Свържи се с нас

Новини

Коледен турнир по баскетбол тази събота в зала „Орловец“

Published

on

BGO Software Баскетболна Лига организира свободен коледен турнир в град Габрово – Basketball Christmas 2017 Gabrovo!

Надпреварата ще се проведе тази събота, 16 декември, в зала „Орловец“, като турнирът е свободен и всеки непрофесионален отбор има възможност вземе участие.

Форматът на турнира ще бъде изцяло коледен, като идеята е през целия ден в зала „Орловец“ да се създаде страхотна атмосфера на баскетболен празник.

В състезанието ще участват осем отбора, които след свободен жребий ще бъдат разпределени в две групи по четири отбора.

В групите отборите ще играят всеки срещу всеки по веднъж. Тимовете, завършили на първо място в групите, ще се изправят един срещу друг във финална среща, която ще определи шампионът на Basketball Christmas 2017 Gabrovo!

Турнирът ще се състои в един ден, поради характерът му и това, че отборите ще имат повече от една среща в един ден, срещите ще се играят в скъсено време – 2 x 10 минути, а финалът ще бъде 2 х 15 минути.

Жребият за разпределянето на отборите по групи ще бъде изтеглен на техническа конференция непосредствено преди началото на турнира.

За участие в Basketball Christmas 2017 Gabrovo заявки подадоха отбори от седем града в България и един отбор, който ще пътува от Сърбия специално за турнира.

Отборите, които ще участват в турнира са: „Майна Таун“ (Пловдив), „Хебър“ (Пазарджик), „БК Приятели“ (Димитровград), „Хелга“ (София), „Предаторс“ (Плевен), „Локомотив“ (Горна Оряховица), „ТУ – Габрово“ (Габрово), „Младост“ (Босилеград, Сърбия)

Всички срещи ще се излъчат в реално време по Баскетбол ТВ. Първата среща от турнира ще бъде с начален час 13.00 часа.

Участниците трябва да бъдат в зала Орловец в 11:00 часа за началото на техническата конференция!

Всички габровци, жителите на региона и фенове на любимата игра, могат да заповядат в зала Орловец, за да напълним залата и заедно да създадем един страхотен баскетболен празник.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Диабетът във фокуса на здравна инициатива в Габрово

Published

on

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово със съвместна инициатива с Българската асоциация диабет по повод Световния ден на диабета. На 12 ноември от 11.00 часа д-р Цветослав Милчев, специалист от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Д-Р Г. Странски“ Плевен ще представи новости в лечението на захарен диабет в днешно време.

Срещата ще се проведе в библиотеката на областната болница, като е отворена за лекари, специализанти и за широката публика. Д-р Милчев е завършил Медицински Университет Плевен през 1998 г. Придобива специалност по ендокринология и болести на обмяната и се присъединява към екипа на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната при УМБАЛ “Д-р Г. Странски” Плевен. Член е на Българското дружество по ендокринология, Български лекарски съюз и Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD).

Професионалните му интереси са в областта на захарния диабет – тип 1 и тип 2, съвременно инсулинолечение, неинсулинови терапии при диабет тип 2, сензори за глюкозното мониториране, диагностика и терапия при пациенти с инсулинова резистентност и метаболитен синдром, остеопороза (постменопаузална и сенилна) и заболявания на щитовидната жлеза.

Световният ден на диабета се чества всяка година на 14 ноември от 1991-а насам под егидата на СЗО. С резолюция 61/225 от 2006 г. на ООН той е официален празник, наблюдаван от ООН. Изборът на датата не е случаен- това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарния диабет. Днес, в над 160 страни по света, денят се чества от различни организации, компании, здравни сдружения и съмишленици, обединени от една цел: подобряване начина на живот и лечението на хората с диабет.

Зареди още

Любопитно

Лексикон на успеха: Никола Рахнев от Гората.бг

Published

on

Инициативата Лексикон на успеха продължава със среща с габровеца Никола Рахнев на 13 ноември от 17.30 часа в зала „Възраждане“. Новината оповестиха от Областна администрация – Габрово.

Световният ден на доброто будителят на десетилетието ще сподели за пътя си като самоизградил се милионер, сериен предприемач и инвеститор, но и вдъхновен мечтател, засадил над 5 милиона дървета.

Рахнев е организирал даряването на стотици тонове храна и още десетки каузи, които са докоснали сърцата на над половин милион българи.

Никола споделя, че е убеден, че всеки може да бъде успешен, щастлив и да живее пълноценен живот.

Входът е свободен, а за всички посетители ще има подаръци. Очаква Ви един открит разговор с много практични съвети, идеи, опит, истории и вдъхновение!

Зареди още

Култура

Излезе от печат том 5 на „Известия на Исторически музей – Дряново“

Published

on

Излезе от печат том 5 от поредицата „Известия на Исторически музей – Дряново“, който вече е достъпен за читателите.

Изданието впечатлява с обновена визия на корицата, но запазва връзката с предходните томове и продължава основната мисия да събира, съхранява и популяризира научните изследвания на историци, музейни специалисти, архивисти, преподаватели и краеведи.

Книгата съдържа материалите от четвъртата Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, която се проведе в Дряново – родния град на майстор Колю Фичето – в периода от 1 до 3 октомври тази година.

Сборникът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.

В обем от 522 страници са събрани докладите на участниците в конференцията – представители на музеи, университети и национални културни институции от цялата страна.

Темите, представени в новия том, обхващат широк кръг въпроси – от историята на Дряново и региона, през личности и събития от национален мащаб, до проблеми, свързани с музейните колекции, културното наследство и неговото опазване.

Зад редакционната работа по сборника стои утвърден екип: проф. д-р Петко Ст. Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, д-р Венелин Бараков – главен уредник в ИМ – Дряново, както и Стилияна Топалова – Марчовска и Дянко Колев, уредници в музея. Коректор на изданието е д-р Милена Йончева.

Петият том на „Известия на Исторически музей – Дряново“ вече може да бъде намерен в обектите на музея или поръчан онлайн чрез официалния сайт на ИМ – Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица