на поезията“ по стихове на Славейкови в салона на читалището. Жители и гости на града ще могат да видят творчеството на ученици от 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“ – гр. София и местни възпитаници от Славейковото училище, които ще представят пред публика специално разработен спектакъл за Националните Славейкови празници.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица